Menu

Şifalı bitkiler nelere iyi gelir ?

Şifalı bitkiler nelerdir ?

Şifalı bitkiler, binlerce yıldır insalığın ilaç yiyecek, kozmetik maddesi, parfüm özü ve boya olarak faydalandığı, hayranlık verici, dikkate değer bitkilerdir. Dağa’ya bizlerden çok daha yakın olarak yaşamış atalarımız bu çok yönlü özelliklere sahip nebatata derin bir saygı duyuyordu.

Şifalı bitkiler nelere iyi gelir ? Sağlık  nelere gelir bitkiler

Bu sebeple Şifalı bitkiler hakkında sayısız efsane ve hikaye kulaktan kulağa yayılmıştır.

Şifalı bitkiler bilim insanlık tarihi ile birlikte başlamaktadır. En eski hekimler cesur deneyler sayesinde hastalarına verdilderi bitkilerle ya tedavi ederek ya da öl’ dürerek nebatâtın tıbbî etkileri konusunda geniş tecrübe ve bilgi edinmişlerdir.

Şifalı bitkilerin yiyecek olarak kullanımı mevcuttur. Bunlara kısaca bakacak olursak:

Defne Çorbalarda ve turşularda

Dereotu: Salata ve çorbalarda, balık ve patates ile . Kimyon: Ekmekte, köftede çöreklerde, bisküvilerde, lahana ve ciğer ile Maydanoz: Salata, çorba, yumurtalı ve etli yemeklerde

 

Haşere Kovucu olarak kullanılan şifalı bitkiler

Solucanotu, yarp’uz, pelinotu, nane gibi birçok bitki haşare kovucu etkilere sahiptir. Özellikle Akdeniz ülkelerinde kahvelerde dışarıdaki masalara gelen haşereleri kovmak üzere fesleğen konması eski bir gelenektir. Yaz aylarında bu bitkiler mutfağınızı haşerelerden korumanıza yardımcı olur. Yarpuz da karınca kovucu etki de bulunduğu iddia edilmektedir.

Yine kapıları ve eşikleri ceviz suyu ile boyamakta karıncaları uzak tutacaktır. Lavanta yapraklarının vücudun açıkta kalan yerlerine sürülmesi sinekleri ciltten kovar.

Hangi Şifalı bitki hangi hastalığa iyi gelir ?

Aile Sağlığı Ansiklopedisi Dr Sefa Saygılı

Burada bazı hastalıkları ve bu hastalıklara iyi gelen şifalı bitkileri sıralayacağız. Sıraladığımız Şifalı bitkilerin hepsini temin etmeniz mümkün olmadığı gibi şart da değildir. Bulabildiğiniz kadarını eşit miktarda karıştırarak aşağıda tarif edeceğimiz şekilde “şifalı çay”haline getirebilirsiniz.

Şifalı Çay”ın hazırlanışı:

Bir büyük su bardağı dolusu suyu cezveye koyup kaynatınız. .

Altını söndürdükten hemen sonra kaynamış suyun içerisine bir tutam şifalı bitki karışımı koyup beş dakika bekletiniz. Baş, işaret ve * orta parmak. olmak üzere üç parmakla alınan miktara bir tutam diyoruz.

Hastalık iyileşinceye kadar sabah akşam birer bardak şifalı çay içmeye devam ediniz.

Soğuk Algınlığı, Öksürük ve Nezle Şifalı Bitkiler:

Adaçayı, Ihlamur, Papatya, Sinirotu

Karın Ağrıları, Mide ve Bağırsak Gazları, Sinir Yorgunlukları

Şifalı Bitkiler: Adaçayı, Koyunkıraotu, Kestere, Nane, Ihlamur, Pelinotu

Akciğer ve Solunum Yolları Hastalıkları

Şifalı Bitkiler: Devetabanı, Nane, Adaçayı. Hatmi, Mürver, Sinirotu

Mide, Bağırsak, Karaeiğer Ve Safra Kesesi Hastalıkları

Şifalı Bitkiler: Acımarul,“ Acı yonca, Yabani Hindiba Eğirotu, Ğözotu, Civanperçemi

Böbrek Hastalıkları

Şifalı Bitkiler: Ardıç Meyvesi, At Kuyruğu, Biberiye, & Çayır Çiçeği, ÇilekYaprağı, isırganotu, Kuşburnu, Nane

Kalp ve Kan Dolaşımı Hastalıkları

Şifalı Bitkiler. Akdiken, Biberiye, Üzerilikotu, Civanperçemı

İltihaplı Yaralar ve Deri Hastalıkları

Şifalı Bitkiler: Gözotu, Eğirotu, Hatmi, Hercaimenekşe, Karaboynuzotu, Üzeriliotu, Yabani Ebegümeci

Kestane Ağacı

İlk yağmurlar ırmakları coşturdu. Köylüler buğday ve benzeri ürünleri kapalı yerlere taşımaya başladılar. Meyveleri toplayıp evlerine getirdiler.

Evlerin içi mis gibi elma, armut, üzüm kokmaya başladı. Sokak -başlarına kestane satıcıları mangallarını yerleştirdiler ‘bile. Kestaneler çuvalın’içinde iştah açıcı bir şekilde duruyor. Eğer ovalık bir yerde oturuyorsanız, ağaç çeşitlerinden birçoğunu tanırsınız. Belki kestane ağacını hiç görmemişsinizdir. Çünkü kestane ağaçları dağlarda ve tepelerde yetişir. ‘ Kestane ağacı da sonbaharda yapraklarını döker_ Fakat ağacın dalları çok kıymetli bir şeyi kendisine saklamıştır. Bu kıymetli şeyler yaprakların bitim noktasındaki tomurcuklardır.

Bu tomurcukların her biri yeni bir dala, yeni dal da yeni yapraklara hayat verecektir. Kestane olgunlaşınca üzerinde bulunan dikeni kabuk açılır. “Kestaneler toplanıp çuvallara konulduktan sonra “satışa çıkarılır. Kestane ateşte kebap şeklin’de ya da suda haşlanmış olarak yenilir.

Şifalı bitkiler nelere iyi gelir ? Sağlık  nelere gelir bitkiler

Kestane Yaprakları

Kestanenin yaprakları da işe yarar. Keçi ve koyun gibi hayvanların beslenmesinde kullanılır. Kestane ağacının meyvesi ekilerek üretilir.

Bunların hastalıklı olmamasına son derece dikkat edilir. Don ve kırağılar geçtikten sonra, ilkbaharda çürümüş gübre içi’ne ekilen taneler burada iki yıl kadar kalır. Oradan alınarak bir fidanlığa dikilir. Burada ‘bir süre daha bekletildikten sonra nereye dikilecekse oraya ekilir. Ancak iyi tür kestane ağacı elde etmek için aşılanacak fidana en seçkin kestanelerden yarma ya da göz aşısı yapmak gerekir.

En iyi kestane ağacı ancak bu şekilde elde edilir.

Gelelim kestane ağacı yetiştirmek isteyen okuyuculara;

Sayfamızda bu bilgiyi bulmak istediklerini ilettiler , araştırdık yayınlıyoruz.

Kestane ağacının özellikleri nelerdir ?

Kestane, Türkiyede tüketimi yüksek olan meyvelerden biridir. Kestane ağacı sadece meyve olarak değil, mobilya sanayinde de sıklıkla kullanılan bir ağaçtır. İçinde birçok vitamin barındıran kestane aynı zamanda da lezzetli ve yemesi eğlenceli bir meyvedir.

Kış soğuklarına dayanıklı olan kestane -25 derece ye kadar dayanabilmektedir. Fazla yağışı sevmeyen bir ağaç olan kestane ağacı, havalı toprak türlerinde iyi yetişir. Potasyum yönünden zengin olan topraklar kestane ağacı için daha elverişlidir. Ilıman, nemli yerlerde yetişen kestane ağacı yazın ve kışın da zarar görebilir dikkat edilmelidir.

Kestane fidesi nasıl dikilir, Yetiştirme şartları nelerdir ?

Bol ışık alabilen, havalandırılabilen, gevşek yapıda toprağa ihtiyaç duyar kestane ağacı.

  • Gevşek yapıda toprağa sahip ve aynı zamanda da ışık alan  nemli bir ortam bulunmalıdır.
  • Derin sürülmüş 1 dekar alana 20 adet kestane fidanı dikilebilir.
  • Kestane fidelerinin aralarında 8 metre mesafe bırakılmalıdır.

 

Şifalı bitkiler nelere iyi gelir ? Sağlık  nelere gelir bitkiler

Leave a Reply