Menu

Şeker hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Diyabet- şeker hastalığı- vücudun insülin üretemediği veya kullanmadığı zaman ortaya çıkan bir durumdur, bu durumda hücrelere glikozu geçiren anahtar olan insülin- salgılanmadığı için ya da çok az salgılandığı için şeker kanda kalır ve hücreye giriş yapamaz. Kişi yemek yedikten sonra bile aç hissedebilir.

Şeker hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir? Sağlık  tedavi nedir hastal edilir

Bazen de vücut insülin üretir ama bu hormon glikozu hücreye geçiremeyebilir. Bu durumda da şeker hastalığı ortaya çıkar. Kişi aç kaldığında zangır zangır titreyebilir. Kan içerisinde yoğunluk olarak glikoz fazla olmaya başlar. Bu da damarların sertleşmesine, kanın kalınlaşmasına yol açar. Diabetes mellitus- desilitre başına 126 mgrlık (mg / dL) açlık kan glikozu olarak tanımlanır. Yani Aç karna ve şeker yüklemesi yapılmış halde şekeriniz ölçüldüğünde oranlar 126  üzeri çıkarsa- şeker hastalığınız var demektir. Yine de 126 çıkması potansiyel şeker hastası olduğunuzu gösterir ama henüz tam olarak diyabet hastası değilsinizdir. Bu nedenle acil önlem almanız gerekir.

Şeker hastalığı için önlemler Nelerdir?

Şeker hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir? Sağlık  tedavi nedir hastal edilir

Alacağınız önlemler arasında sigara alkolü terk etmek, aşırı yağlı beslenmeyi terk etmek, günde düzenli yürüyüşler yapmak, çok az yemek ve çok egzersizle kilo vermektir. Bunları yaparsanız şeker sınırından geri dönersiniz. Eğer yapmazsanız şeker hastası olduktan sonra zaten bunları yapacak ve ek olarak ömür boyu şeker ilaçları alacaksınız demektir. Diyabet öncesi kişiler tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı ve felç geliştirme riski altındadır.

Tip 1 ve Tip 2 (Şeker hastalığı) Diyabet Nedir

Tip 2 diyabet en yaygın şeker hastalığıdır. Hastalık en sık orta yaşlı erişkinlerde görülür; Bununla birlikte, ergenler ve genç erişkinler endişe verici bir oranda tip 2 diyabet geliştirmektedir. Vücut yeterli insülin üretmediğinde ve insülin kullandığı insülini etkili bir şekilde kullanmadığında insülin direnci gelişmeye başlar. Tip 1 diyabet ( insülin alımı gerektiren şeker hastalığı)  genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Diyabetin her iki şekli genlerde kalıtım yoluyla alınabilir. Bir diyabet hastalığı öyküsü diyabet gelişme riskini önemli ölçüde artırabilir. Tedavi edilmemiş şeker hastalığı ciddi tıbbi problemlere neden olabilir. Bunlar körlük, böbrek hastalığı, sinir hastalığı, ekstremite ampütasyonları ve kardiyovasküler hastalık  içerir.

İnsülin Direnci Diyabet

Diyabet tedavi edilebilir, ancak glikoz seviyeleri kontrol altındaysa bile, kalp rahatsızlığı ve inme riskini büyük ölçüde artıracaktır. Aslında, diyabetli insanların çoğu bir şekilde kalp ya da  damarı hastalığına yakalanırlar. Diyabet öncesi ve sonraki tip 2 diyabet genellikle insülin direncinden kaynaklanır. İnsülin direnci veya diyabet diğer KVH risk faktörleri obezite, yüksek tansiyon, anormal kolesterol ve yüksek trigliseritler gibi  ortaya çıktığında, kalp hastalığı ve inme riski daha da yükselir. İnsülin direnci, diyabet teşhisi konmadan önce bile ateroskleroz (damarlarda yağ birikmeleri) ve kan damarı hastalığı ile ilişkilidir. Bu nedenle insülin direncini ve diyabeti önlemek ve kontrol etmek önemlidir. Obezite ve fiziksel hareketsizlik insülin direnci, diyabet ve kardiyovasküler hastalık için önemli risk faktörleridir.

Şeker hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir? Sağlık  tedavi nedir hastal edilir

Şeker hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı tespit edildiğinde,  doktor yeme alışkanlıklarında acil değişimler isteyecektir, kilo kontrolünde ve egzersiz programlarında değişimler gerekecektir. Diyabetli insanlar için düzenli muayene yapılması kritik önem taşır. Şeker hastalığını yönetmek ve diğer risk faktörlerini kontrol altına almak için sürekli doktorunuzla irtibat halinde olmanız gerekir. Şeker hastaları için kan basıncı 140/90 mm Hg’dan düşük olmalıdır. Diyabet kalp krizi ve inme için önemli bir risk faktörüdür. Diyabetli insanlar, diğer risk faktörlerini kontrol ederek kalp ve damar hastalığını önleyebilir veya geciktirebilir. Özellikle düşük doymuş yağ, düşük kolesterollü diyet ve düzenli aerobik fiziksel aktivite ile kan ve kolesterolü kontrol etmek önemlidir. Yüksek tansiyonu düşürmek ve sigara içmemek de önemlidir.

Şeker hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir? Sağlık  tedavi nedir hastal edilir

Leave a Reply