Menu

Strese bağlı oluşan sorunlar, ağrılar ve hastalıklar nelerdir ?

Günümüz hastalıklarının bir numaralı nedeni nedir diye soracak olursanız Bu soruya tek kelime ile Strestir diyebiliriz. Strese bağlı oluşan hastalıklar, strese bağlı oluşan ağrılar bir hayli çoktur. Strese bağlı oluşan sorunlar o kadar çok ki Bu sebeple Stres konulu birçok yazı yayınladım. Gelen mailler beni diğer yazıları hazırlamaya itti. Sizden küçük bir ricam var. Tamam streslisiniz anlıyorum, Ancak Bu kadar emeğe karşı bir yorum yazmayı esirgemeyin lütfen.  Şimdi sizlere yeni bir stres konulu bir yazı ile baş başa bırakıyorum.  Stressiz günler.

Strese bağlı oluşan sorunlar, ağrılar ve hastalıklar nelerdir ? Sağlık strese sorunlar nelerdir hastal

Stres Nasıl Önlenir

Öncelikle stres nedir sorusunu cevaplandıralım. Stres vücudunuzun hormonal bir tepkisidir.  Birçok farklı şey strese yol açabilir mesela  fiziksel  olarak tehlikeli bir şeyden korkma gibi duygusal durumlarda gerilim yani stres ortaya çıkar;  aileniz veya işinizden endişe etmek gibi durumlar stres yaratabilir.

Stresin sebepleri nedir ?

 1. Hayatta Kalma Gerilmesi veya iç güdüsü

  Bu, tüm insanlar ve hayvanlarda tehlikeye ortak bir yanıttır. İçsel stres, insanlar kendilerini vurguladığında görülür. Bu çoğunlukla kontrol edemediğimiz veya kendimizi stres yaratacağımızı bildiğimiz durumlara düştüğümüz şeyler konusunda endişelenirken olur. Bazı insanlar, stres altında olmaktan kaynaklanan aceleci, gergin, yaşam tarzına bağımlı olurlar. Stresli durumlara bakarlar ve stresli olmayan şeyler hakkında stres hissederler.

 2. Çevresel Stres

  Bu, çevrenizden kaynaklanan bir stres türü olmakla beraber; gürültüye, kalabalığa ve iş veya ailenin baskısına bağlı strese neden olan şeylere verilen bir cevaptır.

 3. Yorulma ve Aşırı Çalışmalardan kaynaklanan Stres:

  Bu stres türü uzun süreler boyunca birikir ve vücudunuz üzerinde zorlayıcı bir gerilime neden olabilir. İşinizde, okulunuzda veya evinizde çok fazla çalıştığınızda stres ortaya çıkar. Bu noktada zaman yönetimini bilmek işi çözer, kişi zamanı programlayarak aşırı çalışmaktan kurtulabilir. Dinlenmek için zaman ayırabilir.

Strese bağlı oluşan sorunlar

Stres hem bedeninizi hem de zihninizi kötü etkileyebilir. Büyük ölçüde stres altındaki insanlar yorulabilir, hasta olabilirler ve konsantre olamıyor ya da açıkça düşünemiyor olabilirler.

Stresin Fiziksel ve Zihinsel İşaretlerine bakıldığında Stres altındayken, stresle baş etmeyi öğrenmenin önemi ortaya çıkar. Stres önlenemezse tüm vücutta gerilim olur ve fiziksel beden bu gerilime fazla dayanamaz.

Vücut direnci düşer kişi hasta olur. Yani stresin,  tehlike karşısında ölümden kurtulmak durumunda salgılanan hormonların kişiyi daha enerjik yapması dışında, bir yararı yoktur.

Bir ormanda, yalnız başınıza iken birden bir aslanla ya da yırtıcı bir hayvanla karşılaştığınızda, vücudunuz ister istemez gerilim altında olur. Vücut stresli hale gelir ki bu durum  tamamen iç güdüsel bir savunmadır ve yararlıdır.

Bunun dışında stresin hiçbir yararı yoktur. Vücudumuz aşırı psikolojik gerilime dayanıklı değildir. Stres, doğallığımızla uyuşmaz.

Stresin insan vücuduna etkileri nelerdir ?

Stres etkileri arasında

 • Kalp atışının artması nefesinizin hızlanması
 • Strese bağlı Terleme
 • cildin soğuması
 • Strese bağlı Mide ağrısı
 • Strese bağlı Kasların gerginleşmesi
 • Strese bağlı Ağzın kuruması
 • Strese bağlı Sık sık tuvalet ihtiyacı
 • Artan kas spazmları,Strese bağlı baş ağrısı, yorgunluk ve nefes darlığı

Bu enerji parlaması, vücudunuzun hızlı tepki vermesi gereken fiziksel durumlarda size yardımcı olabilir, ancak stresiniz için bir çıkış veya sebep yoksa, zihninizde ve performansınızda kötü sonuçlar doğurabilir. Bu etkilere şöyledir;

Beynimizde Strese bağlı oluşan zararlı etkiler

 • Stres kötü kararlar vermenize neden olur
 • Zor durumları tehdit edici olarak görmek
 • Kendinizi kötü hissetmek
 • Konsantre olmanın zorlaşması
 • Endişeli, sinirli olmak

Uzun dönemli stres ise kişide fiziksel ve zihinsel sıkıntılara yol açar, vücudunuz ve zihniniz üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Uzun vadeli stres vücudunuzu etkileyebilir:

Uzun süren Stresin vücudumuza Zararları

 • İştahınızı azaltma ve yeterli beslenmeyi engelleme
 • Uyku alışkanlıklarınızı değiştirme
 • Strese bağlı Çok konuşma, tırnak yeme, ve diğer tekrarlayan alışkanlıklar gibi ‘gergin’ davranışlara yönelim
 • Soğuk algınlığı veya grip ve astım, baş ağrısı, Strese bağlı mide sorunları, deri sorunları ve diğer ağrılı durumları tetikleme
 • Seks hayatınızı ve performansınızı etkileme
 • Strese bağlı oluşan yorgunluk, Kendinizi sürekli yorgun ve yıpranmış hissettirmek

Stres konulu birbirinden kaliteli diğer yazılarımızı size hatırlatmak istiyorum.

Stres neden olur ? İnsanlar neden strese girer ? Stresin sebepleri konulu hazırlanmış yazı için bu makaleyi inceleyiniz Buyrun =>

Stres sebepleri nelerdir ? Stres neden olur ?

Depresyon Belirtisi ve tedavisi hakkında hazırlanmış güzel bir yazı daha var onuda okuyunuz faydalı olacaktır.

Depresyon Belirtileri nelerdir ?

Hamilelikte yaşanan depresyonu ve stresi azaltmak için önerilerin olduğu sayfa için sizi buraya alalım:

Hamilelikte depresyonu azaltma yolları

Depresyon belirtileri ve tedavisinin anlatıldığı yazı için :

Depresyon nedir ? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

Strese bağlı oluşan sorunlar, ağrılar ve hastalıklar nelerdir ? Sağlık strese sorunlar nelerdir hastal

Leave a Reply