Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ?


Aralık 2, 2017
Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ?
Rate this post

Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ? Yoga çok uzun zaman önce uzak doğudan getirilen bir öğretidir ve tüm dünyaya günümüzde yayılmıştır. yoga bir yaşam felsefesidir; yogayı bazı insanlar spor olarak ya da sağlıklı yaşam için bir araç olarak algılar ve bunu uzun süreçte yaptıklarında büyük yararlarını görürler.

Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ? Sağlık nedir neden meditasyon

Meditasyon Nedir ?

Bazı insanlar da yoganın ruhani yönü ile ilgilenir. Bu akımlar arasında kriya yoga kundalini yoga, karma yoga, bhakti yoga sayılabilir. Hatha yoga ise daha çok fiziksel sağlığı düzeltmek için başlangıç olarak yapılır, çünkü sağlıklı bir fiziksel beden; sağlıklı bir ruh için gereklidir. Hasta bir insanın ruhu da huzurlu olamaz. Bu yüzden yoga teknikleri fiziksel sağlığı idame ettirmekle başlar sonra da ruh halini yükseltmek için ikinci aşamaya geçilir. Esas özü ile yoga hem bedensel hem de ruhsal bütünlüğü sağlamak ve kişiyi yaşamın amacına yönelik sorgularından kurtarmak ve dinginlik sağlamak için çaba gösteren bir felsefedir. Yoga meditasyonu da gerektirir.

Meditasyon nedir ?

İnternette bir çok yazı meditasyon nedir sorusunu cevaplamaya çalışır çabalar ancak işin özüne varılmadığı için hep yanlış yönlendirici yazılarla karşılaşırız. Meditasyonu kimi insanlar; bilinçli odaklanma olarak tanımlar kimisi sessizce durmak olarak tanımlar. Hatta bazı yazılarda şekilciliğe vurgu daha çok yapılır. Meditasyon bunların hiç biri değildir. Peki Meditasyon nedirMeditasyon derin düşünme hali değil, gelen giden düşüncelere kademe kademe kayıtsız kalma ve böylece zihnin esaretinden kurtulma çalışmasını içeren, özünde çok daha derin bir amaç taşıyan bir metottur.

Bu metodun özü; kişinin ” varlığın esas amacını kendi iç hazinesinden aldığı sezgilerle birden keşfetmesi, yaratıcıyı bulması ve ibadette vecd halinin son noktasına ulaşması halidir. Bu varış bazen yıllar sürebilir, bazen de aylar sürebilir. Bazı insanlarda hiç bir zaman aydınlanma gerçekleşmez. Aydınlanma denilen şey; madde alemi boyutundan sıyrılmak ve astral olarak isimlendirilen bir başka aleme adım atmaktan başka bir şey değildir. O alemler bir tane değildir, milyonlarca farklı katman vardır. Yoga üstatları bunu böyle açıklamaktadır.

Bu alemleri sözle anlatmak imkansızdır ancak her insanın bizzat deneyimlemesi gerekir. Deneyimleyen insanlarda yavaş yavaş dünya görüşü değişime uğrar. Hayatın altında esas kontrolü yapan güçlerin farkına ve keşfine varmak için adım atar. Bu yolda ilerlememek imkansızdır. Ancak insan belirli bir görüş elde ettiğinde, ya da berrak bir görüş elde ettiğinde eski uykusuna ve karanlığına geri dönemez. Kişi tam uyandığında artık dünyada uyurken bile uyanık kalır. Bazı fizik ötesi güçler gelişir. Sezgi çok derinleşir. Sezgi derinleştiğinde, insanlar olayların dış görünüşüne değil, iç görünüşüne odaklanmaya başlarlar.

Meditasyon müziği nasıl olmalıdır ?

Meditasyon müziği belirlerken dikkati dağıtmayacak bir müzik belirlemek gereklidir. Müzik dikkat çekici dikkati üzerine toplayacak tarzda olmamalıdır. Düşünülecek konsantre olunacak konulara fon oluşturacak türde olmalıdır. Meditasyon müziği Çevredeki uyaranlara olan dikkati kendine çekmek yerine, uyaranlara perde oluşturma görevi görmelidir.

Örnek Meditasyon Müziği

Yoga ve meditasyon insanlara bu derin görüşü kazandırmayı amaçlayan çalışmalardan biridir. Bu tekniklerle aslında suşumda kanalı adı verilen ve her insanın omurgası boyunca ilerleyen bir kanaldan prana-hayat enerjisini geçirmek ve beynin üst noktasına kadar çıkarmak hedeflenir. Böylece insanın hassasiyeti artar. Kişi duru görüye sahip olur. Davranışları bakış açısı değişmeye başlar. Etrafa yaydığı enerji ile insanlar arasında bilge insan olmaya başlar. Herkesçe sevilir çünkü yaydığı enerji son derece pozitif bir enerjidir. Bu enerji yapay olmadığı ve basit çıkarlar amaçlamadığı için sonsuz bir enerjidir. Herkesi etkiler. Kişi belli bir süre sonra kendi başına kala kala tek başına olmayı öğrenir. Esasen hayatta tek başına olduğunun farkındalığını kazanır. Her insan aslında etraftan soyutlanırsa, tek başınadır. Yalnız kalmaktan korkan insanlar, aslında kendilerinden korkarlar, çünkü yalnızlık biz insanların kaderi ve evidir.

Yalnızlık tek başınalık tanıtıldığı kadar da kötü değildir. İnsanların yalnızlıktan korkmasının asıl nedeni; ölümden korkmalarıdır ve yaşam boyunca tüm yaptıkları aslında ölümden bir nevi kaçıştır. Meditasyon yapan insan; yaşarken ölmeyi deneyimlediği için bu yöntem çok değerlidir.

Yoga Hareketleri nelerdir ?

Birçok yoga hareketleri vardır. Fakat bunların başlıcalarına örnek vererek yazıyı bitirmek istiyorum.

 

 

Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ? Sağlık nedir neden meditasyon

yoga hareketleri

 

Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ? Sağlık nedir neden meditasyon

yoga hareketleri 2

Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ? Sağlık nedir neden meditasyon

Etiketler: , ,

Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ? haberine benzer haberler :

"Meditasyon ve Yoga Nedir ? Neden Yapılır ?" yazısı hakkında yorumlar

Görüşlerin bizim için çok önemli.