Menu

Sınav kazanma yolları

Ders çalışmaya bir türlü konsantre olamıyorsanız işte siz ezeka açıcı formüller. Sınav kazanma yolları nelermiş bir bakalım.

Uykunuzu düzene sokun

Neden işe yarıyor: Sınav kazanma yolları ndan biri bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre, ders çalıştıktan sonra hemen uyumanız, sabah kalktığınızda çalıştıklarınızı daha iyi hatırlamanıza yardımcı oluyor. Siz horlamaya başladığınız andan itibaren, beyniniz öğrendiklerinizi sabaha kadar taptaze bir şekilde saklıyor. Vücudunuz gerekli anlarda enerji ihtiyacını nasıl depodan kullanıyorsa, beyniniz de sakladığı enerjiyi size ihtiyacınız olduğu anda sunuyor.Sınav kazanma yolları ndan biride bu.

Tüyo: Gece gec saatlere kadar TV karsısında beyninizi yormaktan vazgeçin. Bunun yerine her gece özellikle zorlandığınız konularda kısa sürelerle de olsa testler cözün. Mesela şu geometri problemlerini uyumadan önce çözüp hemen ardından da uykuya dalın. Beyniniz bunları depoya kaldıracak ve sınav zamanı geldiğinde hizmetinize sunacaktır.

Rahatlanıaya çalışın
Neden işe yarıyor: Uzun zaman stres altında kalmak sadece vücut sağlığınıza değil, beyninize de cok zarar verir. Hatta fazla stres, sizin hatırlama fonksiyonlarınızı da cok zayıflatabilir, bu durum da sizi sınav zamanı cok zorlayabilir. Bu yüzden herşeyi kafanıza takmayın ve stresten mümkün olduğunca uzak durmaya calışın. Ne kadar rahat olursanız, diğer konular üzerinde de o kadar kolay konsantre olabilirsiniz. Stresten uzak olan zihnimiz yeni bilgileri kavramaya daha açık olur.
Tüyo: Stresten uzak durmanın en iyi yollarından biri de yoga yapmaktır. Yoga sizi strese sokan konulardan uzak tutar ve aynı zamanda vücut dengenizin oturmasına da yardımcı olur. Mümkünse bir yoga kursuna katılın ya da video kasetlerden kendi başınıza uygulayın.

Bir şeyler atıştırın
Neden işe yarıyor: Sınav kazanma yolları ndan biride aç kalmamak. Aç kalmak beyninize yaramıyor arkadaşlar. Ancak öyle her önünüze geleni yemek de cok faydalı değil. Hafıza gücünüzü arttırmak için Omega-3 asitleri içeren balık (somon ve ton) ve ceviz yemeli; kan şekerinizi ve enerji seviyenizi kontrol altında tutmak için ise meyve ve tahıl tüketmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre düzensiz beslenen ya da diyet yapan öğrenciler daha düşük notlar alıyorlar.
Tüyo: Eğer ders çalışmadan önce bir şeyler atıştırmak istiyorsanız size birkaç önerimiz olacak kepek ekmeği arasına ton balığı ve marul koyup bir güzel midenize indirin. Kitap okurken sulu bir elmayı dişlemek de çok iyi gelir. İlle de tatlı yiyeceğim diyorsanız, bol cevizli bir parça brownie’yi tercih edin.

Sınav kazanma yolları Sosyal Medya  yollar kazanma

Müzik ruhun gıdasıdır
Neden işe yarıyor: Müzikle uğraşmak, analitik ve yaratıcı yönlerimizin birlikte çalışmasmı sağladığı için zihnimizi harekete gecirir. Yapılan araştırmalara göre müzikle ilgilenen öğrencilerin, Iq’larının ve matematikteki başarı oranlarının diğerlerine göre çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmış. Ayrıca müzikle ilgilenenlerin sosyal ortamda kendilerini cok daha rahat hissettikleri ve stresten uzak kaldıkları da bir gerçek.

Tüyo:Bir müzİk aleti çalmaslnl öğrenin. Okulunuzdaki müzik derslerini yakından takip edin, müzik öğretmeninizden yardım isteyin; gerekirse ekstra bir kursa yazılın.

Sınav kazanma yolları Sosyal Medya  yollar kazanma

Duyularınızı kullanın
Neden ise yarıyor: Hafızanızı bir Çeşit dosya çekmecesine benzetin. Bu çekmeceleri “koku”. “ses”, “görüntü” gibi duyularınızı kapsayan dosyalarla doldurun. Masanızda ders çalışırken bir şeyleri hatırlamak istediğinizde hafıza çekmecenizden gerekli dosyaları çıkararak işinizi görün.
Tüyo: Örneğin belli bir dersi çalışırken belli bir CD dinleyin. Sınavda o konuyla ilgili bir soru geldiği zaman dinlediğiniz şarkılar size çağrışım yaparak hayatınızı kurtarabilir.

Sınav kazanma yolları Sosyal Medya  yollar kazanma

Leave a Reply