Pavyon ne demek ?


Ocak 13, 2016
Pavyon ne demek ?
Rate this post

Pavyon terimi nereden geliyor sizce ? İstanbul’da bar denilen ve konsomatris bulunan Yeni Saz, Çağlayan Saz, Çin Barı gibi eğlence yerleri 1950’lerde revü getiren pavyonumsu barlara dönüşmeye başladı.

Latinceden gelen Fransızca’dan diğer dillere ve Türkçeye giren “pavillon” 1125 ’te yalnızca çadır demekti, 17. yüzyılda park ve bahçedeki küçük süslü yapı, seyirci ve oyuncular için yapılan geçici yapı anlamını kazandı, buradan hastane ve fuarlara taşındı. Dil Kurumu’nun Türkçe Sözlük’üne göre bizim burada ilgilendiğimiz anlamı, “geceleri açık, içkili eğlence yeri” demek.

Pavyon ne demek ? Sosyal Medya pavyon demek

Pavyon kelimesi nereden geliyor?

Pavyonlarda konsomatrisler ve revü bulunuyor. Revü (revue), Fransızca yoklama, teftiş, geçit resmi demekti, 18. yüzyılda periyodik anlamını da kazandı; 1949’dan itibaren yine Türkçe Sözlük’e göre “çeşitli dans ve oyunlardan oluşmuş, zengin görünümlü sahne gösterisi” anlamına da gelmeye başladı.

Kökü Latinceden gelen ve Fransızcadan yayılan “konsomasyon”un (consommation) Türkçe Sözlük’e anlamı “gazino, bar gibi eğlence yerlerinde yenilip içilen şey, böyle şeyleri yiyip içme”, gerçekte bahşişi anlatıyor ve pavyonlardaki anlamıyla “konsomatris”in (consommatrice) yani “gazino, bar gibi eğlence yerlerinde, müşteri ile birlikte yiyip içerek çalıştığı yere kazanç sağlayan kadın”ın yaptığı iş, daha çok içkiyi daha pahalı içirmek için kadınlığını kullanmak şeklinde hayat buluyor.

Kudret Emiroğlu’na bu bilgiler için teşekkür ederiz.

Pavyon ne demek ? Sosyal Medya pavyon demek

Etiketler: ,

Pavyon ne demek ? haberine benzer haberler :

"Pavyon ne demek ?" yazısı hakkında yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Ahmet Cins Aralık 27, 2016

Yazınızı Paylaştım. Pavyon ne demek ? hakkında bilgi veren en güzel yazı.