Menu

Yemen de neler oluyor ?

Yemen de neler oluyor ? Hangi ülke hangi ülkenin yanında ? Husiler kim ? San’a şehri kimin elinde ? Dünyayı büyük tehlikelerin beklediği söylemi artık iyice dilden dile dolaşır oldu.

Bizde konuyu herkesin anlayacağı tarzda özetlemek istiyoruz.

Yemen de neler oluyor ? Haber  yemen oluyor neler

Yemende hangi güçler nerede

Peki Yemene saldıran Suudi Arabistan’ın yanında hangi güçler yer alıyor. Kimler Suudilere destek veriyor. Yemen de neler oluyor ?

Operasyona katılan ülkeler: Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Sudan, Fas, Pakistan, Mısır, Ürdün.

Operasyonu onayladığını söyleyen ülkeler: ABD, Türkiye, Fransa, Birleşik Krallık, Belçika, Filistin

Operasyonu onaylamayan ülkeler: İran, Rusya, Suriye, Lübnan , Irak

Bir bakışta her zamanki gibi meselenin ana sebebinin ABD olduğunu anlamak zor gözükmüyor.

Suudi Arabistan,  İran’a yakın Husilerin yönetiminde olan Yemen’in başkenti Sana’ya gece saatlerinde hava saldırısı düzenlemişti. Yemen halkı protestolarla saldırıya cevap vermişti.

Husiler kimdir ?

Ülkenin kuzeyinde kazandıkları zaferlerle cesaret kazanan Husiler Abdülmelik el Husi yönetiminde bir oluşum. Ağustos ayında devlet başkanı Hadi’den ülkenin fakirlere zarar veren ödenekleri kaldırmasını ve hükümetin değişmesini istemişlerdi.

Husilerin adı, Hüseyin Bedir el Din el Husi’den geliyor. Husiler; Şiiliğin Zeyyidiye koluna mensuplar. Ensar Allah olarak da bilinen isyancı bir gruba üye oldukları biliniyor. Husiler  1962 yılına kadar yaklaşık 1000 yıl boyunca ülkenin kuzeyini yöneten bir gurup.

 

ABD Yemende Kime destek veriyor ?

Hangi ülke hangi ülkenin yanında yer aldığını yukarıda anlatmıştık. ABD Savunma Bakanı James Mattis İran destekli Husilere karşı askeri desteğin artırılmasını isteyerek ortadoğuyu kana bulayacak her oluşuma destek verir tarzda açıklamalarını sürdürdü. Silah satışında da durum bildiğimiz ABD duruşu. YPG ye yaptığı gibi, Suudi Arabistan’a silah satışında uygulanan kısıtlamalar kaldırıldı.

Dolayısıyla gelinen noktada Riyad çaresizce Yemen meselesini çözecek arabulucular arıyor ve bu durum Rusya’ya kapı açmış oluyor.

Rusya son olarak Sanadaki Husi güçleri için “isyancı” tabirini kullanmıştı. Ve bu tanım  Hadi nin meşruiyetine verilen desteği ifade ediyor.

4 Aralık 2017:

Yemen eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih, İŞii isyancı Husiler tarafından öldürüldüğü açıklandı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerden anlaşıldığı kadar Salih in linç edilerek öldürüldüğünden bahsediliyor.

Son olarak Yemen resmi haber ajansı Saba, Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansur Hadi’nin, orduya Sana’ya hareket emri emri verdiğini açıkladı.  Yemen ordu birlikleri ve halk direniş güçlerinin, Sana girmeye çalışacağı kaydedildi.

 

Yemen de neler oluyor ? Haber  yemen oluyor neler

Leave a Reply