Menu

Mars

Kırmızı Gezegen Mars

Bulutsuz bir gecede gökyüzüne bakarsanız, kızıla çalar renkte parlak bir yıldız görebilirsiniz. Bu Mars gezegenidir. Her zaman gökyüzünde görmezsiniz onu, ama bazen de açık açık görünür. ‘

Mars gezegeni gerçekte ‘bir yıldız değildir. Tıpkı dünyamız gibi, ama güneşe daha uzak bir gezegendir.

Dünyamızın güneş etrafında ‘her yıl bir kere döndüğünü hatırlıyor musunuz? İşte Mars da güneşin etrafında böyle döner. Fakat bir dönüşünü bir yılda. değil, iki yılda tamamlar.

Mars İlginç Bilgiler

Mars bir başka bakımdan daha dünyaya benzer. Dünya kendi etrafında da top gibi günde bir kere döner. Marsında ‘kendi ekseni etrafında böyle bir dönüşü vardır, fakat bir dönüşünü biraz daha fazla bir zamanda tamamlar. ‘Bu demektir ki, tıpkı dünyamızdaki gibi Marsta da gece ve gündüz vardır. Kuvvetli bir teleskopla Mars a bakarsak, bu gezegen hakkında birçok şey öğrenebiliriz.

Teleskopta da yine kızıl renkte görünür, yalnız üzerinde bazı karanlık lekeler de göze çarpar. Bilginler Marsın kırmızı kısımlarının kuru ve kızıl-kahverengi topraktan bir çöl olduğunu sanmaktadırlar. Karanlık lekelerin bulunduğu yerlerde de bazı bitki çeşitlerinin yetiştiğini düşünüyorlar. Yıllarca önce Marsa üzerinde su kanallarınında bulunduğuna inanılıyordu. Ama şimdi bunun doğru olmadığını. anlamışlardır.

Mars İlginç Bilgiler

Mars, dünyamızdan çok daha küçüktür. Çoğu zaman etrafında gri renkte bulutlar bulunur. Hiç dağ yoktur. Ancak tıpkı Dünya’daki Kuzey ve Güney Kutupları gibi, Marsın da tepe ve dip taraflarında birer beyaz buz ve kar bölgesi vardır. Bu buzlu parçalar çok ilgi çekicidir, çünkü yazın erir ve küçülürler. Kışın yine donar ve tekrar büyürler. Çabuk eridiğine bakılırsa bu buz tabakalarının bir hayli ince olduğu düşünülebilir.

Mars İlginç Bilgiler

Leave a Reply