Menu

Yılbaşında nereye gidelim ?

Yılbaşında nereye gidelim diye düşünüyorsanız sizlere ayrıntılı bir yazı hazırladım. Ancak 2019 yılbaşı için yurtdışı uygun fiyatlı tatil düşünenlere batumu önererek bu sayfaya davet ediyorum. Batumda yılbaşı

Berlin tam size göre .Almanya’nın başkenti Berlin, önemli şehirlerinden biri; 1237 senesinde kurulmuş. Adı, her ne kadar su anki haliyle bağdaşmasa da “bataklık” anlamına geliyor.

Şehir mimarisi aslında her şeyi anlatıyor; Prusya görkemini gözler önüne seren Saraylar, Hitler devrinin buz gibi binaları, Soğuk Savaş yıllarını anımsatan duvar kalıntıları ve müzeler, soykırım günlerinin Sembolleri anıtlar ve şehrin birleşmesini simgeleyen Brandenburg Kapısı. 1961 yılında şehri ikiye bölen duvar› 1990 yılında yıkılmış. Burada geçmi şin izleriyle var olmuş bir şehirdesiniz; ancak modern yapılanma da şehrin her köşesinde hissediliyor.

Yani eski ve yeni muhteşem bir şekilde harmanlanarak bir araya getirilmiş. Tasarım harikası binalar, Berlin’in hiçbir zaman eskimeyeceğinin kanıtı olarak karşumza çıkacak.

 

Ekonomi, politika, eğlence, sanat ve daha birçok noktayı her yerde bulabileceğiniz bir şehir burası. Şehrin tam ortasında hektarlarca uzanan parklar ve bahçelerle ufaklı göller ve kente bereket katan Spree ve Havel nehirleri ile Berlin ziyaret edilmeyi bekliyor.

Yılbaşında nereye gidelim ? Gezi Sosyal Medya Yılbaşında nereye gidelim

Yılbaşında nereye gidelim ?

Yılbaşında nereye gidelim ?

Görülecek yerler :

*Mitte’den başlamak üzere şehrin yük- selen semtlerinde gezin. Mitte, doğu- nun ilk nezih bölgesi. Munz Strasse’de her türlü ihtiyaca yönelik mağaza ve dükkanlar, Mulack Strasse’de ise Berlin’in en havalı tasarımcılarının sıralandığı mağazalar var. Mitte’nin kuzeyinde, Prenzlauer Berg’de organik gıda pazarları ve ikinci el dükkanları bulunuyor; güneyinde ise Kreuzberg muhtemel değişimler ve Türk Kebabı ile dolup taşıyor. Mitte şehrin en popüler ve canlı bölgesi. Berlin’e gitmeye niyetiniz varsa bu bölgede konaklayabilirsiniz.

*Berlin‘in hareketli meydanı Potsda-mer Platz ile turunuza başlayabilirsiniz. Meydan, ünlü Brandenburg Kapısı ile Reichstag (Parlamento Binası)’ın bir kilometre güneyinde, Tiergarten Parkı’nın ise güneydoğu girişinde. Yıllar önce Avrupa`nın en işlek meydanı olan Potsdamer Platz, savaş döneminde ve ülkenin Berlin Duvarfyla ikiye bölündüğü yıllarda önemini yitirmiş, adeta ıssız bir boşluğa dönüşmüş. Duvarın yıkılmasıyla birlikte meydan da eski ne-şesine kavuşmuş. Meydanda alışveriş, eğlence ve yemek için güzel seçenekler bulunuyor.

Yılbaşında nereye gidelim ? Gezi Sosyal Medya Yılbaşında nereye gidelim

Berlin’in ünlü noel pazarları. Mutlaka uğrayın.

*Film Museum Berlin, şehrin en önemli müzelerinin başında geliyor. Bir sanat tutkunuysanız mutlaka ziyaret edin. Burada amatör tekniklerle üretilen ilk filmlerden, dijital filmlere kadar sinema tarihine ışık tutan birçok eser görülebilir. Salı-Pazar: 10.00-18.00, Perşembe: 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık.

*Tarihi Brandenburg Kapısı ile şehrin Önemli binalarının etrafında sıralandığı Unter Den Linden Bulvarı arasında ki meydan, Pariser Platz’dir. Meydan, Potsdamer Platz’a Ebertstrabe ile bağlanır. Önceleri ismi Viereck olan meydan, l8l4’te Prusya kuvvetlerinin diğer müttefiklerle birlikte Paris’i işgal etmesi ve Napolyon’u devirmesinin ardından zafer anısına Pariser ismiyle onurlandırılmış.

Yılbaşında nereye gidelim ? Gezi Sosyal Medya Yılbaşında nereye gidelim

Yılbaşında nereye gidelim ?

*Bellevue Sarayı’nm doğusunda, Tiergarten’in ortasmda Siegessâule bulunmakta. 19. yüzyılm sonunda, Prusyalılar’ın Danimarkalılar’ı yendikleri savaşın anısına Heinrich Strack bu zafer anıtını inşa eder ve anıt, Königsplatz’a (günümüzde Platz der Republik) yerleştirilir. 1939’da anıtın yeri değiştirilir ve Siegessâule, şu anki konumu olan Grober Stern’e taşınır. Anıtın tepesinde 8,3 m uzunluğunda, 35 ton ağırlığında, zafer tanrıçası Victoria’mn bronz heykeli bulunmakta. Bu anıtı mutlaka görün; Alman tarihine dair önemli detayları öğreneceksiniz.

*Pergamonmuseum (Müze Adası) Alman arkeologlar tarafından Bergama’dan alman Zeus Altarı, Babil’in Isthar Kapısı burada yeniden kurulmuş. Antik kolleksiyonların olduğu müzenin çevresi de gezilip görülmeyi hak ediyor.

Türkiye içinde yurt içi bir seyahat düşüyorsanız sizlere önerilerde bulunarak yazımızı noktalayalım.

 • Nevşehir Göreme Yılbaşı için çok farklı bir atmosferde huzur arayanlar için bir tatil mekanı. 2019 yi burada karşılayabilirsiniz.
 • Erzurum Palandöken Kayak severler için tercih edilecek mekanların başında gelmekte. Fakat Kayak dışında çok bir alternatifiniz yok.
 • Karadeniz Uzun göl de, yılbaşına yönelik programlar hazırlamış. Fuat Sakanın konuk olduğu 2019 yılbaşı programları için Trabzon Uzungöl seyahatlerini incelemenizi öneririm.
 • Bursa Uludağ her zamanki gibi Kış tatilinin gözdeleri arasında.İnceleyin.

Yılbaşında nereye gidelim ? Gezi Sosyal Medya Yılbaşında nereye gidelim

Leave a Reply