Menu

Nasıl ders çalışılır ?

Nasıl ders çalışılır sorusu öğrencilik yıllarımızdan beri aklımızı meşgul etmiştir.Acaba yanlış yöntemle mi çalışıyorum ? Günü gününe mi çalışmalıyım tarzında soruları düşünmüşüzdür çoğu kez.

Nasıl ders çalışılır

Verimli ders çalışmak için zamanın kullanımı çok önemlidir. Buna dikkat edildiği müddetçe zamandan mümkün olduğunda fazla verim elde edeceksinizdir.

Hangi saatlerde verimli ders çalışılır ?

Mükemmel ders çalışma saatleri erken saatlerdir. Erken kalkan yol alır. Bu mantığa göre ne kadar erken kalkarsan ÖSS ’yi de o kadar erken kazanırsın. Şaka bir yana: Hayatta her şeyin olduğu gibi; ders çalışmanın da ders çalışırken zamanı doğru kullanmanın da bir ilmi, bir yöntemi var. Aşağıda Genç Dergisi’nin Mayıs ayı sayısında konunun uzmanları tarafından yapılmış çeşitli önerilerden derlenmiş bir demet bulacaksınız.

Nasıl ders çalışılır ? Sağlık  güncel sağlık haberleri

İdealleriniz arasında verimli ders çalışma gibi can sıkıcı bir konu olmasa da verimli ders çalışma saati diye bir şey var. Şöyle oluyor: Anlama, dikkat ve konsantrasyonumuz günün belli saatlerinde artar ve azalır. Bunun için öncelikle kendinizi iyi gözlemleyin: “Hangi saatlerde çalıştığımda daha kolay anlıyorum, hangi saatlerde zorlanıyorum…”  Çalışmanızı en kolay öğrendiğiniz, dikkatinizi en kolay toplayabildiğiniz saatlerde gerçekleştirmeniz gerek. Nasıl ders çalışılır sorusunun püf noktası burada saklı.

Verimli ders çalışma saati kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmekte. Ancak en verimli ders çalışma saatleri, bir çok insan için sabah saatleridir.

Çünkü:

  • – Beyin dinlenmiştir.
  • – Zaten uykumuzu almış olduğumuz için ders çalışırken uyku bastırması ihtimali diğer saatlere göre daha düşüktür.
  • – Şehrin beyni yoran uğultusu yoktur.  (İstanbul ’da yaşanlar hariç. )
  • – Ailemiz uyumaktadır. Bundan dolayı (horlayanları saymazsak) evde pek ses de yoktur.
  • – Televizyonda ilgimizi çekecek programlar yoktur.
  • – Telefon görüşmesi yapamayız.
  • – Sokağa çıkmak istemeyiz. (Aslında yataktan bile kalkmak istemeyiz.)
  • – Dikkatimiz açıktır.

Verimli Ders çalışma saatlerine uyarak Nasıl ders çalışılır ?

08:00 -11:00
Kortizol gibi uyanıklık veren hormonların en fazla salgılandığı  periyod sabah 08:00-11.00 arasıdır. Uzmanlar bu saatlerin; planlama, düzenleme ve ileriye dönük yapıcı fikir üretimi için en verimli saatler olduğu görüşünde birleşiyor.

16:00- 18:00

Saat 16:00- 18:00 arası zihni canlılığın geri döndüğü saatler.  Uzun dönemli hafızaya almak istediğiniz konuları çalışmak için perfect saat aralığı günün bu vakitlerdir.

19:00 -22:00

Saat 19:00′dan sonra yine zihni çalışma için verimli bir ara var. Yaklaşık 3saat sürüyor.

Kalıcı bir öğrenme için bellemek istediğiniz konular üzerinde üzerinde ilk olarak zihnin en açık olduğu sabah saatlerinde yoğunlaşın. Sonra akşama doğru 16:00-18:00 arası bu bilgileri tekrar edin.

Verimli ders çalışmak için Zaman kullanımı

Nasıl ders çalışılır ? Öncelikle; zamanınızı planlarken; başkasını örnek almak yerine, kendi yetenek, bilgi, beceri, tutum ve ihtiyaçlarınızdan yola çıkmanız daha yararlı olacaktır.

Çalışma planınızı yaparken; derslerin zorluk kolaylık derecelerini göz önüne alın. Zor gelen dersleri dikkatinizi en iyi yoğunlaştırabildiğiniz saatlerde çalışın.

Herhangi bir dersle ilgili çalışma gün ve saatlerinizi belirlerken; o dersin sınıfta veya dershanede işlendiği güne yakın olmasına dikkat edin. Böylelikle hem yakın aralıklarla tekrar yapmış olursunuz hem de ders çalışırken aklınıza takılan soruları unutmadan hocalarınıza sorabilirsiniz.

Nasıl ders çalışılır ? Çalışma saatleriniz istikrarlı olsun. Yani mümkün olduğunca her gün aynı saatlerde çalışın ki beyniniz otomatik olarak kendini o saatlerde ders çalışma moduna getirebilsin.

Çalışma saatlerinizi mümkün olduğunca yemek saatiyle çakıştırmamaya özen gösterin. Yemek arasından hemen sonra değil en az yarım saat sonra tekrar ders çalışmaya başlayın.

Yaygın görüşe göre yarım saatten az bir çalışma verimsizdir. Yarım saatten kısa süreleri, bir kitabı karıştırmak, liste yapmak gibi işler için kullanabilirsiniz.

Verimli çalışma için en yararlı zaman dilimleri ortalama 1.5 saatlik sürelerdir. Ancak yazı yazma, ödev hazırlama gibi çalışmalar için 2-3 saat ayrılabilir.

Otobüs, tren vapur gibi araçlarda boşa harcadığınız zamanı da ders çalışarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için küçük kartlara ders  notları yazıp, cebinize koyabilir ya da daha önceden banda kaydettiğiniz ders notlarını dinleyebilirsiniz.

 

Nasıl ders çalışılır ? Sağlık  güncel sağlık haberleri

2 Comments

Leave a Reply