Menu

Safra Kesesi Taşı Belirtileri neler ?

Safra Kesesi nedir ? Safra Kesesi Belirtileri nedir ? Safra kesesi yer olarak karaciğerin altında bulunan ve şekli armuda benzeyen bir organımızdır. Ancak bu organın büyük işlevleri vardır, yediğimiz yağlı besinleri parçalamaya yarayan safra sıvısını depolayan bu organ; esasında safra sıvısını karaciğerden almaktadır. Eğer bu sıvı olmazsa sağlıklı bir yağ parçalama gerçekleşmez. Bu nedenle safra kesesi önemli bir organdır. Yaşa bağlı olarak ya da obeziteye bağlı olarak durgun bir hayat tarzı benimseyenlerde safra kesesi taşları oluşabilmektedir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri neler ? Sağlık  safra neler kesesi belirtileri

Hızlı şekilde kilo vermek isteyenlerin yaptığı şok diyetler de safra kesesinin iltihaplanmasına neden olabilir. Ya da safra kesesinde kristalleşme oluşabilir. İnsanlar bu kristalleri hemen fark etmezler tesadüfen ultrason çektirdiklerinde doktorunuz bu kristalleri görebilir. Ne zaman ki bu taşlar safra kanalını kapatacak şekilde pozisyon aldıklarında o zaman çok şiddetli bir karın ( sağda) ağrı oluşacaktır. Bundan başka olarak safra kesesi konsantrasyonu arttıkça safra etkisi artar. Safra Kesesi Belirtileri başlamıştır. Safra salgısı, kolesistokinin ve sekretin olarak adlandırılan hormonlar tarafından kolaylaştırılır. Duodenumda yağ bulunduğunda salgılanan kolesistokinin, kese için safra kesesini uyarır. Safra yağ sindiriminde hayati bir rol oynamaktadır ve safra sıvısının aşırı salgılanması ya da normlden az salgılanması hastalarda bazı semptomlar oluşturabilir.

Safra Kesesine Etkiyen Faktörler

Safra kesesi en çok yaşlılarda- obezite hastalarında şeker hastalarında görülebilir  hastalığının görülme sıklığı yaşlı insanlarda oldukça yüksektir. Verilere göre, kadınlarda safra kesesi komplikasyonları daha fazla gelişmekte ve bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu tıbbi semptomlar genelde hayatı tehdit edecek semptomlar değildir. Risk faktörleri obezite ile beraber çalışılan ortamda var olan kimyasallar, çevresel toksinlere maruz kalma, fazla östrojen hormonu salgılanması olarak sayılabilir.

Safra Çamuru Nedir

Taş oluşumundan bir önceki kademede çamur oluşmaya başlar ki bu evre; taş oluşum evresinin bir önceki durağıdır. Safra Kesesi taşı Belirtileri arasında yer alır. Bu evre ultrasonda teşhis edildiğinde kolayca önlem alınabilir. Safra sıvısında bulunan kalsiyum tuzları ve kolesterol kristallernin yoğunluğu arttığında çamurlaşma görülebilir.

Safra Kesesi Belirtileri

En çok görülen Safra Kesesi Belirtileri arasında diğer hastalıklarla da ortan bir payda oluşturan Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma görülmektedir.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Ne Zaman Görülür

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ağır ve yağlı yemek yendikten 1-2 saat sonra görülür. Belirtiler yaşlılarda ve obez hastalarda, ilaç alan kolesterol hastalarında da görülebilir. Bu hastalarda kandaki trigliserit oranları tehdit oluşturduğu için; safra taşları hayati tehlike oluşturmadığı için ilaçların yan etkileri göz ardı edilebilmektedir. Ancak sürekli olarak kolesterol düşürücü ilaçların alınması bu tür yan etkilere neden olabilir.

Safra Kesesi Hastalığını Önlemek

Herkes bu kesenin iltihaplanmasını önleyebilir. Ancak taşlaşma ve iltihap oluştuktan sonra safra kesesinin alınması gerekir. Böylece kişi asla yağlı yemekleri yiyemeyecek hale gelir. Oysa kişi safra semptomları oluşmadan, yağlı yemekleri ciddi olarak azaltırsa, kan yağları da düzene girer. Her şey kişinin azmine bağlı olarak gelişir. Kişi egzersiz olarak günde 40+40 dakika yürüyüşler yaparsa, akşam yemeklerini erken yerse ve az yemek yerse kolayca trigliserit oranlarını düşürebilir. Alternatif olarak sabahları aç karnına birkaç gün bekletilmiş ceviz suyu içmek de oranı düzenler.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri neler ? Sağlık  safra neler kesesi belirtileri

Leave a Reply