Menu

Point Break geri döndü !

Point Break geri döndü. Hadi, uçuş kıyafetlerini giyme zamanı

Point Break filminin yönetmeni Ericson Core bu filmi, 1991 de ki aksiyon üçlemesinin yeniden düzenlenmesi şeklinde ifade ediyor. Filmin orjinalinde Keanu Reeves FBI ajanını, Johnny Utah ve Patrick Swayze Badhi’yi yani sörfçülerin önderliğini yaptığı hırsızları oynuyor. Luke Bracey ve Edgar Ramirez in oynadığı karakterler geri dönüyor fakat bu sefer Badhi ve öteki suçlular sörfçülerden daha çok filmde ön planda ter alıyor.

Ericson Core, Warner Bros‘un Point Break filmini 11 farklı ülkede 4 kıtada çekmiş. Filmde gerçek ekstrem sporcuları kullanmış. Filmde dublörlere bile çok az yer verilmiş.

Ericson Core, röportajında bu dublörlerin az kullanılmasını ”Filmde sadece çok özel sporcuların yapabileceği zorlukta hareketler var” diye açıkladı.

Point Break fragmanı

Point Break izle diye tavsiye edilir mi?

Bizce edilir. Çünkü filmde 3 farklı ekstrem spor dalı kullanılarak film çekilmiş. Gelin bunlara birlikte göz atalım:

Wingsuit

Filmin en sürpriz sahnesi bir grup atlayış tulumu (Wingsuit) pilotunun İsviçre’deki bir dağdan atlayıp dar geçitlerden geçtiği sahneydi. Bu sahne ekranda oynarken inanılmaz tehlikeli görünüyordu. İzleyiciler bu sahnenin digital efektlerle yapılmış olduğunu düşünüyordu. Ama yönetmen bütün sahnelerin kamerada gerçekleştiğini ve hiçbir dijital efekt kullanılmadığını söyledi.

Jeb Corliss bu sahne için ekibe katıldı. Ayrıca bir profesyonel hava dalışçısı ile birlikte sahneyle koordineli olarak uçuş tulumu pilotlarıyla beraber çalıştı. Havada 4 kişiye ihtiyaç duyuldu. Bir pilot ve çekim ekibi saate 160 km/sn hız ile giderken filmi çektiler. Sporcular bu çekim için tam 60 kez İsviçre Alpleri’nden atladı.

Sörf

İlk filmde sörf merkezde olduğu ve beğenildiği için film yapımcıları sörf sahnelerinin ön planda olmasını istedi. Tabi ki de daha yüksek bir aksiyonla. Laird Hamilton dünyanın en önde gelen sörfçülerinden biri olarak filmin çekimlerine yardım etti. Kendisi ayrıca filmde bir karakteri de oynadı. Çekimler başladığında çekilmesi gereken sahneler için sörf yapılabilecek dalgalar çok azdı ve ne yapılması gerektiği tartışılıyordu.

Ericson Core ”Bütün dünyayı arayıp bu dalgaların nerede olduğunu ve nereye vurduğunu aradık” dedi. Film çekimleri Hawai de başladı. Şans eseri mükemmel bir rüzgar vardı. Çekim ekibi suyun içinde 9 kamera ile çekimleri tamamladılar.

Snowboard

Kar kayağının bir çok değişik türleri var. Örneğin, sporcu Xavier De Le Rue nin yaptığı gibi. Bu ekstrem sporcu kayalıklardan aşağı atlayıp dağların en ölümcül taraflarından yüksek hızlarla kayıyor. De Le Rue ve Jeremy Jones İtalyan Alpleri’ndeki çekimler için yeteneklerini gösteriyor.

Günlük çığ kontrollerini yapıp uzun zaman filmin çekilmesi için mükemmel zamanı beklediler. Bu sahne için Ericson Core ve ekibi ip ile sarkıtılarak en mükemmel çekim açısını bulmaya çalıştılar. Ericson Core ”Bir noktadan sonra Xavier’e kamerayı verdim ve o diğerlerini çekti” dedi.

Point Break geri döndü ! Haber  point dondu break

Kaan Öcal’a çeviri için teşekkür ederiz.

Point Break geri döndü ! Haber  point dondu break

Leave a Reply