Menu

Magellan kimdir ve neyi bulmuştur?

Magellan kimdir ? Magellan neyi bulmuştur? Anlatmaya çalışalım… Haritaya bakarak, Magellan boğazını görebiliyor musunuz? Bu boğazı ilk bulan adam, en büyük kaşiflerden biriydi. Adı Ferdinand Magellan’dı. Bir Portekizliydi ve 1480 yılında doğmuştu.

Kimdir Magellan ? Magellan, serüveni severdi. Kralı uğruna Hindistan’da, Doğu Hint adalarında ve Fas’ta çarpıştı. Bu savaşlarda öyle ağır yaralar aldı ki, ömrü boyunca topal kaldı.

Magellan kimdir ve neyi bulmuştur? İlginç Bilgiler  magellan kimdir bulmu

Önceleri Portekizli gemiciler Doğu Hint adalarına Afrikayı dolanarak giderlerdi. Fakat Magellan, Amerika kıtasını dolanarak oraya gidebileceğini umuyordu. Ama böyle bir yol olup olmadığını da bilmiyordu. O sıralarda Amerika kıtasının ne kadar büyük olduğu hakkında kimsenin bir bilgisi yoktu. Ama bütün büyük kaşifler gibi Magellan’ın inancı vardı.

Magellan Neyi bulmuştur ?

Magellanın dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlaması

Ne yazık ki, Magellan’ın komutasındaki gemicilerde, komutandaki inanç yoktu. Aslında hiç biri böylesine korkutucu bir sefer yapacaklaa rını önceden bilmiyorlardı. Soğuk Güney Atlantik’e gelip de insan ayağı ‘basmamış Patagonya kıyılarını görünce, baş kaldırdılar. Magellan katı yürekli bir adam değildi. Ama baş kaldıran gemicilerine iyi bir ders verdi. Önderlerini kıyıya çıkarıp, soğuk ve açlıkla başbaşa, ölümün kucağına bıraktı.

Magellan hep doğuya giden bir yol arayarak durmadan güneye doğru yoluna devam etti. Sonra, 24 ağustos 1520’de kıyıda bir geçit gözüne çarptı. Gemilerini bu geçide soktu ve üzerleri karlarla örtülü dağlar ve ateş püskürten yanardağlar arasındaki. dar, kayalık ‘kanaldan yoluna devam etti.

O zamana kadar kimsenin bilmediği bu kanal içindeki yolculuğu bir ay sürdü. Korkunç bir yolculuktu bu. Gemiler bir karaya oturacak olsa, Magellan ve adamları bir daha kurtulamazlardı. Kimse yardımlarına koşamazdı. Fakat 360 mil kadar ilerledikten sonra kanal geniş bir denize açıldı. Bu’deniz o kadar sökin ve dost görünüyordu ki Magellan ona Uysal, Barışçı anlamına Pasifik’adını ver-di. Aslında yolculuğun asıl korkunç tarafı-bundan sonra başlıyordu.

Magellan, Pasifik’in ne kadar geniş olduğunubilmiyordu. Günler, haftalar, aylar geçti. Yiyecekleri bitti, su içilmez hale geldi. Gemiciler sawdus, leather, hatta fare yiyorlardı. Yeniden karayı görünceye kadar doksan sekiz gün geçti. Böylece Magellan Pasifik okyanusunu aşan ilk denizci olmuştu. Birkaç hafta sonra Filipinlerdeki bir adaya hücum ettikleri bir sırada Magellan öldürüldü. Sadece Vittoria adındaki bir tek gemi ile 1522 eylülünde ancak 31 kişi İspanya’ya dönebilmişlerdi. Vittoria dünyanın etrafını dolaşan ilk gemiydi.

Magellan kimdir ve neyi bulmuştur? İlginç Bilgiler  magellan kimdir bulmu

Leave a Reply