Menu

Yumurta Bozulmadan Nasıl Saklanır ?

Yumurta bozulmadan nasıl saklanır sorusunun yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri de yumurtadır. Yumurta Bozulmadan Nasıl SaklanırYumurta her gün tüketilmesi gereken temel besinlerden biridir. Yumurta taze olarak tüketildiği zaman vitamin ve mineral açısından son derece zengin bir besindir.

Yumurta Bozulmadan Nasıl Saklanır ?

Yumurta çok çabuk bozulabilen besindir. Bu nedenle yumurta alırken son tüketim tarihine mutlaka bakın. Yumurta havaların ısınması ile birlikte yaz aylarında daha çabuk bozulur. Bu nedenle yumurta bozulmadan nasıl saklanır, hangi şartlar altında yumurta bozulmadan saklanabilir, bunları bilmekte fayda vardır.

Yumurtayı marketten aldıktan sonra yıkamayın. Buzdolabına yıkamadan yerleştirin. Ancak tüketeceğiniz zaman yıkayın. Yumurta su ile temas ettiği zaman yumurtayı dış etkenlerden koruyan incecik bir zar vardır. Su ile birlikte bu zar erir. Bu zarın erimesi ile birlikte yumurta hava almaya başlar. Hava alması ile birlikte yumurta hızlı bir şekilde bozulmaya başlar.

Yumurtayı bozulmadan başka bir saklama yöntemi ise şöyledir. Yumurtaları samana gömerek saklamaktır. Özellikle yaz aylarında ve buzdolabının olmadığı yerlerde uygun bir saklama şeklidir. Bu yöntemde yumurtalarınızda biraz saman kokusu olabilir. Yumurtalarınız bu şekilde iki hafta bozulmadan samanın altında kalabilir.

Yumurta bozulmadan başka nasıl saklanır, yumurta küle gömülerek bozulmadan saklanabilir. Yumurta küle gömüldüğü zaman külün içinde hava almaz. Ayrıca kül soğuk ya da sıcak geçirmez. Bu nedenle yumurta külün altında bozulmaz. Bu yöntemle yumurtaları bir hafta bozulmadan saklayabilirsiniz. Ancak en sağlıklı yumurta en taze yumurtadır.

 

Yumurta Bozulmadan Nasıl Saklanır ? İlginç Bilgiler  Yumurta saklan bozulmadan

Leave a Reply