Menu

Sivilce neden olur ?

Kadınlarda Akne Çözümleri. Sivilce neden olur ? Akne yani halk arasında sivilce  kadınlarda estetik sorunların başında gelir ancak akne için önlemler alınabilir. Öncelikle Akne nedir sorusunu cevaplandırmaya çalışalım: Basit tanımı ile Akne, saç folliküllerinin ve yağ bezlerinin ki diğer adı da  sebase bezleridir- düzgün çalışmaması olarak tanımlanabilir.

Sivilce neden olur ? Sağlık sivilce neden

Yağ bezlerinin görevleri arasında  cildi nemli tutmak için yağ salgılamak vardır bazen bezler tıkandığında, sivilce ve kistler ortaya çıkabilir. Tüm dünyada Akne çok yaygındır. Tüm ırk ve yaştaki insanlar sivilce ve akne ile karşı karşıyadır. sahiptir.  Yaş aralık bandı da oldukça geniştir, 40’lı ve 50’li yaşlardaki insanlar bile sivilce sahibi olabilir. Bununla birlikte sivilce en çok ergenlik döneminde başlar. Ergenlik döneminde, erkek seks hormonları olarak bilinen androjenler hem erkek hem de kızlarda artış göstermektedir. Bu durum da  sebase bezlerin daha fazla yağ yapmasına neden olur. Normalde, üretilen sebum saç follikülleri boyunca cilde dolaşır. Bununla birlikte cilt hücreleri folikülleri tıkayabilir. Bu durumda sebum bloke olmuş olur.  Foliküller tıkandığında, cilt bakterileri folliküllerin içinde büyümeye başlar. Enflamasyon ve sivilceler daha sonra gelişir.

Sivilcelerin en yaygın türleri şöyle olabilir:

Kapalı Komedonlar:

Bu sivilceler üstü dolu küçük bir beyaz pus barındırırlar.

Açık Komedonlar:

Sivilcelerin üst kısmında küçük, siyah bir açıklık olarak kendini gösterirler. Bu sivilce tipi siyah olsa da bu renk kir-leke olarak algılanmamalıdır. Esas neden Sebumun havaya maruz kalması ve  oksidasyon işleminden kaynaklı oksitlenme olmasından kaynaklanmaktadır.

Papüller: Bunlar küçük pembe lekelerdir.

Püstüller: Sivilce en üstte puslu ve lezyonun dibinde kırmızıdır. Bunlar iltihaplı sivilcenin özelliklerini taşır.

Nodüller: Bunlar cildin derinlerinde ortaya çıkan sert, büyük, acı verici sivilcelerdir.

Kistler: Pus dolu, derin, ağrılı sivilceler genellikle yara izlerine neden olur. Temel akne lezyonuna komedom denir.

Sivilce neden olur ?

Ergenlik döneminde yükselen hormon seviyeleri akneye neden olabilir. Sivilce neden olur sorusuna verilecek en istenmeyen cevap genetik cevabıdır belkide. Evet, akne genellikle genetiktir. Akne için diğer nedenler şöyle olabilir:

Bir kadının menstrüel döngüsü sırasında hormon seviyesi değiştiği için sivilce oluşabilir. Hamilelikte hormon değişimi olur. Doğum kontrol haplarını başlatma veya durdurma sonucu akne gelişebilir. Bazı ilaçların yan etkileri (kortikosteroidler, lityum ve barbitüratlar gibi)…Kötü diyet de akneye neden olabilir. Sivilceleri sıkıştırmak- patlatmak veya cildi fırçalamak sivilcelerin çaplarının genişlemesine ve enfeksiyonlara neden olacaktır.

Akne belirtileri

Sivilce neden olur ? Sağlık sivilce neden

Akne abseleri olmayan sivilceleri veya püskürtülmüş kistleri görür ve daha büyük apseler ortaya çıkar. Vücuttaki herhangi bir yerde çıkabilirler Bununla birlikte sivilce, sıklıkla yağ salgı bezlerinin yüksek konsantrasyonlarının bulunduğu alanlarda ortaya çıkarlar.

Akne Oluşan Bölgeler:

 • Yüz
 • Göğüs
 • Üst sırt
 • Omuzlar
 • Boyun

Akne nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız genellikle cildinizi inceleyerek sivilceleri teşhis edebilir. Doktorunuz yaşınızı, genel sağlık durumunuzu, aknenin ciddiyetini ve hangi tedavinin sizin için en iyi olduğunu belirlemedeki diğer faktörleri dikkate alacaktır. Akne tedavisi, skar oluşumunu en aza indirgeme ve görünüşü iyileştirme üzerine odaklanmaktadır. Akne tedavisi, cildinize uyguladığınız ilaçları veya hap formuna aldığınız ilaçları içerebilir. Bu ilaçlardan bazıları doktorunuz tarafından reçete edilmelidir. Bazı durumlarda, her iki ilacın bir kombinasyonu önerilebilir.

Cildinize uyguladığınız ilaçlar çoğunlukla sivilceleri tedavi etmek için reçete edilir. Bunlar bir krem, jel, losyon veya çözelti formunda olabilir. Örnekler şunlardır:

 • Benzoil peroksit
 • Bakterileri öldürür
 • Antibiyotikler

Bakterilerin büyümesini durdurur veya yavaşlar ve iltihaplanmayı azaltır. Eritromisin ve klindamisin yaygın olarak kullanılır.

Retinoidler

Yeni sivilce lezyonlarının gelişimini durdurur ve sivilcelerin çıkarılmasıyla hücrenin düzelmesini teşvik eder. Bunlara tretinoin, adapalen ve tazaroten dahildir. Topikal tazoroten, azelaik asit, salisilik asit ve dapson da yaygın şekilde kullanılır. Ağızdan veya oral antibiyotiklerle almakta olduğunuz akne ilaçları, orta ile şiddetli akneleri tedavi etmek için sıklıkla reçete edilir. Fotodinamik terapi orta ila şiddetli sivilceleri kontrol etmek için kullanılan bir lazer prosedürüdür. İzotretinoin şiddetli, kistik veya inflamatuvar akne için ağız yoluyla alınan reçeteli bir ilaçtır. Diğer yöntemler geniş yara izini engelleyemediğinde kullanılır. İzotretinoin cilt yağını oluşturan sebase bezlerin boyutunu azaltır. Cilt hücresi dökülmesini de arttırır ve saç foliküllerini etkiler. Bu etkiler akne gelişimini azaltır. İzotretinoin sivilceleri kullanan insanların çoğunda silebilir. Bununla birlikte, tıbbın potansiyel psikiyatrik yan etkileri de dahil olmak üzere büyük yan etkileri vardır. Aldığınız tüm ilaçların yan etkiler değerlendirmesini doktorunuzla beraber yapmanız gerekir.

Sivilce neden olur ? Sağlık sivilce neden

Leave a Reply