Temizlikte Muhteşem Sirke;Beyaz Sirke


Ekim 16, 2018
Temizlikte Muhteşem Sirke;Beyaz Sirke
Rate this post

Saf yani beyaz sirke, evde pek çok farklı yerde kullanılabilir. Peki ne zaman beyaz sirke, ne zaman dışarıda satılan temizlik malzemelerini kullanmanız gerektiğini nasıl bilebilirsiniz? Kullanım alanı çok geniş de olsa, beyaz sirke her yerde kullanılmaz. İşte kimyasal temizlik malzemeleri yerine beyaz sirkeyle temizlik yapabileceğiniz dört kullanım alanı!

Ne Zaman Sirkeyle Temizlik Yapmalı?

Beyaz sirke doğal bir temizlik maddesidir ve toksin değildir. Özellikle, kimyasal temizlik maddelerinin kullanılamadığı yerlerde veya kimyasal temizleyicilerin yerine daha çevre dostu malzemelerin kullanılmasının tercih edildiği yerlerde kullanılır. Ayrıca küçük çocuklu evlerde de sağlığa zararlı kimyasal temizleyiciler yerine beyaz sirke tercih edilebilir. İsterseniz beyaz sirkeyle temizlik için ideal dört kullanım alanını sizinle paylaşalım:

 1. Kötü kokulardan kurtulmak için:  İstenmeyen bir kokuyu yok etmek için hazır satılan oda kokuları yerine sirke kullanarak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Not olarak ekleyelim, ilk kullandığınızda beyaz sirke biraz kötü kokabilir ancak bu koku kısa süre sonra diğer kötü kokuları da temizleyip kaybolacaktır.
 • Mikrodalgada kullanabildiğiniz bir kaseye yarım fincan sirke ve yarım fincan su koyun ve mikrodalgaya koyarak kaynayıncaya kadar 2-3 dakika ısıtın. Mikrodalganızdaki istenmeyen tüm kokular gidecektir. Bu yöntemi uygularken dikkatli olun! Kase ve içindeki sıvı sıcak olacağı için mikrodalgadan çıkarmadan önce mutlaka soğumasını bekleyin.
 • Alternatif olarak, sulandırılmış beyaz sirkeye bir sünger batırıp sıktıktan sonra fırınınızın içini silebilirsiniz. Ardından suyla durulayın ve kapağını açarak kurumaya bırakın. Böylece fırınınız istenmeyen tüm kokulardan arınacaktır! Mikrodalganızda asla oda spreyi kullanmayın. Bu gibi hazır satılan temizleyici veya oda spreylerini mikrodalgada kullanırsanız yemeğinize bulaşıp sağlığınız için tehlikeli sonuçlar doğurabilirler!
 1. Kireç kalıntılarından kurtulmak için:  Sirkede bulunan doğal asitler, yüzeylerdeki kireç kalıntılarını ve kireçli su tortularını parçalayarak bunların size ya da yiyeceklerinize temas etmesini önler. Kimyasal bir temizlik maddesini elinize bulaştırmak istemediğinizde bu gayet uygun bir alternatiftir.
 • Su ısıtıcınızda sulandırılmış beyaz sirkeyi kaynatın ve içindeki kireç kalıntılarını temizleyebilmesi için bir gece bekletin. Ertesi gün su ısıtıcınızı soğuk suyla iyice durulayıp tüm kireç kalıntılarından arınmasını sağlayın. Artık tertemiz olmuş olan su ısıtıcınızı kullanabilirsiniz.
 • Duş başlığınız kireç yüzünden tıkandıysa, başlığı sökün ve bir gece boyunca sirkeli su dolu bir kapta bekletin.
 1. Çamaşır yıkamada yardımcı: Sirke tek başına çamaşırları temizlemeye yetmeyebilir ancak iyi kalitede bir deterjanla birlikte kullanıldığında daha canlı renkler elde edebilirsiniz. Böylece çamaşırlarınızdaki kötü kokulardan da daha kolay kurtulabilirsiniz.
 • Çamaşır makinenizde son durulama suyuna çeyrek fincan deterjana yarım fincan beyaz sirke ekleyin. Böylece çamaşırlarınızın renklerinin daha parlak olduğunu, sabun ve deterjan kalıntılarından kurtulduğunuzu ve istenmeyen kokuların kaybolup çamaşırlarınızdaki elektriklenmenin azaldığını göreceksiniz! Ancak sirkeyi asla ve asla çamaşır suyuyla veya içinde çamaşır suyu olan bir deterjanla karıştırmayın! Çamaşır suyu ve sirke karıştığı takdirde klor gazı denilen çok zehirli ve tehlikeli bir gaz meydana gelir.
 1. Yapıştırıcı maddelerin kalıntılarını temizlemek için Sevdiklerinize vermeyi planladığınız güzel bir hediyenin fiyat etiketini söktükten sonra, veya severek aldığınız bir ev eşyanızın üzerindeki yapışkan notu çıkardıktan sonra, bunların bıraktığı yapış yapış izlerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bir bez parçasını sirkeyle ıslatın, 15-20 dakika boyunca yapışkan izlerinin üzerinde bırakın, ardından silin. Yüzeyin tertemiz ve yepyeni olduğunu göreceksiniz!

Temizlikte Sirke Ne Zaman Kullanılmamalı?

Sirke veya sirkeli su ile temizlik her koşulda uygun bir seçenek olmayabilir. Burada, sirkenin sağlığınıza veya eşyalarınıza zarar verebileceği bazı önemli örnekleri bulacaksınız. Böyle durumlarda sirke veya sirkeli suyla temizlik yapmak yerine doğru temizlik maddelerini kullandığınızdan emin olun!

 1. Sabun yerine sirke olmaz: Ne kadar kullanışlı da olsa, sirke asitlidir ve bulaşıklarınızdan yağları yalnızca sabunlar ve bulaşık deterjanı gibi bazik temizleyiciler çıkarabilir. Aynı şekilde,çamaşır deterjanları, kıyafetlerinizdeki yağı ve kiri arındırırken, sirke yalnızca çamaşırlarınızın yıkanmasında yardımcı bir göreve sahiptir.
 2. Sirke, alüminyum ve dökme demir ızgara ve tavalarda kullanılamaz: Bu metaller, reaktif yüzeylerdir ve sirke bu yüzeylere zarar verir. Bulaşıklarınız için her zaman temizlik malzemelerini kullanın. Kireç ya da sabun artıklarını temizlemek için sirke kullanmak istiyorsanız, sirkeyi sadece paslanmaz çelik ve emaye dökme demir ürün veya yüzeylerde kullandığınızdan emin olun!
 3. Sirke, cilalı yüzeylerde kullanılmamalıdır: Sirke yüzeydeki cilayı söker. Arabanızın yüzeyi için asla sirke kullanmayın. Aynı şekilde cilalı ahşap yüzeyleri temizlemek için de sirke yerine Ahşap Temizleyici gibi özel ahşap temizleyici malzemeleri kullanın.
 4. Sirkeyi kesinlikle çamaşır suyu ile birlikte kullanmayın: Sirkeyle temizlikte bu uyulması gereken belki de en önemli kuraldır. Sirke pek çok yerde temizlikte önemli bir yardımcı olsa da, çamaşır suyuna sirke gibi asitli bir madde eklemek ortaya klor gazının çıkmasına neden olur. Bu gaz çok tehlikeli ve zehirleyicidir. Bu yüzden,çamaşır suyu gibi temizlik malzemelerini tek başlarına ve sirkeden mümkün olduğunca uzak şekilde kullanın. Bu tip ürünleri kullanmadan önce mutlaka etiketlerini okuyun ve küçük bir alanda test edin.

Bu örnekler sayesinde beyaz sirkeyi nerede kullanıp nerede kullanmamanız gerektiği konusunda genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece, neredeyse her alanda kullanılabilen doğal temizleyici sirke ile hazır satılan temizlik malzemelerini dengeli ve doğru bir biçimde kullanmasını bilecek ve evinizde hem sağlıklı, hem de çevreye dost bir temizlik sağlayabileceksiniz!

Temizlikte Muhteşem Sirke;Beyaz Sirke İlginç Bilgiler beyaz sirke yenir mi beyaz sirke nerede satılır beyaz sirke ne ile yapılır beyaz sirke ile turşu beyaz sirke içilirse ne olur beyaz sirke hangi marketlerde var beyaz sirke cilt beyaz sirke bim


Temizlikte Muhteşem Sirke;Beyaz Sirke haberine benzer haberler :

"Temizlikte Muhteşem Sirke;Beyaz Sirke" yazısı hakkında yorumlar

Görüşlerin bizim için çok önemli.