Menu

Zona hastalığı belirtileri nelerdir, zona nasıl bulaşmaktadır ?

Zona hastalığı belirtileri nelerdir , Zona hastalığı nedir, nasıl bulaşmaktadır  gibi sorulara cevaplar vereceğimiz bu makalede zona hastalığı hakkında detaylı bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Zona hastalığı nedir ? Zona hastalığının tanımını yapacak olursak; zona bir cilt hastalığı olarak cildimizde kabarıklara oluşmasına yol açan kaşıntıya ve döküntülere neden olan bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalığa sebep olan virüs ile su çiçeği hastalığına neden olan virüs aynı tip virüstür. Bu virüsün sinir uçlarına hatta köklerine yerleşmesi neticesinde vücudun direncini kırması söz konusudur. zona ağrıları bu nedenle çok şiddetli de olabilir. Su çiçeği hastalığı geçirenlerde, erişkin çaplarda zona ortaya çıkabilir. Çünkü aynı tip virüs tamamen yok olmamış sadece uykuya çekilmiştir. Bu virüs sinsice, kişinin hastalanmasını ya da vücut direncinin düşmesini bekler ve harekete geçer. Genellikle 45+ yaş grubunda görülebilir. Zonayı tetikleyen etkenler arasında ilerlemiş yaş, stes ve uzun süren depresyon sayılabilir.

Zona hastalığı belirtileri nelerdir , Zona hastalığı, çoğunlukla vücudun göğüs ve sırtta bulunan bir grupta görülen küçük kabarcıkların acı verici bir döküntüdür.

Zona hastalığı belirtileri nelerdir, zona nasıl bulaşmaktadır ? Sağlık  nelerdir maktad hastal belirtileri

Zona hastalığı belirtileri

Varicella zoster adlı bir virüsten kaynaklanmaktadır Suçiçeğine neden olan virüs de, Varicella zoster’dir.

Zona Bulaşıcı Mıdır?

Zona hastalığı bulaşıcı değildir ancak su çiçeği virüsü olduğundan başka kişilere bu formda bulaşır ve ileri aşamalarda ortaya çıkar. Kişide, baş ağrıları ateş, yorgunluk bitkinlik halleri, ışığa hassasiyet kazanılması gibi başlıca belirtileri vardır. Ciltte görülen kabartılar ve döküntüler de kendini bariz olarak belli eder. Ciltte tatlı bir kaşıntıya neden olan bu kabarcıklar, kaşındıkça enfeksiyon riski de artar. Önemli olan; belirtileri erkenden teşhis etmek ve bu kabarcıklar ortaya çıkmadan ilaçla tedavi olabilmektir. tüm hastalıklarda olduğu gibi geç kalınmadan tedavi edilmek hasta için daha yararlıdır. Zona hastalığının ilk belirtileri yanıltıcı olabilir. Orta derece ağrı, şiddetli ağrılar, semptomların hafifletilmesi, inflamasyonun azaltılması ve nevraljiye yönelik farklı ilaçlar reçete edilmektedir.

Zona hastalığı belirtileri

Zona hastalığı belirtileri nelerdir ? Zona hastalığının ilk belirtisi genellikle etkilenen bölgede, göğsünüzde aşırı duyarsızlık veya ağrılı bir yanma hissidir. Sonra bir döküntü gelişecektir. Döküntü genellikle cildinize bir sinir kaynağının rotasını takiben bir grup olarak görülür.

Zona hastalığı belirtileri sadece bunlar değildir , İlk başta, küçük kırmızı yükseltilmiş lekeler oluşur. Noktalar daha sonra bulutlu bir sıvı ile dolu küçük kabarcıklara dönüşür. Bu kabarcıklar beş ila yedi gün sonra kurur ve yavaş yavaş kabukları oluştururlar. Kabuklar iki ila üç hafta içinde dökülür ancak cildin tamamen iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Zona ile oluşan ağrı sıklıkla ciddidir ve kızarıklık gittikten sonra da kalıcı olabilir.

Zona hastalığı komplikasyonları

Zona, bir takım komplikasyonlara yol açabilir.

Virüs sinirlerinizi etkilediğinden, döküntü temizlendikten sonra bazen haftalarca, aylarca veya hatta yıllarca sürecek şekilde ağrı devam edebilir. Buna ”post-herpetik nevralji” adı verilir. Yaşlı insanlarda ve şiddetli bir döküntü geçiren insanlarda daha sık görülür.

Zona, göz çevresindeki cildi etkileyebilir (oftalmik zoster). Bu, kırmızı ve akıcı gözler (konjonktivit) gibi belirtileri ortaya çıkarabilir ve gözlerinize zarar verebilir, aynı zamanda görüşünüzü etkiler.

Zona, bazen kulaklarınıza zarar verebilir. Yüzünüzün bir tarafında kulak ağrısı, baş dönmesi, sağırlığa ve felce neden olabilir. Buna ”Ramsay Hunt sendromu” denir. Acı 48 saat içinde uzaklaşmaya eğilim gösterir ancak post-herpetik nevralji veya kalıcı sinir hasarı meydana gelebilir.

Ensefalit (beyninizin iltihabı) zona hastalığının nadir bir komplikasyonudur. Ateş ve nöbetlere neden olur.

Hamile kalırken zona hastalığına yakalandığınızda bu durum bebeğinize zarar vermez. Bununla birlikte, zona hastalığı belirtileriniz varsa, özellikle de suçiçeği veya hamileyken su çiçeği olan biri ile temasa geçerseniz, acil olarak bu durum hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Zona Hastalığına Neden Olan Virüs

Zona hastalığı belirtileri zonaya neden olan virüs sebebiyle başlar. Zona Hastalığına Neden Olan Virüs Varicella- zoster virüsüdür. çocukluk çağı hastalıklarından biri olan suçiçeği hastalığının başlıca aktörü olan bu virüs; seçici olarak sinirlerin köklerini mesken tutar.
İlk belirtiye baktığımızda vücudun bir tarafında geniş bir alanda aşırı hassasiyet veya ağrı ortaya çıkar. Yanma, kaşınma, karıncalanma, sürekli ağrı olabilir. Ağrının başlangıcından üç gün sonra döküntü oluşur. Kırmızı sivilceler ve kabarcıklar oluşur. Hastalığın ilaçlı tedavisi ağrı ve rahatsızlığı azaltılabilir, ayrıca kabarcıklar ve döküntüleri iyileştirebilir. Etkilenen kişilerde semptom süresini azaltmak için aşağıdaki antiviral ilaçlar reçete edilir.

Zona, su çiçeği yaratan varicella zoster virüsü vücudunda kendisini tekrar etkinleştirdiğinde ortaya çıkar.

Virüsün yeniden etkinleştirilmesini sağlayan bir takım faktörler vardır:

  • 50 yaşın üstünde olmak
  • Artan stres dönemi
  • Kortikosteroidlerin uzun süreli seyri
  • HİV / AİDS veya lösemi gibi bağışıklık sisteminizi etkileyen bir duruma sahip olmak
  • Kemoterapi veya radyoterapi gibi kanser tedavileri
  • Organ nakillerinden sonra kullanılan bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar (immünosupresanlar).

Zona, öksürük ve hapşırmalar yoluyla virüsün başkalarına bulaşabileceği su çiçeği kadar bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, virüs kuruduktan sonra kabuğunu bulana kadar, zona köpüklerden gelen sıvı ile doğrudan temas yoluyla geçebilir. Bu durum, su çiçeği aşısı olmayan kişilerde su çiçeğine neden olabilir. Zona hastalığınız varsa, bebekler, hamile kadınlar ve bağışıklık sisteminde zayıflamış kişilerle temastan kaçının.

Zona hastalığı teşhisi

Erken gelişen zona belirtilerini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın. Erken tedavi, belirtileri daha da şiddetli hale getirebilir ve komplikasyon riskinizi azaltabilir.

Testler genellikle zona hastalığını teşhis etmek için gerekli değildir, çünkü döküntü tipi ve yeri çok kolaydır. Bununla birlikte, bazen kazıntılar bir blisterden alınabilir ve mikroskop altında analiz edilebilir veya virüsü tanımak ve teşhisi onaylamak için kan testine ihtiyaç duyulabilir.

Yüksek ateş gibi başka belirtiler geliştirirseniz acil tıbbi tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Zona tedavisi

Zona hastalığı belirtileri görülmeye başladıktan sonra doktorunuza başvurup hafif tedaviye başlamalısınız. Aslında zona hastalığı belirtileri hafiftir ve herhangi bir tıbbi tedaviye ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, özellikle erken bir aşamada tedavi edilmesi durumunda, belirtiler kontrol edilebilir.

Kendinize dikkat edin

Bakteriyel enfeksiyon gelişme riskinizi azaltmak için döküntüleri temiz ve kuru tutun. Yapışkan pansumanlar veya antibiyotik kremleri veya merhemleri (topikal antibiyotikler) cildinizi tahriş edebileceğinden dolayı kullanmayın.

İlaçlar

Genellikle tablet olarak alınan antiviral ilaçlar, döküntüyü kontrol altına almaya ve sinirlerinize hasarları en aza indirmeye yardımcı olurlar; bu, post-herpetik nevralji olasılığını azaltır.

Doktorunuz özellikle de belirtileri geliştikten hemen sonra (yaklaşık 72 saat içinde) herhangi bir komplikasyonunuz varsa veya 50 yaşını doldurmuşsanız, sizi antiviral bir ilaç reçete edebilir.

Zil hastalarının ağrısı reçetesiz reçetesiz ağrı kesici alımı ile rahatlayabilir, ancak şiddetli olması durumunda doktorunuz daha güçlü ilaçlar reçete edebilir.

Pansumanlar ve buz paketleri de ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Diğer tedaviler işe yaramazsa veya uygun değilse, kapsaisin kremlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Daha fazla tavsiye için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Herpes sonrası nevraljiyi geliştirirseniz veya artmış bir risk altındaysanız, pratisyen hekiminiz, sinirlerinize etki eden ve ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabilen amitriptilin gibi ek ilaçlar reçete edebilir.

Zona hastalığı belirtileri nelerdir, zona nasıl bulaşmaktadır ? Sağlık  nelerdir maktad hastal belirtileri

Leave a Reply