Menu

Uyku bozukluğu nasıl giderilir ?

Uyku bozukluğu tüm yaşamı ve verimi olumsuz etkiler, sağlığı tehdit eder. Dinlenemeyen bir vücutta bağışıklık sistemi ve onarım mekanizmaları da sağlıklı çalışamaz.

Uyku bozukluğu nasıl giderilir ? Sağlık  giderilir bozuklu
İnsanlar çeşitli biçimlerde ve çeşitli zamanlarda uyurlar. Fakat hayvanların uyuma şekilleri daha da gariptir. ingiltere kraliçesi 1. Elizabeth, kulübeye benzeyen bir karyolada yatardı. Etrafındaki perdeler çekilip iki uçtan birleştirilirdi.

Kraliçenin isteği kendisi uyurken karyolasının her çeşit hava akımından korunmasıydı. Sabahleyin de bu. yatağın içerisindeki hava çok bozulmuş olurdu. Böylesine bir özenti, elbette ancak bir kraliçenin yapabileceği bir şeydi. Bugün hiç kimse böyle bir karyolada uyuyamamakla birlikte, herkes rahat bir uyku uyuyabilmek için soğuk olmayan bir yerde yatmayı ister. Avrupa, Amerika ve Asya ülkelerinde geceleri havanın soğuk olması, insanların yataklarda yatmalarını zorunlu kılmıştır. Fakat Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde gece, hava o kadar sıcaktır ki, insanlar üzerlerine hiç örtü örtmeden yatıp uyurlar.

Ne Kadar Uyku Gereklidir?

Düşünme, hareket ve duyu merkezleriyle bütün vücudu çalıştıran sinir sistemidir. Onun için sinir sisteminin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için de zamanında yatıp zamanında kalkmak gerekir. En rahat uyuma biçimi, uzanıp yatmaktır.

Geceleri ister yatakta yatalım, ister açıkta, uyku ömrümüzün hemen hemen üçte birini dolduran önemli bir işimizdir. Bir insanın ne kadar uyuması gerektiği ise, yaşa göre değişir. Örneğin yeni doğan bebekler günde yirmi saat uyurlar. 12 yaşına kadar çocuklara 10 saat uyku yeter. Daha yaşlılar ise genel olarak 7-8 saat uykuyla yetinirler. Bazı yaşlı kimseler hiç uyuyamadıklarını söylerler; fakat onların da soba başında, güneşte otururken şekerleme yaptıkları gözünüzden kaçmamıştır.

Elbette uykuya ihtiyacı olanlar yalnızca insanlar değildir. Bütün memeliler ve kuşlar ömürlerinin şu ya da bu kadar kısmını uykuda geçirirler. İnsanlar gibi birçok kuşlar da gündüzleri uyanık kalır, geceleri uyurlar.

Canlıların uyuma yöntemleri neler ?

Bazı hayvanlar bir yere asılarak uyur, bazıları da yüzerken uyur.

Biz insanlar, uyumak istediğimiz zaman uzanıp yatarız. Kediler, köpekler ve daha birçok hayvanlar da yatarak uyumayı tercih ederler. Fakat birçok hayvanlar, bizim çak yadırgayacağımız biçimlerde uyurlar. Örneğin atlar ayakta uyur.

Balina adı verilen memeli deniz hayvanları, yüzerken uyur. Bu uyku da günde birçok kereler ancak b’r-iki saniye süren şekerleme yapma biçîmindedir. Ama en yadırganacak uyuma şekli, yarasalarınkidir. Bu küçük yaratıklar, ya bir mağaranın tavanına ya da bir evin damından uzanan sırıklara tutunup, başaşağı sarkarak uyumaktadırlar.

Hayvanların niçin uyudukları henüz çözülmemiş bir problemdir, Biz uyurken vücudumuzda neler olup bittiği, uykunun niçin yorgunluğumuzu alıp götürdüğü, henüz tam bir gizem olarak durmaktadır.


Uyku bozukluğu nasıl giderilir ? Sağlık  giderilir bozuklu

Az uyumak yararlı mı ?

Uykunun süresi hep tartışıla gelmiştir ama standart bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır” Normal uyku süresinin altında uyuyanlar için ciddi sorunların baş gösterebilir. “Standart bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır, bu uyku süresinin altında uyuyan insanlarda diyabete, kilo almaya ve depresyona eğilim artıyor. Az uyku gibi çok uyku da yarar getirmiyor.

Aşırı uykunun da özellikle 10-12 saatten sonra dinlendirmediği biliniyor.

Uyku Bozuklukları Neden Olur

Gecikmiş uyku faz bozukluğu da günümüzde yeni bir rahatsızlık olarak  dünyadaki birçok çocuk, ergen ve gençlerin uyku düzenini etkiler. Bu makalemizde uyku bozukluğunun nedenlerini ve  bu hastalık belirtilerini ve tedavileri hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle uyku faz bozukluğu nedir sorusunu cevaplandıralım: Gecikmiş uyku faz bozukluğu bir kişinin iç biyolojik saatinin senkronize olarak çalışmaması nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Böylece kişi uyku ihtiyacı hissetmez. Pekiyi bu durum nasıl gelişir? Öncelikle doğal yaşamamak bu duruma neden olmaktadır. Kişi uykusu geldiğinde, uyumamakta direndiğinde uyku modeli bozulmaya başlar. Uyuması gereken saatte; başka işlerle uğraşanlar bunu alışkanlık haline getirdiklerinde bir süre sonra biyolojik saatleri de bozulmaya başlar. Artık uyku düzeni bozulduğu için, olur olmaz zamanlarda uyuma ihtiyacı doğabilir. Bu da engelleneceği için durum kötüleşir. Genellikle çocuklarda ve ergen çağda gençlerde bu duruma çok rastlanır. Dünya genelinde kayıtlı olarak bilinen oranı %30 olarak kaydedilmiştir ki bu da çok ciddi bir rakamdır.

Sirkadyen Ritmi ve Biyolojik Saat Bozulma Belirtileri

  • Kişi uyku saatinde uyumak istemezse
  • Uykusuzluk nedeni ile Gün boyunca yorgun ve uykulu hissederse.
  • Gündüz uykusu için imkan bulmadığında oluşan stres
  • Endişe kaygı

belirtiler arasındadır.

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Hastalara uygulanan Parlak Işık Terapisi bir tedavi yöntemidir. Hasta sabahları yoğun ışığa maruz bırakılır ve yatma saati geldiğinde, tüm ışıklar kapatılır. Böylece vücudun biyolojik saatinin yeniden düzenli çalışması sağlanmaya çalışılır Hasta, bu terapi yönteminde 5.000- 10.000 lux arasında beyaz ışık yayan ışık kutularına maruz kalmaktadır. Hasta bu ışık kutusunun önüne yaklaşık otuz dakika oturtulur. Bu tedavinin yan etkileri de vardır;  hiperaktivite, baş ağrısı ve uygun ultra mor filtreler kullanılmadığında bazı göz problemleri görülebilir. Uyku Bozukluğu Tedavisi sadece parlak ışık tedavisi değildir, yanı sıra Kronoterapi yöntemi de uygulanır.

Bu prosedürde, bir hastanın uykuya dalma döngüsü manipüle edilir. Yani yirmi yedi saatlik bir dilim; bi gün kabul edilir. Hastanın uykuya dalma döngüsü ile oynanır daha sonraki haftada ise gün 24 saat olarak alınır ve günlük uyku ihtiyacı yaşa cinse kiloya göre belirlenip sağlanır. Hasta düzelene kadar izleme altındadır. Hastalığı tedavi etmek için Melatonin gibi uyku indüktörleri de bazı hastalara önerilebilir, ancak olumsuz yan etkileri nedeniyle çok yaygın olarak kullanılmazlar. Diyet ve beslenme de bu tedavide önemli değişimlere uğrar.

Uykunun gelmesi için ne yapmalı 

Uyku bozukluğu sorununu gidermek için uygulanması gerekenler şunlar :

İyi bir uyku uyuyabilmemiz için uyku hijyenimize dikkat etmemiz gerekir. Bunun için neler yapmamız gerekli, özellikle akşam saatlerinden sonra çay kahve uyarıcı içeren enerji içecekleri kullanılmamalı.

Uyku bozukluğuna neden olabilecek kafein tein sigara alkol gibi ürünler kesilir. Uyku öncesi uzun ve sıcak bir banyo yapmak vücudu rahatlatır. Tertemiz bir odada temiz yatak ve çarşaflar ve rahat bir gece elbisesi ile uyumak daha kolaydır. Yatmadan hemen önce, bir bardak süt içilmesi de yararlı olur. Bunlar yapılırsa, hiç bir tedaviye gerek kalmadan hastanın uyku bozukluğu düzelebilir.

Uyku bozukluğu nasıl giderilir ? Sağlık  giderilir bozuklu

Leave a Reply