Menu

Yeni Zelanda

Harikulade manzaraları, etkileyici kumsalları ve eşi benzeri görülmemiş jeotermal kaynakları ile Yeni Zelanda, doğası ile ziyaretçileri kendine çekiyor. Dünyanın en temiz hava sahalarından birine sahip olmasmın yanı sıra vahşi hayatı ve zengin deniz canlıları dünyasıyla da farklı bir yere sahip. Üstelik soyu tükenmekte olan kakapo, kokako, tuatara ve yerel dilde Yeni Zelandalı insanlara da denilen kiwi gibi hayvanları görebilirsiniz. Doğa harikası bu ülkeye geldiğinizde doğanın tadını çıkarırken, yine doğa içine konumlanmış kır evlerinde konaklama imkanınız da var. Alışılmışın dışına çıkarak okyanusun mavisiyle güne merhaba diyebilir ve bitmek tükenmek bilmeyen yeşillikler arasında uykuya dalabilirsiniz. Birçok farklı zevk ve bütçeye göre ev seçenekleri mevcut. Waitomo, Hawke Bay, Wellington, Waikato, Auckland, Wanaka, Kaikoura ve daha birçok yerleşim yerinde ister tek başınıza, ister ailenizle doğa içinde konaklama şansını yakalayabilirsiniz. Size kalan nasıl bir ev istediğinize karar vermek, nereyi seçerseniz seçin, şehirlerin atmosferi sizi mutlu edecektir.

Yeni Zelanda Sosyal Medya  zelanda

Yeni Zelanda yerlileri Maoriler

Kendilerine özgü kültürleri içinde doğal yaşamlarına tanıklık edeceğiniz Maoriler’den etkilenmemek mümkün değil.
Ülkeye bin yıl önce yerleştiği bilinen Maoriler, günümüzde de kültürlerini devam ettiriyorlar. Tüm dünyada merak uyandıran Maori kültürünü, yemeklerden davranış biçimine ülkenin sosyal hayatının içinde görmek mümkün. Waita şarkıları, dans gelenekleri, etkileyici koleksiyonları, taonga’ları (hazineler, gömüler), toplantı yerleri, kanoları, ürettikleri takılar gibi Maori kültürünü size yansıtacak pek çok şeye rastlayabilirsiniz. Özgürlük düşkünlükleri ve savaşçılıklarıyla ünlü halkın soyu gün geçtikçe azalmakta. Yeni Zelanda

denilince akla ilk gelenlerden bir tanesi olan Maori kültürünün izlerini, ülkeyi ziyaretiniz sırasında görmeniz mümkün, Kozmopolit yapısıyla içinde farklı öğeleri taşıyan ülkede birçok kültürü bir arada görebilirsiniz.

Yeni Zelanda Sosyal Medya  zelanda

Macera sporları için farklı seçenekler

Helikopterden atlayın ya da balinaları İzleyin: isterseniz rafting yapın, isterseniz tırmanın. Adrenalin sporlarına meraklıysanız Yeni Zelanda’da tercih edebileceğiniz birçok seçenek var. Queenstown Yeni Zelanda’da ve dünyada adrenalin sporları denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi.

Sürat botlarıyla yapılan turlar, helikopterden atlayarak yapılan kayak, sky diving, bungy jumping, dünyanın en yüksek tepesinden gerçekleştirilen canyon swing, sky surfing ve dağcılık gibi adrenalin sporlarının yanı sıra yürüyüşler ve balık tutma gibi aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Zelanda Sosyal Medya  zelanda

Rafting yapmak isterseniz, Rotorua şehri bu spora uygun kayalıkları ve konumuyla macera dolu saatler geçirmenizi sağlayacak.Nehir üstünde botlarla hız denemesi yapmayı tercih ederseniz, Shotover River doğru adres. Bunların yanmda, Auckland’da uçuş denemeleri yapabilir veya SkyTower’da SkyWalk ve Skylump yapabilirsiniz. Daha sakin bir aktivite peşinde olanlar için ise Christchurch kentinde, balon turu yapıp müthiş doğa manzarasının keyfini çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Kaikoura bölgesinde konumlanan balinaları çok yakından görebileceğiniz gibi, Kaiteriteri sahilinde deniz canlıları arasında kano turları yapmanız da mümkün.

 

Yeni Zelanda Sosyal Medya  zelanda

One Response

Leave a Reply