Menu

Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Migren baş ağrısı hastalığı şiddetli bölgesel baş ağrısı olarak kısaca tanımlanabilir. Ağrılar genelde bölgeseldir migren belirtilerine baktığımızda: yanıp sönen ışıklara ve renkli ışıklara karşı aşırı hassasiyet, ve gözlerin önünde kör noktalar oluşması sayılabilir.

Migren, saatlerce ve hatta günlerce devam edebilen son derece kötü bir bağ ağrısıdır ve zonklayıcı özelliğe sahiptir. Sebeplere baktığımızda kişide oluşan hormonal değişiklikler, stres, besinlerin doğru seçilmemesi  sağlıksız içecekler, uykusuzluk hava koşullarındaki değişiklikler, uyku düzenindeki bozulmalar fiziksel hararet ve ilaçların yan etkileri gibi bir çok faktör sıralanabilir.

Migren karmaşık bir nörolojik durumdur ve tüm vücudu etkileyebilir ve bazen baş ağrısı olmaksızın birçok semptoma neden olabilir. Kolayca göz ardı edilebilir veya yanlış teşhis edilebilir ve insanları farklı şekillerde etkileyebilir.

Migren hakkında Araştırmalar devam ediyor, ancak şu anda migrene neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir; açık bir tanı testi yoktur ve henüz bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, durumun yönetilmesine yardımcı olan ve etkisini azaltacak birçok yol vardır sonuçta günlük yaşamın yol açtığı bozulmayı azaltmak hedeflenir.

Migren hastalığı belirtileri nelerdir

Çoğu insan için bir migrenin ana özelliği baş ağrısıdır. Bununla birlikte, bir bireyin gündelik hayatına devam etmesini engelleyebilen ve bunlarla birlikte görülebilen diğer belirtiler vardır ve bunlar baş ağrısı ile ya da baş ağrısı olmadan ortaya çıkabilir. Saldırı sırasında aşağıdaki semptomlardan iki veya daha fazlasına sahipseniz, migren olabilirsiniz.

Baş ağrısı. Başın sadece bir tarafında sıklıkla zonklayan baş ağrısı…

Mide bulantısı veya kusma… İshal…

Işık, ses veya kokulara duyarlılık artışı…

Kör noktalar görme… Bozuk görme, yanıp sönen ışıklar veya zikzak desenleri gibi görme bozuklukları içeren nörolojik belirtiler;

Baş dönmeler, baş dönmesi, karıncalanma veya bacaklardaki iğneler, konsantre olmama, konfüzyon, konuşma güçlüğü, felç veya bilinç kaybı belirtiler arasındadır.

Genellikle “aura” olarak adlandırılan bu semptomlar, birkaç dakika ila bir saat süren bir saldırı meydana gelmeden gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bu genellikle yalnızca insanların yaklaşık % 20-30’u tarafından tecrübe edilir. Aura’lı migren daha önce klasik migren olarak biliniyordu.

Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir ? Sağlık  migren tedavisi evde migren tedavi migren nedir nasıl geçer migren nedir belirtileri nelerdir migren nedenleri migren neden olur migren bitkisel tedavi aurasız migren nedir

Bir migrendeki belirtiler kişiden kişiye ve farklılık gösterebilir.

 

Migren Tedavisi nasıl yapılır

 

Baş ağrısı migren ilaçları ile giderilebilir. Yalnız ağrı kesici ilaçlar genelde vücuda yan etkileri nedeni ile mecbur kalınmadıkça alınmamalıdır. Çoğu insanlar güçlü ağrı kesici ilaçların migrende baş ağrısının şiddetli ağrısı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını düşünür.

Araştırmalar, midede hiçbir şeyin kan dolaşımına absorbe edilmediği ve mide stazı olarak bilinen bir durum sırasında midenin normal aktivitesini yavaşlatabileceğini ve dolayısıyla yutulan herhangi bir tabletten herhangi bir fayda sağlanmadığını gösteriyor.

Triptanlar

Triptanlar veya 5HT agonistleri olarak bilinen ilaçlar özellikle migren tedavisi için geliştirilmiştir. Doğrudan migren krizine neden olduğuna inanılan serotonin dengesizliğini kontrol etmek için hareket eder ve bu nedenle tüm semptomları giderir. Birçok kişi için bu ilaçlar önemli bir rahatlama getirir, ancak herkes için uygun değildir.

Daha basit Baş ağrısı konusunda bilgiler sunduğum diğer sayfamız  Baş ağrısına iyi gelen şeyler

Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir ? Sağlık  migren tedavisi evde migren tedavi migren nedir nasıl geçer migren nedir belirtileri nelerdir migren nedenleri migren neden olur migren bitkisel tedavi aurasız migren nedir

Leave a Reply