Menu

Potasyum Eksikliği Belirtileri nelerdir ?

Vücuttaki potasyum seviyesinin azalması hipokalemi olarak tabir edilir. Vücudun yapı taşı işlevlerine katılan potasyum-K, eksik olduğunda bir takım istenmeyen belirtiler ortaya çıkar. Potasyum, sinir ve kas hücrelerinin düzgün işleyişine katılan bir mineral olması nedeni ile vücudun en temel taşlarından biridir. Vücuttaki hücreler içerisinde yoğunlaşan önemli elektrolitler arasındadır ve Serum vücudun sıvı kısmıdır ve bu sıvı vücuttaki toplam potasyumun yaklaşık 2/100’lük oranını teşkil eder.

Potasyumun serum seviyelerinde ufak bir değişiklik olsa dahi istenmeyen vücut tepkileri ortaya çıkacaktır. Sağlıklı bireylerde litre başına 3.8  (mEq – L) normal potasyum ölçüsü olarak kabul edilir. Ve bununla beraber  270 – 390 mg – dl, günlük alım miktarıdır. Çünkü böbreklerimiz her gün bu oranda K potasyum çıkarır. böbrekler bu orandan daha fazlasını atarsa potasyum eksikliği var demektir.

Potasyum Eksikliği Belirtileri nelerdir ? Sağlık  potasyum nelerdir eksikli belirtileri

Potasyum eksikliği hipokalemi

Hipokalemi Belirtileri Nelerdir?

Hipokalemi belirtileri kolay ortaya çıkmaz ve diğer hastalıklar gibi belirgin değildir. Bunun nedeni ise bu semptomların insan vücudunu etkileyen diğer tıbbi durumları taklit etmesidir. Profesyonel tam teşekküllü bir sağlık kurumunda potasyum eksikliği net olarak tahlil edilebilir. Bu tür tam teşekküllü tıbbi teşhis, hipokalemi durumunun  tespit edilebilmesinin tek yoludur. Hipokalemi hastalarında görülebilen en yaygın semptomlara bakıldığında; en genel belirti diğer bir çok hastalıkta da var olan ;

  • Zayıflık ve yorgunluk ortaya çıkar.
  • Adale kaslarda kramplar sık sık oluşmaya başlar.
  • Hazımsızlık ve sindirme sorunları ortaya çıkar.

Sık sık idrara çıkma, baygınlık, karın krampları, kusma ve uyuşukluk potasyum eksikliği belirtileri arasındadır.

Fizyolojide oluşan dengesizlikler, direkt olarak ruh halini de etkiler. Durumun depresyon halüsinasyon gibi psikolojik bozuklukların başlangıcını tetiklediği de biliniyor.

Potasyum eksikliği neden ortaya çıkar ?

Vücuttaki potasyum düzeylerinin düşmesine neden olmak için bazı tıbbi durumlar söz konusu olabilir yani altta yatan sebeplere de odaklanmak gerekir. Bu durumlar beslenme bozuklukları,, müshil aşırı kullanımı, diyare ve kabızlık olarak açıklanabilir. Düşük potasyumun diğer nedenleri arasında kusma ve kronik böbrek yetmezliği gösterilebilir.

Aldosteron hormonunun yoğunluğu da etkindir, bu hormon kandaki sodyum ve potasyum düzeyini dengelemekle sorumludur. Ancak fazla üretildiğinde, fazla miktarda tuz tutarak vücudun potasyum kaybetmesine neden olur.

Potasyum Eksikliği Belirtileri nelerdir ? Sağlık  potasyum nelerdir eksikli belirtileri

Leave a Reply