Menu

Suriyeli göçmenler için çile bitmiyor

Suriyeli göçmenler için çile bir türlü bitmiyor. Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ile İzmir’in Dikili ilçesinde, geçen 5 Ocak’ta bindikleri lastik botun batması sonucu 31 Suriyeli göçmenlerin yaşamını yitirdiği faciada, kuvvetli fırtına nedeniyle dün ara verilen arama kurtarma çalışmaları bugün de yapılamadı. Suriyeli göçmenlerin faciasından  sonra bomboş kalan sahilde, kaçak geçişlere göz yumulmuyor.

Suriyeli göçmenlerin faciasının ardından  her iki sahilde de sessizlik hakim sürerken, bir kaç gündür fırtına ve güvenlik önlemlerinin arttırılması nedeniyle buradan Yunan Adaları’na kaçak geçişlerinin olmaması dikkati çekti.

Ayvalık Fenerönü Mevkisi ve Dikili Kumburnu Mevkisi’nde bomboş kalan sahile, Suriyeli göçmenlere ait olduğu sanılan ayakkabılar ve çeşitli giyim eşyaları vurdu. Yine kaçaklardan geri de kalan kumsaldaki can yelekleri fırtınayla birlikte etrafa savruldu.

Faciadan sonra bölgede başka kaçakların da olabileceği ihtimali üzerine başlatılan arama- kurtarma çalışmaları, saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle dün olduğu gibi bugün de yapılamadı.

Suriyeli göçmenler için çile bitmiyor Haber  haberler haber

 

Suriyeli göçmenler için yiyecek ve giyecek yardımları

Ülkesindeki savaştan bunalıp kaçan daha iyi bir hayat umuduyla Türkiye’ye gelen çoğunluğu çocuk ve kadın olan 200 kişilik Suriyeli kaçaklar, Muğla’nın Dalaman İlçesi’ne geldi. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) ait olan atıl binaya yerleşen ve bu soğuk kış aylarında yaşam mücadelesi veren kaçakların sayısı gün geçtikçe artarken, vatandaşlar da eşya yardımıyla göçmenlere  destek olmaya başladı.

İlk önce Şanlıurfa’ya gelen, ardından da Türkiye’nin çeşitli şehirlerine dağılan Suriyeli göçmenlerin bir bölümü, sekiz ay önce Dalaman’a gelerek Kapıkargın Mahallesi’nde TİGEM’e ait arazinin içinde boş durumdaki büyük binaya yerleşti. Göçmenlerin sayıları gitgide artarak 200’e ulaştı. 5 ila 10 arasında çocukları olan bir çok Suriyeli aile, günlük yaşamlarını devam ettirmek amacıyla çevredeki narenciye bahçelerinde yevmiyeli tarım işçisi olarak görev almaya başladılar.

Kötü şartlarda yaşayan ailelere, Dalaman Kaymakamlığınca yiyecek ve giyecek yardımları yapılıyor. Ayrıca çevre ilçelerden de vatandaşların yardımı sürüyor. Sürekli mülteci sayısının artması üzerine; TİGEM yetkilileri, yasal olmayan bir şekilde arazilerine yerleşen göçmenlerin, herhangi bir kaza, yangın veya ihmal sonucu oluşabilecek vakalarda sorumluluk almamak için arazinin boşaltılmasını istedi. Suriyeliler devlet yetkililerinden kendilerine yardım eli uzatmasını bekliyor.

Son olarak göçmenlere Marmaris’ten bir araç dolusu eşya getirildi. Giysi ve yiyecekler dağıtılırken; minik çocukların yüzlerindeki mutluluk göze çarptı.

Suriyeli göçmenler için çile bitmiyor Haber  haberler haber

3 Comments

Leave a Reply