Menu

Testis ağrısı neden olur ?

Testislerde ağrı

Testis ağrısı erkeklerin bir ya da iki testisinde oluşan ağrıya verilen isimdir.Testislerin zarar görmesi cinsel bozukluklara, kısırlığa ve hormonal dengesizliklere yol açabilir. Testis ağrısı bir sakatlanma, iltihaplanma, kanser veya testis kordonunun dolanması neticisinde oluşabilir. Eğer şiddetli testis ağrısı varsa acile gitmek gereklidir.

Testis ağrısı neden olur

Travma: Testis travması şiddetli ağrıya neden olur. Testis sakatlanmalarının %85 ’i genellikle spor sakatlanmaları, direk tekme, yumruk, araba kazası gibi aniden olan ve şiddetli darbeler sonucu oluşmaktadır. Travma neticisinde testis torbası ve testisler şişebilir (hidrosel) ve çürüyebilir. Travma acil ameliyat nedenlerindendir.

Testis Bükülmesi (Testiküler Torsiyon): Bu durum acil ameliyat gerektirir. Testis torbalarının dolanması sonucuyla oluşur ve dolanma testiste kan gitmesini engeller. Aniden olabilen veya travma sonucu oluşabilen bir durumdur. Testisler oksijene ihtiyaç duyduğu için ve kan da oksijeni testise taşıyamadığından ötürü testisin bükülmesi testisin ölümüne neden olabilmektedir. Testis bükülmesi her yaşta olabildiği gibi en sık yeni doğanlarda ve 12-18 yaşındaki erkek çocuklarda olur. Genellikle testis anatomisinde anormal bir durum olan erkeklerin başına daha sık gelir.

Epididim: Epididim iltihabı genellikle bir enfeksiyon sonucu olur. 18 yaşından büyük erkeklerde testis ağrısının başlıca nedenidir. Cinsel olarak aktif erkeklerin bu hastalığa yakalanma riski diğerlerine göre çok daha fazladır. Epididim klamidya veya goneri (bel soğukluğu) gibi cinsel yolla buluşan hastalıklardan oluşabilir. Yaşlılarda prostat büyümesi epididimin başlıca nedenlerindendir.

Testis Torbasının Bükülmesi: Ergenlerde sık görülen bir durumdur. Özellikle 7-14 yaşındaki erkek çocukların testis torbalarındaki bükülmeler testis ağrısına yol açabilmektedir. Testisküler torsiyonda olduğu gibi torbada oluşan bükülmeler bölgeye giden kan akışını engeller ve şiddetli ağrıya yol açar.

Kasık Fıtığı: Kasık fıtığı da testis ağrısına yol açabilir. Kasık fıtığı testis torbasına baskı uygulayabilir ve bölgenin şişmesine neden olabilir.
Orşit: Testis iltihaplanması olarak bilinen bu durum genellikle epididim tedavi edilmediği zaman oluşur. Orşite neden olan durumlar kabakulak hastalığı, virüsler ve bakterilerdir.
Testis Tümörü: Bir tümör testis ağrısına pek neden olmasa da testis kanserine neden olabilmektedir.
Böbrek Taşı: Böbrek taşı ağrısı nadiren de olsa testis bölgesine sıçrayabilmektedir.

 

Testis ağrısı neden olur ? Sağlık  testis neden

One Response

Leave a Reply