Menu

Leman Sam, Kadın ve Yasaklar

Leman Sam hem politik hem de ahlaki sansürden nasibini almış isimlerden biri. 12 Eylül öncesi Zülfu Livaneli şarkılannın yer aldığı albümü TRT denetimine takıldı. Sanatçı o dönem yapılan pek çok uygulamanın mantıksız olduğunu soyluyor. Kendisini en çok üzen olay ise 1991’de çıkardığı “Ayak Sesleri” albümünün “Anladım” şarkısının “ahlaka aykırı” gerekçesiyle yasaklanması olmuş.

Anladım şarkısında ahlak bozan şey neydi?

0 şarkının ahlaka aykırı bulunması “Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe usulca sokulup merhaba dedim” ifadeleriyle ilişkili. Gayet masum sözler bunlar, şimdi yapılanlara bakınca. Bunun arkasındaki mantıksa şu: Hiçbir Türk kadını tanımadığı bir erkeğe üstelik gece yarısı sokulup merhaba demez, diyemez. Sanatçı topluma örnek kişi ya, bu da yanlış bir örnek teşkil eder diye demek ki…

Bunun dışında yasaklanan şarkılarınız oldu mu?

Livaneli şarkıları albümüm olduğu gibi geçememişti denetimden. Öncelikle politik nedenlerle şarkılarım yasaklandı. Müzikal anlamda bir denetim yapılmasını anlayabilirim ama bize uygulanan pek çok yasağın anlamlı bir gerekçesi yoktu. Yasaklar pek çok konuda mesafe alınmasını engelledi. Diyelim ki bir şiiri şarkı yaptınız; bu sorundu, siyasi sebeplerle… Ya da Batı sazlarıyla türkü yapmaya kalktınız, bunu denemek mümkün değildi. Yeni bir şey düşünmek yetmiyordu, onu uygulayacak alan yoktu. Tüm bunlar tutucu, katı bir yok saymanın ürünü.

Leman Sam, Kadın ve Yasaklar Kadın Sanat  yasaklar leman

Özellikle bir de kadınsan zaten üstüne başına, saçına, bluzunun koluna, yakasına yani şekline, iki kere dikkat etmen gerekiyordu. Kişisel duruşunuz hatta saçınızın rengi bile bu yasaklara maruz kalmanıza yeterdi. Kadın bedeni üstünden yürütülen sistemin ahlak anlayışına uymanız bekleniyor. O zamanlarda bu daha sert bir şekilde böyleydi. Ahlak kadının taşıdığı birşey, erkekten ahlak beklenmez. Özgürlük sınırsızlık demek değil ama sadece kadın olduğunuz için uygulanan yaptırımların insani bir mantığı yok.

Peki, bu ahlak anlayışı kadını nasıl görmek ister ya da nasıl görmek istemez?

Kişisel hikâyem üzerinden konuşacak olursak ben fazla marjinal kalıyordum. Bir kere sanatçı olmanın görüntüsel şartı olan o şaşaalı elbiseleri giymiyordum. Üstelik sahneye kasketle, eşofmanla ya da kamuflajla çıkıyordum. Bu da yetmiyor sahnede konyak ve sigara içiyordum. Bunları bazen şarkıya mizansen oluşturmak için, bazen de içimden geldiği için yaptım. Saçlarım da kırmızı… Bu fazla aykırı bir model, dolayısıyla ağzınızdan çıkan söz öncelikle buna göre değerlendiriliyor.

Bir de ben evliliği reddettim. Bu büyük tabu! İki çocuğumu kendi başıma büyüttüm. Ya da hiçbir medya patronu, muhabirle özel bir ilişkim olmadı. Bütün bunlar çok fazla bu ülkedeki egemen zihniyet için. Böyle olunca sizi kendi piyasanız da desteklemiyor. Şu ana gelirsek benim muhalefetimin artık çekici bir yanı yok. Kadın sanatçı bu haliyle çekici değil, prim yapmıyor.

Leman Sam, Kadın ve Yasaklar Kadın Sanat  yasaklar leman

One Response

Leave a Reply