Menu

Sulu boya nasıl yapılır ?

Sulu Boya Resme başlarken boyaya çok para harcamanız hiç gerekli değildir. Kutu içinde kuru parçalar halinde, ya da tüpler içerisinde sulu boyalar vardır. Birkaç denemeden sonra hangisi size daha uygun gelirse resimleriniz için o sulu boya çeşidini kullanırsınız. Sulu boya resimde önemli olan şey boyayı karıştırmak için genişçe bir kabınız bulunmasıdır.

Sulu boya nasıl yapılır ? İlginç Bilgiler Sanat

 

Bazı boya kutularının genişçe kapakları vardır. Fakat en iyisi plastikten bir palet almanızdır. Bu palet üzerinde boyalarınızı rahatça karıştırabilirsiniz. Boyalardan herhangi birini kullanmadan önce rengini açıkça görebilmek için beyaz bir kağıt üzerinde küçük bir deneme yapınız.

Sulu boya fırçası

Renklerden sonra fırçalarınızı seçmelisiniz. Suluboya fırçası çeşitli hayvan kıllarından yapılır.

Sulu boya nasıl yapılır ? İlginç Bilgiler Sanat

Suluboya fırçaları: da başlıca üç çeşittir.

  • Yuvarlak fırçalar, Geniş fırçalar, İnce fırçalar

Yuvarlak fırçalar en çok kullanılır. Geniş fırçalar geniş yüzeyleri boyamakta kullanılır. İnce fırçalarla da uzun ve düz çizgiler çizilebilir.  Fırçalarınıza iyi bakınız. Her çalışmadan sonra onları temiz su ile iyice yıkamanız gerekir. Sonra da cam ‘bir kavanozda dik olarak bırakmak en iyi yoldur. Böylece kıllar bükülmez ve bozulmaz.

Suluboya Kağıdı

Boya ve fırçadan sonra kağıt gerekecektir. Önceleri herkesin kullandığı resim kâğıtlarını kullanmanız yeter. Fakat resim yapmakta ustalaştıkça kalın kâğıtlar kullanmak en iyisidir. Küçük resimler ve denemeler yapmak için defter şeklinde satılan resim kâğıtları da alabilirsiniz.

Sulu boya nasıl yapılır ? İlginç Bilgiler Sanat

 

Daha büyük resimler için tek yaprak halinde satılan büyük boy kâğıtlar vardır. Ayrıca bu büyük kâğıtlarla çalışmak  bir de resim tahtası ister. lslandığı zaman kâğıt buruşacağı için kâğıdınızı dört tarafından tahtaya yapışırabilirsiniz.

Bu işler tamamlanınca artık resim yapmaya başlayabilirsiniz. kâğıdınızı önceden sulu bir pamukla ıslatırsanız buruşmasını önlemiş olursunuz.

Sulu boya nasıl yapılır ? İlginç Bilgiler Sanat

Leave a Reply