Menu

Marconi Neyi İcat Etti ?

Marconi çok genç olduğu için, yaptığı denemelerle italya’da hiç kimse ilgilenmedi. Marconi, radyo tarihinin en büyük adlarından biridir.

Bir yerden bir yere haber göndermek için insanların yüzyıllar boyunca yararlandıkları araç ya yelkenli gemiler ya da atlardı. Fakat bu araçlarla gönderilen haberlerin yerine ulaşması günlerce sürerdi. Hele dünyanın büyük şehirlerine bir haberin ulaşması için aradan aylar geçerdi. Radyo sayesinde bugün haberler dünyanın herhangi bir yerine saniyesi saniyesine ulaştırılmaktadır.

Marconi neyi bulmuştur ?

Marconi radyonun ve telsiz telgrafın mucididir. Marconi, radyo tarihinin en büyük adlarından biridir.

Marconi Neyi İcat Etti ? İlginç Bilgiler  marconi  Ne yazık ki Marconi çok genç olduğu için, yaptığı denemelerle italya’da hiç kimse ilgilenmedi. Bu yüzden de 1896 yılında, daha 22 yaşındayken Marconi Italya’dan ayrılıp İngiltere’ye gitti.

Gerçekten de Marconi birkaç gün çalıştıktan sonra, Londra postanesinden 400 m. ilerideki bir eve bir radyo sesi ulaştırabildi. Birkaç ay sonra da Mors alfabesiyle  gönderdigi bir haber, birkaç kilometre uzaktaki bir alıcı tarafından duyuldu.

Kraliçe Victoria bu buluşu o kadar sevdi ki, kraliçelik yatına hemen bir telsiz aracı koydurdu. 1901 yılında ise lngiltere’deki Cornwali’ciden Atlantik ötesine gönderilen bir haber başarıyla yerine ulaşabildi ve asıl büyük heyecan işte o zaman duyuldu. Cornwali’dan gönderilen haberi Newfphundland’da doğrudan doğruya Marconi nin kendisi dinlemişti Bu ses sadece Mors alfabesinde S harfini karşılayan tıt-tıtı sesinden başka birşey değildi. Bu sesi havadan yakalayacak bir anten olarakda Marconi bir uçurtmadan yararlanmıştı.

Marconi’nin bu icadıyla ilk önce gemi şirketleri ilgilendi. Çünkü daha önce gemiler denizde giderken karaya ya da denizdeki başka bir gemiye hiç bir araçta haber gönderemiyorlardı .

Çok geçmeden başka bilginler yalnız Morse alfabesiyle değil, doğrudan doğruya insan sesiyle de haberleri çok uzaklara telsizle gönderme yollarını buldular.

Marconi Neyi İcat Etti ? İlginç Bilgiler  marconi

Leave a Reply