Menu

Para kazanmak , Yoksulluk ve Şükretmek üzerine bir yazı

Para kazanmak , Yoksulluk ve Şükür  tezat durumlar gibi görünüyor. Dünyanın nimetlerinden yeterince istifade etme imkanı bulamayan yoksul bir insanın şükretmesi erdemli bir davranıştır ve onun ruhunu yüceltir.

Tüm insani öğretiler bunu söylüyor ama uygulamaya gelindiğinde sonuç sıfırdır. Fakirlik ve güvensizlik; insanı şükre değil isyana yöneltiyor. Çok azı şükredebiliyor. Şükredenlerin ruhsal olarak yükseldiği kesin, şükretmeyenlerin daha çetin zorluklarla karşılaşması ve savaşması ise hayatın senaryosunun bir gereği olarak görünüyor.

Para kazanmak , Yoksulluk ve Şükretmek üzerine bir yazı İlginç Bilgiler  yoksulluk uzerine ukretmek kazanmak

Bir şeyden nefret ettiğinizde  o şey sürekli önünüze çıkar. Birisinin başarısını kıskandığınızda o kimse gittikçe daha başarılı olmaya başlar. Size daha fazla üzülmek kalır. Her türlü imkana sahip iken şükretmek kolaydır ancak tüm imkanların kısıtlı olduğu bir hal içinde şükretmek gerçekten çok değerli bir ruhsal ilerlemedir. Ruhun kemale doğru ilerlemesi yolunda atılacak büyük bir adımdır. Dikkat ederseniz, neyi çok aşırı arzuluyorsak, onunla ilgili imtihan var.

Yani aşırı yemek yemeyi seven bir insan, şişman olmakla imtihan ediliyor. Kolesterol tansiyon şeker hastalığı erken yaşlanma, damar tıkanıklığı ve kalp krizi, nihayetinde ölüm çabuk gelebiliyor. Oburluğun cezası şişmanlık-obezite ve ölüm olabiliyor. Dünya malını çok arzulamanın cezası yoksulluk olabiliyor.

Para kazanmak , Yoksulluk ve Şükretmek üzerine bir yazı İlginç Bilgiler  yoksulluk uzerine ukretmek kazanmak

Ruhların terbiye edilmesinin bir yolu ya da yöntemi bu olsa gerek. O halde, hiçbir şeyimiz yokken, tamamen yoksulluk içinde debeleniyorken, aslında zenginliği çok aşırı arzuladığımızı fark etmemiz gerekir. Biz yoksullaştıkça daha fazla zenginliği hayal ve arzu ediyoruz. Bu bir kısır döngü oluyor.

Ruhun Terbiyesi nasıl sağlanır

Evrenin gizli yasaları gereği; bir yerlerde yapılan bir hatadan dolayı ruhun terbiye edilmesi gerekiyor ve ruh, bu dar bedende, bedenin de kısıtlı imkanlarıyla boğuşmak zorunda kalıyor. Ta ki o idraki kazanıncaya kadar. Bazı insanlar için yoksulluk gelip geçici bir durum iken bazı insanlar için ölünceye kadar gidebiliyor.  Ama ben, yoksul iken bunun hikmetini idrak edip de yani bu durumun esas nedenini kendi ruhunu araştırarak, kendi arzularını didikleyerek bulup da hala yoksul kalan insan olmayacağına inanıyorum. İdrak sağlandıktan sonra, imtihan amaca ulaşır ve  şükür de çok kolay gelir. Yani içten gelen saf ve temiz şükran duyguları ile şükretmek bir yoksulu yoksulluktan kurtarabilir.

Bir obezite hastasının, bunun oburluk nedeniyle verilen bir ceza olduğunu idrak etmesi sonucunda, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeye çaba göstermesi daha kolaydır.

Bu insan birkaç aylık bir diyetten sonra bundan kolayca kurtulabilir.

Birilerini sürekli kınayan bir insan, önünde sonunda başkaları tarafından kınanır. Sürekli kötülük yapmaya meyilli olan olgunlaşmamış ruhların, kötülük girdabından çıkmayacağı da bir gerçektir.  Örnekler çoğaltılabilir.

Yoksulun şükrü çok önemlidir. Ancak şükür ta içten samimi duygularla ve farkındalık kazanılmış olarak, net bir uyanık hal ile yapılırsa, yoksullukla imtihan edilmeye devam edilmenin bir esprisi kalmaz. Demek ki yoksul insan, bu hayat alanında, kendisine yoksulluk rolü verilmesinin esas hikmetinin, biraz da kendi şiddetli maddi zenginlik arzularıyla bağlantılı olduğunu idrak ederse, işin hikmetini kavramış olur. Bu kavrayış onu şükre sevk eder. Sabır ve sebat ile şükre devam eden bir yoksul, yoksulluktan kurtuluş için kapıları aralamış olur. Rızıkları dağıtan ve hesapsız dağıtma gücü olan Allah böylesi kalplerden akıp gelen niyazları ve samimi şükür ve duaları kabul eder.

En Zor İmtihanlar

Hayatta en zor imtihanlar arasında;

  • Sevilen birinin ölümü
  • Birden tüm varını yoğunu kaybetmek
  • Fakir ve muhtaç olmak
  • Acı verici çaresiz hastalıklar
  • Ağırlığı taşınamayacak parasal zenginlik ve mevki

Vardır. Bu büyük imtihanların şiddetinin büyüklüğü tartışma götürmez. Ancak başa gelen bu zorluklar karşısında; kişinin asıl amacı idrak etmesi gerekir. Bunlar neden benim başıma geliyor? Bir başkasının değil de benim başıma neden geliyor diye bizzat kendine sorması gerekiyor. Hayatta hiçbir şey, sebepsiz değildir. Evrende dualite ve nedensellik yasası vardır. Dualite her şeyin bir zıddının olması esasına dayanır; nedensellik ise her şeyin bir sebep sonuç ilişkisi içinde cereyan ettiğini ifade eder.  Eğer bir insan; yaşamı boyunca gaflete düşüp büyük hatalar yaparsa ve bunlarda diretirse, bunlarla ilgili sonuçlar gecikse dahi gelir ve insanın da bunlara katlanması gerekir. Katlanamıyorsa hem o acıları çeker hem de isyan ederek daha büyük acılara kapı aralar. Yazıda Para kazanmak yoksulluk ve şükür üzerine başlık açıldığı için; ve yoksulluk dünya genelinde bir “çoğunluğun kaderi” olduğu için yoksullukla devam edelim:

Dünyada, bir sonraki öğün için çaresizce düşünen ve yol arayan milyonlarca aç insan vardır. İnsan, şöyle ya da böyle midesini doldurmak( her gün ve üçer kez)  barınmak elbise almak zorundadır. Nereden gelirse gelsin; bunlar temel ihtiyaçlarıdır. Bunları elde edemediğinde; bıçak kemiğe gelir dayanır. Bu anda insanın bir karar vermesi gerekir. Metin olmak ile isyankar saldırgan ve öfkeli olmak arasında önemli bir karar vermek gerekir. İşte bu anlar geleceği de belirleyen anlardır. Bu özel anlarda verilecek kararlar; tüm yaşamı etkiler. Kişinin etrafındaki insanların da yaşamını etkiler. Ancak anlam verilmesi zor olan bir gerçeklik vardır ki; insan kendi hapishanesini kendi eliyle yaratır. Kendi ferahını da kendi eliyle temin eder.  Bir kez köklü bir karar verir ve eyleme geçerse; önündeki engeller ve dirençler artmaya başlar. Kişi kararlılığından ödün vermemeye devam ederse; o engellerin birer birer eridiğini görmek mümkündür. Hayatta bunun çokça örneği vardır.

Bir dilenci Çok para kazanarak Milyoner Olabilir mi?

Yoksulluktan zenginliğe Para kazanma hikayesi Örnek 1:

Bir dilenci bir milyonere dönüşebilir. Sokaklarda karnını doyurmak için dilenen bir radyo programcısı olan Ted Williams sokaklarda “ altın bir sesim var lütfen yardım edin” diye gelen geçen herkese aylarca seslenmiş. Bir gazetecinin arabası ona yanaşmış ve onunla sohbet etmiş. Sesinin gerçekten de çok kıymetli olduğunu görünce sosyal medyadan paylaşmış ve dilenciyi dünyanın en iyi sunucusu yapıvermiş.

Para kazanmak , Yoksulluk ve Şükretmek üzerine bir yazı İlginç Bilgiler  yoksulluk uzerine ukretmek kazanmak

Para kazanma üzerine örnek 2:

Antony Robbins hem obez hem de 5 parasız bir insan iken NLP kursuna gidiyor ve sinir dili programlama kursuna heyecanla başlıyor. Bu kursta insanların stresle başa çıkma yolları anlatılıyor ve başarı için birkaç yol gösteriliyor. Kursu başarı ile bitiren yüzlerce öğrenci arasında a. Robbins insanların hayatlarında değişiklikler yapma onları başarıya motive etme yollarını araştırmaya başlıyor. Derken ABD fırsatlar ülkesinde; müşteri de buluyor. Bilgilerini bu insanlar üzerinde denemeye başlıyor. Öyle bir seviyeye geliyor ki; insanlar ateş üzerinde yürüyecek kadar motive olabiliyorlar. Robbins ayrıca bu tekniklerle kilo da veriyor. İnsanların kilo verme, tırnak yeme alışkanlıkları hakkında uzmanlaşıyor. Şimdi okyanusa bakan bir villası ve borsada değerlendirdiği 400 milyon doları var.

Para kazanmak Örnek 3:

Albay Sanders emekli bir asker ve yalnız yaşayan bir adam. Tavuk pişirmeyi çok seviyor ve arabası ile kendi tavuk tarifini lokantalara satmak için dolaşmaya başlıyor. Onu reddeden 1000 adet lokantaya rağmen doğru lokantayı bulacağından emin şekilde devam ediyor. En son bir firma ile anlaşıp kendi tarifini onlara satmayı başarıyor.  Şimdi milyon dolarlık bir insan çok para kazanıyor ve insanlara bedava yemek veriyor.

Bu üç insanda görülen ortak bir nokta var: Şükür içerisinde olmak; insanlara yardımcı olmayı sevmek ve cana yakın olmak…  Robbins her yılbaşında hiç tanımadığı binlerce yoksula hindi gönderiyor.  Ted Williams sokaklardan aldığı bir kadınla evlendi ve sokak insanlarını beslemek ve korumak için vakıflar açtı. Kazandığı paranın bir kısmını bu vakıflara yönlendiriyor.

Para kazanmak , Yoksulluk ve Şükretmek üzerine bir yazı İlginç Bilgiler  yoksulluk uzerine ukretmek kazanmak

Leave a Reply