Menu

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

En zorlu lekelerden biri mürekkep lekesidir. Mürekkep lekesi inatçı olduğu için genelde  çıkarmak mümkün olmaz. Mürekkep lekesini çıkarmak istiyorsanız, leke taze iken lekeye müdahale edin. Aksi takdirde leke kuruduğu zaman mürekkep lekesini çıkarmaz, çıksa bile izi kalır.

Kurumuş mürekkep lekesi

Mürekkep lekesini çıkarırken dikkat etmeniz gereken nokta, kesinlikle lekeyi ovalamayın. Ovalarsanız mürekkep lekesi etrafa dağılır ve leke derinlere nüfuz eder. Böylece lekeyi temizlemek bir kat daha zorlaşır.

Lekeleri temizlerken ilk etapta kesinlikle sıcak su kullanmayın. Sıcak su ile leke pişer ve lekeyi çıkarmak bir kat daha zorlaşır. Mürekkep lekesini temizlerken kullanacağınız su el yakmayacak derecede ılık olmalıdır.

Mürekkep lekesini çıkarmak zor mudur, mürekkep lekesini çıkarırken nasıl bir işlem yapmak gerekir ilgilenenler için bir takım önerilerimiz var.  Mürekkep lekesi deri bir koltuk üzerinde ise yapmanız gereken işlem lekenin üzerine bol miktarda saç spreyi sıkın. Islak bir bezle leke çıkana kadar silmeye devam edin.

Eğer leke çok yoğunsa temiz bir kağıt havluyu lekenin üzerine koyarak lekenin fazlasını emdirin. Bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı deterjan koyup, lekeyi hazırladığınız su ile güzelce silin. Sonra lekeli kısmı ılık suda ovaladıktan sonra makineye atıp ön yıkama yapın. Mürekkep lekesini ıslakken çıkarmak daha kolaydır. Mürekkep lekesi beyaz bir kumaş üzerinde ise çamaşır suyu da kullanabilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır? İlginç Bilgiler  murekkep lekesi

Leave a Reply