Menu

Salep nedir ? Salep nasıl yapılır ?

Salep nedir ? Salep nasıl yapılır ? Salep tam anlamıyla öksürüğün ilacıdır. Keyifli bir içecektir. Peki Salep nasıl yapılır ? Beslenme Uzmanı Ezgi Göktaş, Salep öksürüğe iyi gelir mi ? sorusunu cevaplayarak, salebin faydalarıyla ilgili bizleri bilgilendirdi. Bağırsak çalıştırmada, öksürük ve bronşitte, bağışıklık sistemini güçlendirmede salebin birçok faydası olduğunu, özellikle öksürük tedavisinde oldukça etkili olduğu söyledi.

Samsun Clinical Park Hastanesi’nde görev yapan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ezgi Eker Göktaş, Türkiye’de çokça tüketilen salep içeceğinin insan sağlığına pek çok olumlu etkisinin olduğunu belirtti. 

Salep Nedir ?

Salep nedir Salep nasıl yapılır ? Salep orkide (orchidaceae) ailesinin birçok türünün toprak altıntında köklerinden elde edilen bir baharattır.

Salep nasıl yapılır ?

Salep yapılırken Kurutulan yumrular dövülerek toz haline getirilir.

Salep nedir ? Salep nasıl yapılır ? Sağlık salep nedir

Elde edilen bu toz ise kullanılacak hale gelmiş olan saleptir. Salep, ülkemizde, Muğla, Kastamonu ve İsparta’da yetiştirilmektedir. Özellikle Maraş dondurması olarak bilinen, dondurmaya tat ve koku kazandıran, dünyada sadece Kahramanmaraş’ın dağlarında yetişen bir orkide türünden elde edilen salep tir. Salep Bileşiminde nişasta, şeker, misülaj ve azotlu maddeler vardır. Salep içilirken üzerine serpiştirilen tarçın, kan şekerini düzenler.

Salep faydaları nelerdir ?

Salep nedir ve salep nasıl yapılır konusunu anlattıktan sonra sıra geldi salebin faydalarına. Sadece fayda değil Salep deyince muhteşem lezzetini de unutmamak gerekir. Salep Sütle pişirilerek yapılırsa ise kalsiyum ve protein bakımından zengin bir içecektir. Bu yüzden ara öğün olarak tercih edilebilir.” Özellikle kış günlerinin favori içeceği olan salebin insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunu dile getiren Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ezgi Eker Göktaş şöyle devam etti: “Salebin bağırsak çalıştırmada, öksürük ve bronşitte, bağışıklık sistemini güçlendirmede birçok faydası var. Bu bitki müsilaj (suyla şişmesi) özelliği sayesinde dokular üzerinde yumuşatıcı etki yapar, dokunun üzerinde bir nevi geçici bir katman oluşturarak, dokuyu korur ve rahatlık verir.

Bu nedenle özellikle öksürük tedavisinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Bu bitki 

 • Kabızlığı önler,
 • Zihni güçlendirir,
 • Basur hastalığının tedavisinde kullanılabilir,
 • Adet düzensizliklerinde faydalıdır,
 • Bağırsaktaki kurtların düşürülmesine yardımcı olur.
 • Vücut sıcaklığını dengeler. 
 • Bebek ve çocuklarda yaz ishallerini, yetişkinlerde ise kronik ishali kesici etkisi vardır.
 • Barsak nezlesine, soğuk algınlıklarına ve öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Ayrıca afrodizyak etki göstermektedir

Hazır salepler zararlı mı, zararları nelerdir ?

Bu konu hakkında bir şey demek güç. Sağlık bakanlığının zararlı olan ürünlere karşı önlem aldığı gerçeğinden hareket edersek zararsızdır.

Fakat ;

Piyasada salep olarak satılan ürünlerde çok az miktarda salep bulunmaktadır. Fiyat olarak pahalı bir bitki olan salebin , satılan içecek tozlarındaki oranı oldukça düşüktür.

İçindeki kıvam arttırıcılar , salebin verdiği kıvam arttırıcı özelliğinin yerine kullanılmaktadır. İçerisinde kullanılan tatlandırıcılar ve salep esansı tükettiğimiz bazı salep ürünlerinin aslında salep olmadığı gerçeğini göstermektedir.

 

Salep nedir ? Salep nasıl yapılır ? Sağlık salep nedir

Leave a Reply