Menu

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir ?

Sizlere yüksek tansiyon hastalığı ve yüksek tansiyon belirtileri  konusunda bilgi vereceğim. Yüksek tansiyon hastalığı çok ciddi akut ve ölümcül sonuçlar doğurabilecek kadar ciddi bir kalp hastalığıdır. Kalp hastalığı olmasının nedeni, kanın pompalama basıncı ile ilgilidir.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir ? Hamilelik Sağlık  yuksek tansiyon nelerdir belirtileri

Yüksek tansiyon belirtileri

Normal bir sağlıklı insanda kan basıncı 12-8 olarak okunurken, bir hipertansiyon hastasında 10/15- 10/16-10/17 gibi değerler okunabilir. Bu basıncın yüksek olduğu ve damarların yırtılabileceği anlamına gelir. Tansiyon ölçme yüksek tansiyon hastalığında bir tanı yöntemidir. Yüksek tansiyon belirtileri görüldüğünde tansiyon ölçümü yapabiliriz.  Beynimizde çok ince kılcal damarlar yüksek basınca dayanamazlar ve patlayabilirler. Bu açıdan da tehlikelidir.

Kan Basıncı Kaça Ayrılır:

Kan basıncı 2 şekilde incelenebilir; Sistolik kan basıncı ve diyastolik kan basıncı demek, kalbin kanı pompalarken kan damarlarının iç tarafına gelen basınç büyük tansiyondur. Kalbin dinlenme anı olan milisaniyeler içinde, kanın damara uyguladığı basınç da küçük tansiyondur. bir kimsede tansiyon değerleri için referans 12-8 olarak alınır. Büyük tansiyon 120 mmHg ve küçük tansiyon 80 mmHg basınç gösterirse tansiyon normaldir. Bunların dışında koşma- korku- panik gibi özel durumlarda yüksek tansiyon çıkması normaldir. Önemli olan, sürekli ölçümlerde bu oranın üstünde çıkmamasıdır.

Tansiyon Hangi Kolda Ölçülür:

Tansiyon atardamar olan her iki kolda da ölçülebilir ancak kişinin en az 10 dakika oturmuş ve rahat pozisyonda olması istenir. Aksi halde sonuçlar gerçeği yansıtmaz. Hipertansiyonda semptomlar genellikle fark edilmemektedir ve kalbinize acımasız bir darbe vurmadan ön uyarı yapmayan sinsi bir hastalıktır. O nedenle bir kez yüksek çıkan tansiyonunuz her zaman yüksek çıkabileceği için ilaçla kontrol altına alabilirsiniz. Tedavisi kolaydır ama tedavi edilmezse çok zordur.

Yüksek Tansiyon Belirtileri neler ?

  • Baş ense arka tarafta ağrılar Yüksek tansiyon belirtileri arasındadır.
  • Baş dönmesi Yüksek tansiyon belirtilerinden sayılır.
  • Burun kanaması Yüksek tansiyon belirtileri arasındadır.

Yüksek tansiyon hastalığının bu gibi belirtileri vardır Tansiyonu ölçmek kolaydır, günümüzde analog ve digital makinelerle kolayca ölçülebilir.

Sabah baş ağrıları:

Sabah baş ağrısı çoğunlukla uyku eksikliği, uyku düzensizliği ve stres nedeniyle oluşabilirken, tansiyonla da ilişkilendirilebilir. Başka basit bir sebep de horlama olabilir, çok horlayan insanlar yeteri kadar oksijen almadıkları için uyandıklarında baş ağrısı geçirirler. Bu durum sadece tansiyonla ilişkilendirilmese de Yüksek tansiyon belirtileri arasındadır.

Tansiyon Ne Zaman Ölçülür?

Bunun için belirli bir zaman dilimi yoktur. Kişi bir kez tansiyonunun 12-8 üzerinde olduğunu görürse kendisini tansiyon hastası olarak kabul edebilir. İlaçlar düzenli alınmalıdır. Günün herhangi bir anında ölçüm yapılabilir. Ancak 10 dakika kişinin dinlenmiş olması gerekir. Su içmek tansiyonu yükseltir, idrarı yapmak da düşürür. Bu nedenle çok su içip arkasından tansiyon ölçülmez.

Hamilelerde Yüksek Tansiyon

Hamile kadınların yaklaşık% 8’inde  hipertansiyon ve baş ağrısı görülmektedir. Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra rutin kan basıncını kontrol etmenizi önerilmektedir. Bunun nedeni, altı aylık hamilelikte kadınların kan pompalama sürecinin artış göstermesidir. Hamile kadınlarda yüksek tansiyon bebek sağlığını kötü etkiler bu nedenle kontrol altında tutulması gerekir.

Yüksek tansiyon ve Hamilelik

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon veya hipertansiyon gözlenebilir. Sıvının tutulması, şişmesi, idrardaki protein tehlikeli durumlara neden olabilir. Bu durum, gebeliğe bağlı hipertansiyon  olarak da bilinir. Kan taşması bir mırıltı sesi olarak duyulabilir. Genellikle zararlı olduğu düşünülmez, ancak bazı durumlarda kalp kapağında bazı sorunlara neden olabilir.

Aritmiler, düzenli veya düzensiz izlenebilen çok yavaş veya çok hızlı bir kalp atışıyla ilgilidir. Hamilelikte kalp çarpıntısı aritmilerin belirtilerinden biridir. Kalp Hastalıklarının Nedenleri Kardiyovasküler değişiklikler tüm kadınlarda gebelik sırasında gerçekleşir ve bu değişiklikler fetusa oksijen, besin maddeleri ve diğer önemli minerallerin sağlanmasında yardımcı olur. Fakat bazı kadınlar, birçok nedenden dolayı bu değişiklikleri karşılayamayabilir.

 

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir ? Hamilelik Sağlık  yuksek tansiyon nelerdir belirtileri

One Response

Leave a Reply