Menu

Lekeler Kumaşlardan Nasıl Çıkartılır?

Lekeler, hanımların en büyük dertlerinden biridir. Kumaşlardaki lekelerin çıkarma yöntemleri vardır. Hangi lekeye nasıl bir işlem uygulamayı bilirseniz lekeler sorun olmaktan çıkacaktır. Lekelerde genel kural hiçbir zaman lekeye direk sıcak uygulamamaktır. Lekeli kumaşa sıcak su ile işlem yapıldığında leke daha geniş bir alana yayılır. Lekeyi çıkarmak bir kat daha zorlaşır.

En Zor Çıkan Lekeler

Kumaşlardaki lekelere ılık uygulanmalıdır. Kumaşlardaki lekeleri çıkarmak için lekenin cinsine göre işlem yapmak gerekir. Eğer kumaştaki leke sakız lekesi ise yapmanız gereken işlem, lekeye soğuk uygulamaktır. Sakız lekesi olan kumaşı buzdolabının dondurucu kısmına atıp bir iki saat beklettikten sonra kumaşı çıkarıp sakızı bıçağın ucu ile kazıyın. Sonrasında lekenin üzerine biraz karbonatı su ile krem haline getirdikten sonra lekenin üzerine sürün. Lekeli kumaşı makineye atın. Problemli lekeden eser kalmayacaktır.
Kumaşlardaki en zor lekelerden biri de mürekkep lekesidir. Özellikle koltuklardaki kalem lekeleri kumaşın estetik görünümünü olumsuz yönde etkiler. Koltuk kumaşlarındaki kalem lekesini çıkarmak için saç spreyinden yardım alabilirsiniz. Kalem lekesinin üzerine direk saç spreyi sıktıktan sonra lekeyi nazik hareketlerle ovun. Lekeden eser kalmayacaktır.
Lekeler kumaşlardan nasıl çıkartılır, kumaşlardaki lekeleri çıkarmak için genelde karbonat kullanılır. Karbonat iyi bir temizleyicidir. Doğal leke çıkarıcılar; sirke, limon, tuz ve süttür. Lekelerin püf noktası hangi lekeye ne uygulayacağınızı bilmektir. Örneğin yağ lekelerine leke taze iken tuz uygulandığı zaman leke daha çabuk çıkacaktır.

Lekeler Kumaşlardan Nasıl Çıkartılır? İlginç Bilgiler  lekeler leke çıkarma yöntemleri

Leave a Reply