Menu

Prezervatif nedir ?

Prezervatif deyip geçmeyelim. Prezervatif in tarihine kısa bir göz gezdirelim…Prezervatif nedir ? Halkın “efe gömleği” dediği prezervatif, 1930’larda lateksten yapıldı ve hem üretimi kitleselleşti hem de gündeme girdi. Papa XI. Pius kadınlara, kondom kullanan kocalarına şiddetle direnmelerini, ısrarlı kocalar karşısında bunu onaylamadıklarını belirtir biçimde, ceset gibi, hareketsiz durmalarını tavsiye ediyordu.

Prezervatif tarihi

Prezervatif diğer adıyla Kondom kullanımı çok eskilere gider. Eski Mısırlılar ve Romalılar yağlanmış hayvan işkembesi kullanıyorlardı. Modern prezervatifi ilk geliştirenin fallop borularını tanımlayan İtalyan doktor Gabriel Fallopius olduğu söylenir. Fallopius’un 1550’lerde yapıp binden fazla erkeğe denettiği keten ve hayvan bağırsağından yapılma prezervatifi, II. Charles’in doktoru Condom’un daha ince hale getirip koyun bağırsağıyla yağladığı söylenmektedir. Bu iddianın gerçekliği veya prezervatifin İngilizcesi olan “condom” sözcüğünü açıklayan bir efsane olup olmadığı kesinliğe kavuşmamıştır. İngilizcede “condom” sözcüğü ilk kez 1706’da görülür. Şu var ki, bu dönemde prezervatif çocuk sahibi olmaktan çok hastalık kapmaktan korkan aristokratlara hizmet eder. 1870’te plastik, ince, steril ve yırtılana kadar yıkanıp kullanılabilen prezervatif yapıldı. 1880’lerde New York’ta prezervatif kavgası yaşandı.Dinci grupların postaneyi basarak 65 bin prezervatife el koyduğu eylemde polis yedi yüz kişiyi tutukladı.

Prezervatif nedir ? İlginç Bilgiler  prezervatif nedir
Günümüzde prezervatif nedir ?

1930’larda, o zamanki dille kaput denen, tek kullanımlık lateks kondom yapıldı. Bugün poliüretandan üretiliyor. Kauçuk koruyucu ve kaput için TSE ilk standardı 11 Mayıs 1989’da getirmiş, ancak Avrupa Birliği’nin, İtalyanların müdahalesiyle basına konu olan çalışmalarıyla 1993’te standart belirlemesinden sonra TSE standardı tadil edilmiştir. 2 Haziran 1998’de Resmi Gazete’de yayımlanarak “mecburi standart” kapsamına alınan ölçülere göre, uzunluk 200 mm, genişlik 85 mm, kopma sınırında uzama yüzde 700, patlama basıncı 1,0 kp’adan az olmamalıdır.

Prezervatif nedir ? : Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmayı sağlayan, Gebeliği önleyen ince zar yapıda üretilmiş, dayanıklı kılıf.

Kudret Emiroğlu’na bu bilgiler için teşekkür ederiz.

Prezervatif nedir ? İlginç Bilgiler  prezervatif nedir

Leave a Reply