Menu

Zeytin ağacının faydaları ve ilginç tarihçesi

Zeytin Ağacı ,Zeytini de, zeytin ağacını da elbette gayet iyi bilirsiniz. Çoğunlukla zeytini siyah zeytin olarak görür ve yeriz. Fakat bakkalınızda ya büyük kavanozlar içerisine ya da küçük şişeler içine konmuş olan ve zeytinyağı içinde bırakılan yeşil zeytini de elbette görmüşsünüzdür. Bu yeşil zeytinler henüz olgunlaşmadan ağaçtan koparılmış Ve kavanozlara konulmuştur.

Zeytinin kullanım alanlarından biri Zeytinyağı

Zeytin ağacının faydaları ve ilginç tarihçesi İlginç Bilgiler  zeytin tarih ilgin faydalar

zeytin

Zeytinyağı ise, rengi sapsarı olduğu halde, olgunlaşmış olan siyah zeytini sıkmak ve ezmekle elde edilir. Gerçekten sulu olan zeytinin içinde çok bol zeytinyağı bulunur. Ülkemizde zeytin yetiştirilen bölgelerin en önemlileri Ayvalık Ve çevresi, blr de Gemlik ve çevresidir.Bu iki bölgede zeytinyağı fabrikaları bulunur. Zeytinyağı, genellikle Akdeniz ülkelerinde en Önemli bir besin maddesidir. Türkler, italyanlar, ispanyollar ve Yunanlılar, koyan ve sığır sütünden çıkarılan yağlar kadar zeytinyağına da önem verir ve kullanırlar. Birçok yemeklerini bu yağla pişirdikleri gibi, salatalarında da zeytinyağı kullanırlar. Sabun yapmakta zeytinyağından yararlanılır.

Ülkemizde Zeytin nerelerde yetişir

Yurdumuzda zeytin en çok Ege, Marmara ve Akdeniz kıyılarında yetiştirilir. Kışın fazla soğuklarına bu ağaç dayanıklı değildir. Birkaç yıl önce Güney Fransa’daki bütün zeytin ağaçları sert bir kış yüzünden donmuştu.

Zeytin ağacının tarihi önemi

Zeytin ağacının faydaları ve ilginç tarihçesi İlginç Bilgiler  zeytin tarih ilgin faydalar

zeytin

Zeytin ağacı ayrıca çok eskiden beri bilinen ve yetiştirilen bir ağaçtır. Bildiğiniz meyveler içerisinde en’eski zamanlardan beri tanınanlardan biri de zeytindir. Tarihte hiç bir ağaca, zeytine olduğu kadar değer verilmemiştir. Nuh’un gemisine bir güvercinin getirdiği yaprak, zeytinyağı yaprağıydı. Hazreti lsa da son gecesini zeytindağın’da geçirmişti.

Grekler, olimpiyat oyunlarında kazananlara armağan olarak zeytin dalı verirlerdi. Romalılar da büyük fatihlerini zeytin dalıyla taçlandırıyorlardı. Çok eski Akdeniz ulusları birbirleriyle dost yaşamak istediklerini belirtmek için zeytin dalı alıp verirlerdi. Böylece zeytin dalı, bir barış sembolü olmuştu. Bugün de yine bir barış sembolü olarak zeytin dalı gösterilir.

Zeytin ağacının faydaları ve ilginç tarihçesi İlginç Bilgiler  zeytin tarih ilgin faydalar

Leave a Reply