Menu

Mutlu evliliğin sırları neler ?

Sizlere Mutlu evlik sırları konusunda bir yazı hazırladık. İlişkinizde mutluluğu bulduysanız onu korumanız da gerekiyor. İşte mutlu evliliğin sırları. Düzenleme : 5 Aralık 2017

Uzun ilişkide çiftler birlikte eğlenmeyi bilir ve bundan keyif alır. Randevularınız genelde eğlenceli ve bol kahkahalı olacaktır. Birlikteyken fazla ciddi ve oturaklı olacağım diye uğraşmayın, kendiniz olun.

Mutlu evliliğin sırları neler ? Kadın  neler kadın

Mutlu evliliğin sırları nelerdir ?

Mutlu evlilik sırları denilince uyulması gereken bazı kurallardan bahsedilir. Bu sırları sizler için derledik.

  • Birlikte mutlu olduğunuz kişiye rol yapmayın. Zaten rol yaptığınız anlaşıldığında samimiyetsiz olduğunuzu düşünebilir.
  • Anlamasını beklemeyin konuşun!

Bir sorun olduğunda partnerinizin sizin beyninizi okuyup anlamasını beklemeyin. Açıkça dile getirin. Partnerinizin karamsar ve yorgun olduğunu düşündüğünüzde de konuşmak en iyi yol. Eğer mutsuz olduğunu düşünüyorsanız nedenini sorun.

Mutlu evliliğin sırları neler ? Kadın  neler kadın

Suçlamak mutluluğu zedeler

Mutlu evliliğin sırları konusunun en önemli maddesi bu belki de. İlişkisinde mutlu olan kişiler, suçlu iseniz sorumluğu ve suçlu olduğunuzu kabul etmek bir erdemdir.

Anlaşmazlıklarınızı aranızda çözün!

Bir ilişkide mutlu olmak, hiçbir downside yaşanmayacağı anlamına gelmemeli. Mutlu evliliğin sırları konu olduğunda en önemli şey, sorunlar ve anlaşmazlıkları aralarında konuşarak çözmek. Yaşadığınız en küçük sorunu arkadaşlarınıza ya da ailenize anlatmamalısınız. Yakın çevreniz sizin mutlu olmanızı istese de, partneriniz hakkında olumsuz geri dönüşler alabilirsiniz. Bu da ilişkinizi, mutluluğunuzu etkileyebilir.

Çevrenizdeki ilişkilerle kıyaslamayın!

Mutlu evliliğin sırları denince en önemli maddelerden biri de budur. Kıyaslamak yapmak sadece ilişkide değil sıradan yaşamda da insanı mutsuz hale getirebilir. Hele mutlu bir birlikteliğe sahipseniz ve ilişkinizi başkalarının ilişkileriyle karşılaştırıyorsanız, mutluluğunuzu kendiniz bozuyorsunuz demektir. Başkalarının ilişkilerinin daha nitelikli olduğunu düşünseniz bile bu sizin mutluluğunuzu gölgelememeli. Hiçbir şeyin göründüğü gibi değildir.

Para sorunlarını birlikte aşın!

Mutlu evliliğin sırları arasında para da önemli yer tutsa da bu sorun beraber aşılmalıdır. Parasal problemler her yerde karşınıza çıkabileceği gibi ilişkinizde de çıkabilir. Ancak mutlu çiftler bu konuda birbirlerine destek olmayı bilmeli. Finansal sorunların üstesinden birlikte gelinmelidir. Evlilikler aynı zamanda ekonomik birlikteliklerdir. Parayı tek bir havuzdan kullanmak Aile geleceği açısından olumlu sonuçlar oluşturur. Bu ilişkinizi belki de daha sağlam bir zemine oturtmanızı da sağlayabilir.

Hataları eleştirmek yerine, yapıcı olun!

Mutlu evlilik sırları denince eleştiri konusu önemli bir yer tutar. Acımasız,eleştiriler her türlü ilişkiye zarar verir. Partnerinizin  yanlış gelen davranış ya da hatalarını eleştirmek yerine daha yapıcı bir şekilde çözmeye çalışın.

Eleştirinin sonu gelmez bir uçurum olduğunu unutmayın. Eleştirinin yapıcı kullanıldığında çok faydalı olabileceğini de unutmayın.

Fakat insanları aşağı çekerek yapılan eleştiriler faydadan çok zarar getirmektedir.

Mutlu bir ilişki için bu davranıştan kaçınalım.

Uzun evliliğin sırları diyerek başlayan ilişkiler olmasına rağmen her geçen gün boşanmalar artıyor. Güzel hayallerle başlayan fakat hüzünle biten bir evlilikte geriye kalan ise ya kırık bir kalp ya da ortada kalan çocuklar oluyor. Uzmanlar, birkaç basit hareketlerle uzun yıllar geçse de evliliğin daha kalıcı hale getirilebileceğini belirterek, çiftlerin birbirlerine sevgilerinden bahsetmesinden her gün zaman ayırmalarına kadar… 10 püf nokta sıraladı.

Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, evliliği daha kalıcı hale getirmek için bazı ipuçları verdi. Üney, “Aşk ve heyecanla başlayan iki kişilik evlilik hikâyesine özen gösterilmesi gerekir. Korunmayan evlilikler ya boşanmayla sonuçlanır ya da içi boş sözde bir evlilik kurumu olarak kalır. Çoğu zaman, evlilik öncesi dikkat ve özen kaybolur. Kişiler birbirlerinden yavaş yavaş uzaklaşır ve birbirlerine yabancılaşır. Sonrasında çoğu zaman ‘Ne oldu bize? Yabancılaştık. Artık seni tanıyamıyorum’ sözleri hâkim olur. Bir kısım çift boşanırken, boşanmayan ama birbirinden uzaklaşan çift keyifsiz ve isteksiz olarak evliliğe devam eder. Oysa hayaller böyle değildir.” dedi.

10 maddede Mutlu evliliğin sırları

Mutlu evliliğin sırları neler ? Kadın  neler kadın

Mutlu evlilik sırları

“Evlilik yaşayan bir canlıdır. Nasıl ki her canlının ihtiyaçları varsa evliliğin de ihtiyaçları vardır. Biz bunlara Mutlu evliliğin sırları diyoruz. Bunları görmezden gelmek ya da önemsememek mutsuzluğa zemin hazırlar.” diyen Rıdvan Üney, evliliği devam ettirmenin ve korumanın 10 yolunu şöyle sıraladı:

Mutlu evliliğin sırları 1 : Sevginizi ifade edin: Eşinizle ilgili olumlu duyguları ona ifade etmekten kaçınmayın. İlişkide iki tarafı da iyi hissettiren bir yoldur.

Mutlu evliliğin sırları 2 : Evi bir cazibe merkezi haline getirin: Evi sadece yemek yenilen ve eşofmanlarla koltukta televizyon seyretme mekânı olmaktan çıkarın. İki taraf için de eve gelmek heyecan yaratsın.

Mutlu evliliğin sırları 3 : Sohbet edin: Konuşmak bir sorunu ifade etmek, sorunları masaya yatırmak anlamına gelir. Ancak sohbet etmek kişileri içtenleştirir ve yakınlaştırır.

Mutlu evliliğin sırları 4: Birbirinize zaman ayırın: Yorgun da olsanız, yoğun da olsanız, çocuklar ya da yemekle uğraşsanız da her gün mutlaka birbirinize zaman ayırın.

Mutlu evliliğin sırları  5: Ben diliyle duygularınızı ifade edin: Karşı tarafın tutum ya da davranışından rahatsız olduğunuzda, sinirlenmek veya surat asmak yerine üzüntü duyduğunuzu ifade edin.

Mutlu evliliğin sırları 6: Beraber dışarıda zaman geçirin: Zaman zaman herhangi bir amacınız olmadan (çocukların ihtiyaçları, alışveriş, yemek) sadece dolaşın belki bir bankta oturun ve sohbet etme ortamı yaratın.

Mutlu evliliğin sırları 7: Yaşantınıza özen gösterin, birbirinizle konuşun.

Mutlu evliliğin sırları 8: Eleştirirken ölçülü olun: Karşınızdakinin yaptığı bir davranıştan dolayı genelleme yapmayın. Sadece o davranışa odaklanın ve o sorunu çözmeye çalışın. Sen hep ’le başlayan cümleler hiçbir şeyi çözmez.

Mutlu evliliğin sırları 9: Geçmişteki olumsuz olayları sürekli dile getirmeyin: Geçmişi değiştirme şansımız yoktur. Dolayısıyla bugüne ve yarına odaklanın.

Mutlu evliliğin sırları 10: Başkalarına yakınmayın: Evlilik iki kişilik bir durumdur. Aileye katılacak çocuklar dışında başkalarını ilişkiye katmak, eşinden dert yanmak, şikayet etmek, akrabaları ve ana-babayı sorunların içine çekmek çözümü daha fazla zorlaştırır.

Mutlu evliliğin sırları neler ? Kadın  neler kadın

Leave a Reply