Menu

Sosyal fobi tedavisinde terapinin rolü

Sosyal fobi denilen şey birkaç bölümden oluyor. İnsanın hayatını çok olumsuz etkileyen sosyal fobi denilen bu duygu bozukluğu, özellikle gençlik yıllarında ortaya çıkıyor.

Kişi kendisini baskı altında hissetiği ortamlarda, geri çekilerek acaba yapamaz mıyım korkusuyla yaşamaya başlar.
Yapamazsam, Gülerler, Dalga geçerler, Mutsuz olurum….. Bu böyle sürer gider.
Sosyal fobi, ilaç tedavisi ile birlikte, psikolog tarafından yapılan tedavilere cevap veren bir hastalıktır.

Sosyal fobi konusunu ayrıntılarılarıyla anlatmıştık. Şu an anlatacağımız ise Fobi tedavisinde terapi yönteminin amacı ve başarı oranı olacak. Fakat önceki konuyu okumadıysanız Mutlaka okuyun. => Sosyal fobi

Sosyal fobi de Terapi

Terapi kişinin düşüncelerini daha mantıklı bir yere yönlendirmek ve daha önceden, kaçınmasına sebep olmuş durumlardan kaçınmasını engellemeye, bu durumlara karsi daha farklı tepkiler vermesine yardımcı olmaktır.

Sosyal fobi tedavisinde terapinin rolü Sosyal Medya  terapinin tedavisinde sosyal

Terapi sistematik duyarsızlaştırmayı veya insanın yaşamaktan korktuğu duruma daha çok maruz kalmasını sağlayacak tedavi yöntemlerini de içerebilir.
Sistematik duyarsızlaştırmada kişi kendisi icin ürkütücü olan durumu hayal eder ve korkularıyla güvenli ve rahat bir çevrede başa çıkmayı öğrenir.
Özgüvenin ve dolayısıyla sosyal becerilerin geliştirilmesi için nefes egzersizi gibi rahatlama teknikleri de sosyal fobiyle başa çıkmada kişiye yardımcı olabilir.

Kişinin tedavi süresince, verilen ilaçları düzenli olarak kullanması gereklidir. Bu ilaçların düzenli kullanılmaması durumu diğer ilaçların düzensiz kullanılması ile oluşabilecek etkilerden çok daha ağır hissedilebilir. İlaçların saatlerine dahi dikkat edilmesi önem taşır.
Psikolog ile birlikte birebir yürüttüğü psikoterapi seanslarına düzenli bir şekilde devam ederek, terapistinin çözümlerine, önerilerine, vereceği ödevlere özen ve önem vermesi çok önemlidir.

Tedavi esnasında verilen ilaçların, doktor kontrolü dışında kesilmesi ya da ara verilmesi çok tehlikelidir. İlaçlara düşük dozlarda başlanmalı, yine doz düşürülerek bırakılmalıdır.

 

 

Sosyal fobi tedavisinde terapinin rolü Sosyal Medya  terapinin tedavisinde sosyal

Leave a Reply