Ülkelere göre çalışma saatleri


Ocak 19, 2017
Ülkelere göre çalışma saatleri
Rate this post

Raporda değerlendirilen haftalık bazlı çalışma dilimlerinde Fransa, 35 saatle en alt kısımdaki ülke olurken Türkiye, haftalık bazlı çalışma diliminde maksimum 45 saatle ortalamaların üzerine çıkan ülkelerden biri olmayı başardı…
İSTANBUL – İnsan kaynakları danışmanlık alanında hizmet veren Mercer’ın, çalışan bireylerin gerçekten ne kadar vakitlerini işe harcayarak geçirdiklerini ölçebilmek için gerçekleştirdiği Haftalık Bazlı Çalışma Saatleri Analizinde, yıllık izin politikasını kapsamayacak şekilde 16 farklı ülkelerin haftalık bazlı çalışma saatleri karşı karşıya getirildi.

Analizlerde değerlendirilen haftalık bazlı çalışma saatinde Fransa, 35 saatle en az saate sahip olan ülke oldu.

Ülkelere göre çalışma saatleri İlginç Bilgiler ulkelere saatleri

Almanya, Fransa’ya yakın bir rakam 38 saat ile arkasından gelirken, Çek Cumhuriyeti, Çin İtalya, Meksika, Japonya, ve ABD’de haftalık bazlı çalışma saati 40 şeklinde belirlendi.
Analizlerin sonucunda, 45 saatle Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin üzerinde çalışma saatlerine sahip olan ülkemizi, bölgesel farklılıklarla boy gösteren Avustralya ve Kanada, 44 saati geçmemek şartı ile Brezilya ve 45 saati geçmemek şartıyla Güney Afrika’nın takip ettiği görüldü.

Mercer analizlerinin haftalık dönem değerlendirmelerinde İngiltere, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yse en fazla 48 saatle en çok çalışma saatine sahip olan ülkeler olarak listeye adını yazdırdı. Türkiye, haftalık olarak çalışma saati olan en fazla 45 saatle ortalamaların üzerinde yer alan ülkelerden biri olarak listede yer aldı.

Mercer Türkiye Genel Müdürlüğünü yapan Sibel Yücesan, çalışma saatleri hakkında, hukuki düzenleme ile ortaya çıkan rehber ilkelerin seçildiği, ama pratik uygulamalar, kültürel geçmiş ve rekabet şartlarının zorlamaları bulunduğunu ifade etti.

Japonya’da çalışan kesimin büyük kısmında geç saat olana kadar çalışmak kültürlerinin bir parçası olarak benimsendiğini anlatan Yücesan, ”Uzun çalışma süreleri ülkelerin verimli yada çalışkan olduğunu anlamına gelmemektedir. Bu süreçte elde edilen üretim ve işin kaliteli olması çalışma saatlerinin uzunluğu yada kısalığından çok daha önemlidir. Ülkemizde beyaz yakalılarda 45 saati geçmeyen uygulamalar bulunmaktadır. Ortalama 40-45 saat olarak belirleyebiliriz” değerlendirmelerinde bulundu.

Mercer’in 60’ı geçen ülkede yaptığı araştırmalar sonucu, yasalar sınırları ve sözleşmelerle belirlenmiş iş süreci için referans kaynak olan Evrensel Yan Hak ve İstihdam İlkeleri değerlendirmelerine ilişkin rapora göre ülkeler ve haftalık çalışma saatleri şu şekilde:

Ülkeler ve haftalık çalışma saatleri

Avustralya: 38-46 saat arası
Brezilya: 44 saat
Kanada: Eyaletlere göre 40-44-48 saat
Çin: En fazla 40 saat
Çek Cumhuriyeti: En fazla 40 saat
Fransa: En fazla 35 saat
Almanya: En fazla 38 saat
Hindistan: En fazla 48 saat
İtalya: En fazla 40 saat
Japonya: En fazla 40 saat
Meksika: En fazla 40 saat
Güney Afrika: En fazla 45 saat
Birleşik Arap Emirlikleri: En fazla 48 saat
İngiltere: En fazla 48 saat
ABD: En fazla 40 saat
Türkiye: En fazla 45 saat

Ülkelere göre çalışma saatleri İlginç Bilgiler ulkelere saatleri

Etiketler: ,

Ülkelere göre çalışma saatleri haberine benzer haberler :

"Ülkelere göre çalışma saatleri" yazısı hakkında yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış.

Sameg bekiroglu Ocak 11, 2017

Demekki ulkemizde insanlar fazla sagiliyor.iyi bi ortalama degil daha iyi olmali.ozellikle bayanlar icin daha da az olmali

Sameg bekiroglu Ocak 11, 2017

Okadar calismayla kac dolar kazaniyoruz onuda yazsaydiniz

MedyaTV Ocak 12, 2017

Arkadaşlarımıza ilettik, o konuyla ilgili bir yazı hazırlayacaklar.