Menu

Matematikle ilgili oyunlar ve sorular

Matematikle ilgili oyunlar oyunlar oynayarak matematiğe olan ilginizi artırabilirsiniz. Matematik hiç bir zaman can sıkıcı olmamalı. Elbette sayfalar dolusu toplamaları yapmak ilgi çekici bir şey değildir. Fakat bulmaca ve problemler çok daha ilginizi çeker, çünkü bunları çözmek için kafanızı çalıştırmak zorunda kalırsınız. Günümüzde artık birtakım makineler toplama işlemlerini yapıyorlar.

Bankalarda, bürolarda,  iş yerlerinde bu hesap makinelerini görmüşsünüzdür. İşte bu makineler matematikle ilgili düşünmelere çok vakit bırakmamaktadır. Bu yazıda sizlere matematikle ilgili oyunlar öğretmek istiyoruz.

Bu oyunlar için kafanızı ne kadar çalıştırmanız, yani ne kadar çok düşünmeniz gerektiğini göreceksiniz.

İşte size çözümü kolay bir problem…

Matematikle ilgili oyunlar 1

Matematikle ilgili oyunlar denince aklımıza güzel bir oyun geliyor. Elinize bir kağıt parçası alınız. Ne çeşit ve ne büyüklükte olursa olsun. Şimdi bu kağıdı ortadan ikiye katlayınız.

Matematikle ilgili oyunlar ve sorular İlginç Bilgiler  Matematikle ilgili oyunlar ilgili

Matematikle ilgili oyunlar

Bir kere katlamış oldunuz. Ortadan bir daha ikiye katlayabilir misiniz ?

Şimdi kağıt parçasını iki kere katlamış oldunuz.

Soru : Ortadan bükerek sekiz kere katlayabilir misiniz?

Bunun hiç de güç bir iş olmadığını düşünüyorsunuzdur.

Deneyin bakalım. Denediniz mi?

Hiç de sandığınız kadar kolay olmadığım anladınız sanırım.

Kağıt ne kadar ince, ne kadar büyük olursa olsun, sekiz kere katlamak hemen hemen olanaksızdır.

Neden?

Nedenini göstermek çok kolay. Bir kere katlayınca, kağıdın kalınlığı iki kat artmış olur. İkinci ikere katladınız mı kalınlığı 2X 2 = 4 kat “kalınlaşmış olur. Üçüncü kere katlayınca 2 X 2 X 2 = 8 kat kalınlaşmış olur. Dört kere katlarsanız, 2X2X2X : 16 kat kalınlaşmış olur.

Böylece devam edelim. Yedinci kerede katladığımız zaman, elimizdeki kâğıt kendi kalınlığının 128 katı kadar kalınlaşmış olur ki, sekizinci kerede işte bunu büküp katlamamız gerekir. Denediyseniz sizin de görmüş olacağınız gibi bu hiç de kolay değildir. Arkadaşlarınızla bu oyunu oynayınız. Onlar da sizin gibi şaşıracaklardır.

Kendi kendinize, kağıdı 10 kere katlarsanız, kaç kat kalınlaşmış olacağını hesaplamaya çalışınız.

Matematikle ilgili zeka oyunları

Yaşlar

  • 4 çocukları olan bir aile vardır. Dört çocugun da; yaşları birbirinden farklıdır Kızların yaşı tek, keklerin yaşları ise çift sayıdır Bır kizla bir erkeğin yaşlarının çarpımı ve dört kardeşin yaşları toplamı ile elde edilen üç sonuç birbirine eşit olduğuna göre bu dört kardeşin yaşları nedir?

Kedi bisküvisi

  • Şengül hanım tüm kedilerinin tabağına dokuzar tane kedi bisküvisi koyuyor. Anne kedi bisküvilerin 7 tanesini yemiş. Anne kedinin yavrularından bazıları altı, bazıları dört bisküvi yemiş. şengül “hanım tabakları toplamaya geldiğinde 25 bisküvinin kaldığım görmüş Acaba Şengül hanımın kaç yavru kedisi oldugunu hesaplayabilir misiniz?

Bölünen Üçgenler

  • Bir ikizkenar dik üçgen iki eş parçaya bölünüyor. Parçalardan biri  yine iki eş parçaya bölünüyor. Bu şekilde devam ediliyor. İlk üçgenin eşit kenarlarından biri 20 birim olduğuna göre 8. bölme sonunda elde edilen üçgenin eşit kenarlarından biri kaç birim olur?

Dolmuş ücreti

  • 10 kuruş daha olsaydı cebimdeki bozuk paralarla dolmuş ücretini ödeyecektim. 5 T L verdim. Para üstünü aldığımda cebimde ne kadar para olduğunu bilmiyordum. Mecidiyeköy’de indim. Köşedeki si mitçiden 40 kuruşa bir simit aldım. Parasını ödedi ğimde hala cebimde 4,5 TL kadar bozuk para vardı. Buna. göre dolmuş ücreti ne kadardı?

Matematik ile ilgili flash oyunlar

Matematikle ilgili oyunlar denince flash oyunlardan bahsetmemek olmaz. Fakat bu oyun biraz farklı. Çocuklarınız çok sevecek. Matematiği eğlenirken öğretmek diye buna denir.


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Matematikle ilgili oyunlar ve sorular İlginç Bilgiler  Matematikle ilgili oyunlar ilgili


Matematikle ilgili oyunlar arasında düşük yas seviyesinde çocukların oynayabileceği türden bir oyun var sırada. Çok bilinen bir oyun aslında.Öğretmen aklında bir sayı tutar.
Sırayla sınıftaki çocuklar tahmin ederek sayıyı bulmaya çalışır. Öğretmen her çocuk tahminde bulunduktan sonra, Çık-in diyerek çocukların sayıyı tahmin etmelerine yardımcı olur.

Matematikle ilgili oyunlar ve sorular İlginç Bilgiler  Matematikle ilgili oyunlar ilgili

Leave a Reply