Menu

Yumuşak poğaça tarifi isteyenler buraya

Yumuşak poğaça yapmanın belli püf noktaları vardır. Bu yumuşak poğaça tarifi ile pofuduk poğaçalar yapabileceksiniz. Bir poğaçayı yaparken ya da saklarken, yumuşaklığını ve tazeliğini korumak istersiniz. Bu sayede aradan 1 gün geçse bile yumuşak poğaça yenilebilecek tazelikte kalabilir.

Yumuşak poğaça nasıl yapılır

Yumuşak poğaça tarifi vermeden önce bazı noktalardan bahsedelim. Poğaçaları pişirirken yumuşak olmasını sağlamak için hamuruna dikkat edin. Hamur ne kadar ideal bir kıvamda olursa, piştikten sonra da bir o kadar yumuşak poğaça olması sağlanacaktır. Elbette ki hamurun kıvamına sağlayacak en önemli etken kullandığınız un olacaktır. Bu yüzden kullanacağınız un ve bu un ile hazırlayacağınız hamur oldukça önemlidir.

Lezzetli ve besleyici  Yumuşak poğaça tarifi

2 su bardağı sür

Yarım çay bardağı sıvı yağ

1 yemek kaşığı kaymak

1 paket kuru maya

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı şeker

Alabildiğince un.

Sütü ılık kıvama getiriyoruz. Üzerine diğer malzemeleri katıp karıştırıyoruz. Kulak memesinden daha yumuşak kıvama gelsin. Sonra mayalanmaya bırakıyoruz. 2 kat büyüklüğe gelince mayalanmış demektir. Küçük parçalar şeklinde alarak içerisine harcını koyuyoruz.

Bu yumuşak poğaça tarifi ile yiyebileceğiniz en güzel poğaçayı yapacaksınız .

2. gün ise bayatlayabilir ancak yine de yenilebilir. Fakat bu daha çok sade yumuşak poğaçalar için geçerlidir çünkü içerisinde malzemesi bulunan poğaçalar 2. gün muhtemelen poğaça sağlam kalsa bile iç malzemesi bozulmaya başladığı için artık yenilemez duruma gelmiştir. Peki yumuşak bir poğaça nasıl yapılır ve de uzun süreli poğaçalar nasıl saklanabilir?

Poğaçalar piştikten sonra yumuşak olarak saklanması için daha çok tercih edilen saklama yöntemi kapalı bir plastik kap ya da poşet olmaktadır. Özellikle poşetin ağzı kapatılarak saklanan poğaçalar, ertesi gün bile yenilebilecek kalitededir. Ancak iç malzemesi bulunan poğaçaların 2. gün ve sonraki günlerde yenilemeyeceğini, çünkü zaten muhtemelen iç malzemesinin bozulmaya başlayacağını unutmayın

Yumuşak poğaça yapmanın püf noktaları

  • Poğaça şeklini verdikten sonra Yarım saat bekletin.
  • Sonra fırına sürün. Bu yöntem önemlidir. Yumuşak poğaçanın en önemli püf noktası budur.
  • Fazla katı hamur yoğurmayın. Biraz yumuşak olması piştikten sonra pamuk gibi poğaçalar oluşmasını sağlayacaktır.

Mayasız yumuşak poğaça tarifi arayanlar için söyleyeceğimiz tek şey üzgünüz olacaktır. Maya poğaçayı yumuşak yapan şeydir. Mayasız yapılan poğaçalar daha sert olmaktadır. Ekmek içi gibi bir yumuşaklık beklemeyin. Siz bizim verdiğimiz tarifi yapmaya bakın.

Afiyet olsun.

Yumuşak poğaça tarifi isteyenler buraya Kadın  tarifi isteyenler buraya

2 Comments

Leave a Reply