Menu

Lezzetli Çilek Reçeli Nasıl Yapılır ?

Reçel nasıl yapılır bir bakalım :Reçel genelde kahvaltılarda tüketilen tatlı bir besindir. . Lezzetli bir reçel yapmak için, reçelin şurubunu ve kıvamını iyi ayarlamalısınız. Şurubun genelde ölçüsü dört su bardağı suya altı su bardağı şeker koymaktır. Yumuşak meyvelerden reçel yapma isterseniz, önce şurubunu hazırlayın.

Lezzetli Çilek Reçeli Nasıl Yapılır ? Kadın  lezzetli

Çilek Reçeli Yapılışı

Çilek yumuşak bir meyvedir. Kaliteli ve lezzetli bir çilek reçeli yapmak isterseniz, çileklerin saplarını ayıklayıp yıkadıktan sonra, çileği reçel yapacağınız tencereye alın. 1 kilo çileğin üstüne 1.5 kilo şeker dökün.

Tencerenin kapağını kapatıp bir gece bekletin. Bekleme esnasında çilekler reçelle beraber sulanacaktır. Ertesi gün reçel tenceresini ocağın üstüne koyun. Altı kısık bir şekilde reçel kıvamını alıncaya kadar kaynatın. Reçelin taşmaması için ara sıra karıştırırken üstüne bırakan köpükleri alın. Reçeli ateşten indirdikten sonra, şekerlenmemesi için içine biraz limon sıkabilirsiniz. Hazırladığınız reçeli, cam kavanozlara koyup, ağzı hava almayacak şekilde sıkı bir şekilde kapatın.

Lezzetli Reçel Nasıl Yapılır?

Reçelin lezzetli olması için içine ne katılması önerilir, reçelin şurubu ve kıvamı güzel ayarlandığı zaman reçel lezzetli olur demiştik. Reçel yaparken farklı tatlar yakalamak isterseniz, reçelin içine birkaç tane karanfil koyabilirsiniz. Reçelin kokusunda hoş bir değişim olacaktır.

Yumuşak meyvelerden farklı bir teknikle reçel hazırlamak ise şöyledir. Önce reçelin şurubunu kaynatın. Tencereye 1 1,5 şeker ve su koyun. Şurubun kaynamasına yakın içine hazırladığınız meyveleri atın. Reçel kıvamına gelince altını kapatabilirsiniz. İnanın bu reçeli yiyen kim olursa olsun size güzel ve ilginç sözler söyleyecektir.

Lezzetli Çilek Reçeli Nasıl Yapılır ? Kadın  lezzetli

One Response

Leave a Reply