Menu

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri genellikle rahmin iç kısımlarını saran astarı oluşturan hücrelerde görülür. Bu astara “endometrium” veya uterus mukozası olarak adlandırılır. Bundan dolayı rahim kanseri endometriyum kanseri şeklinde de söylenmektedir. Rahim kanseri genel olarak 50 yaş üzeri bayanlarda görülen bir kanser çeşididir ve 50 yaş altında görülme oranı oldukça düşüktür.

Erken sürede teşhis edilebilen rahim kanserleri için tedavi şansı bir hayli yüksektir.

Rahim kanserlerinin belirtileri arasında düzeni olmayan kanamalar ve vajinadan gelen kanlı, sulu akıntı ilk sıralarda yer almaktadır.

Rahim Kanseri Belirtileri

  • Rahim kanserinin en önemli belirtisi menopoz sonrasında yaşanan vajinal kanamadır. Bu kanamalar, hafif kanamalar, lekelenme ya ad ağır kanamalar gibi geniş bir kısımda görülebilir.

 

  • Bazı durumlarda çok olmasa da az miktarda kanlı, sulu ve kokulu akıntı gelebilmektedir.

 

  • Cinsel ilişki bittikten sonra kanama (postkoital kanama) oluşabilir.

 

  • Daha menopoz dönemine girmemiş bayanlarda adet dönemleri geçişlerinde yaşanan kanamalar rahim kanserini gösteriyor olabilir.

 

  • Kanama düzensizlikleri haricinde, cinsel ilişkinin sonrasında ağrılar, karın bölgesinde duyulan ağrılar ve yine aynı kısımda yaşanan rahatsızlık duyusu rahim kanseri belirtisi olabilmektedir.

 

  • Kanserin kat ettiği durumlarda halsizlik, kilo kaybı, kabızlık gibi başka göstergeler ortaya çıkabilir.

 

  • Tabi, menopoz öncesi ya ada sonrasında yaşanan akıntılar ve kanamaların tamamı rahim kanserinin belirtileri arasında değildir. Ama bu belli bir düzeni olmayan kanamalara neyin yol açtığının belirlenebilmesi için doktora gitmeniz önerilir.

 

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir? Kadın  rahim nelerdir kanseri belirtileri

Leave a Reply