Menu

Yerçekimi Kanunu

Yerçekimi kanunu kim buldu?

Bir taşı havaya attığımız zaman niçin onun yere düştüğünü hiç düşündünüz mü? Havaya attığınız taş geri döndüğü halde, yerde yuvarladığınız bir taş geri gelmez. İşte Newton adındaki bir İngiliz bilgini buna çok şaşmış ve nedenini bulmaya çalışmıştır. Newton (1642-1727), tarihin en ünlü bilginlerindendir. İşte bu bilgin yerdeki bir gücün, havaya atılan taşı çektiğini söylemişti. Taşı yere çeken bu güce de yerçekimi adını vermişti.

Yerçekimi kanunu nasıl bulundu, Hikayesi

Yerçekimi Kanunu İlginç  kanunu ekimi

yerçekimi

Basit bir deneme yaparsanız, yerçekiminin çekme gücünü siz de duyabilirsiniz. Ağır bir şeyi kaldırmaya çalışınız. Yerçekimi onu aşağı doğru çektiği için kolay ‘bir şey değildir bu. Bir hikâyeye göre Newton birgün bahçesinde oturup, ayın niçin durmadan yeryüzü etrafında dolandığını düşünüyormuş. Birden ağaçtan bir elma düşmüş ve ona yerçekimini hatırlatmış. O zaman aklına gelmiş ki, yerçekimi etkisini yalnız yerin üstünde değil, uzayda da gösterir. Yeryüzü elmayı nasıl ağaçtan aşağı doğru çektiyse, ayı da öyle çekmektedir. Ayın dünya etrafında dolanırken yaptığı gibi, bir şeyi daire şeklinde durmadan çevirebilmek için, o şeyin üzerinde bir çekim etkisinin bulunması gerekir.

Yerçekimi deneyi

İşte size açıkhavada yapabileceğiniz bir deney: Bir ipin ucuna taş bağlayınız ve bu taşı başınızın etrafında fırıl fırıl çeviriniz. lp bu sırada kopacak olursa ne olur? Taş hızla uzaya fırlar gider. Taş ancak ipe bağlı olduğu için fırıl fırıl dönebilmektedir. Ipin çekimi, onun fırlayıp gitmesine engel o|maktadır. Ay da işte bu şekilde yeryüzüne, gözle göremediğimiz yerçekimi ıkuwetiyle bağlıdır.

Bir şey her yerde ve her şey üzerinde etki yaparsa, onun evrensel olduğunu söyleriz. Yerçekimi de böyledir. Yeryüzü gibi güneşin de bir çekimi vardır. Bu çekim bütün gezegenleri etkiler. Güneşin bu çekimi gezegenleri kendi etrafında sürekli olarak döndürür. Yeryüzünün çekimi aya nasıl bir etki yaparsa, güneşin çekimi de gezegenlere öyle bir etki yapar. Bunları okurken yerçekiminin ne kadar şaşırtıcı bir şey olduğunu düşündünüz mü? Güneşin çekimi o kadar kuvvetlidir ki, 150 milyon kilometre uzaklıktan yeryüzünü etkiler. Yeryüzünün çekiminden kurtulabilmenin tek yolu, saatte 40000 km. hız yapan bir roketle uzaya fırlamaktır.

Yerçekimi Kanunu İlginç  kanunu ekimi

Leave a Reply