Menu

Kuşların Ötüşü

Bir kuş öterken, onun kendini eğlendirmek için şarkı söylemekte olduğunu mu düşündünüz? İnsanın aklına ilk başlarda böyle gelir ama kuşlar gerçekten eğlenmek için mi öterler? Kimse bunu kesin olarak bilmemektedir ve bilemez.

Neden bazı kuşlar gerçekten şarkı söyler de, bazıları yalnızca garip sesler çıkarır? Bunu da kesin olarak kimse bilmiyor. Aslında seslerin değişik oluşunun fizik nedeni apaçıktır. Bazı kuşlarda ötme organları ötekilerden çok daha fazla gelişmiştir.
Bu kuşlar öterlerken çok çeşitli sesler çıkarırlar. Bir müzik aleti gibi sesler çıkaran bu çeşit kuşlara “ötücü kuşlar” deriz. Türkiye’de bu çeşit kuşlardan en iyi tanıdıklarımız, bülbül, kanarya, saka, iskete kuşlarıdır. Sesleri çok tatlı olan kuşların en çok yetiştikleri yerler, Afrika’dadır. Avrupa’daki şarkıcı kuşların birçoğu da Afrika’dan gelmişlerdir. Bülbül, leylek, kırlangıç, bıldırcın hep göçmen kuşlardır.

Kuşların Ötüşü İlginç Bilgiler

Kuşlar nasıl öter ?

Biliyorsunuz ki insanların sesleri, gırtlaktaki ses telleri arasından hava geçmesiyle çıkar. Kuşlarda da bir ses borusu vardır, ancak bu boru insanlardaki gırtlaktan oldukça başka yapılıştadır.

Bununla beraber kuşların ses borusu ile insanların gırtlakları birbirine çok benzer şekilde çalışır. Ciğerlerden zorlanarak dışarı çıkan hava bu borudan çıkar. Bu borunun etrafında da kaslar vardır.Kaslar ses borusunu açıp kapayarak seslerin çok değişik çıkmasını sağlarlar,Bu sesler kalın ve ince, uzun veya kesik, alçak ya da yüksek olabilir.

Kuşlardan her birinin nasıl öttüklerini biliriz. Ama niçin öttüklerini bilmiyoruz. Ötücü kuşların bir özelliği dikkatinizi çekmiştir. Bunu hatırlayabildiniz mi? Tanıdığınız bütün ötücü kuşları gözünüzün önüne getiriniz.

Bülbül, saka, kanarya, ispinoz, iskete…

Bir de sesleri en çirkin olan kuşları hatırlayınız.

Kartal, atmaca, karga, kırlangıç, leylek gibi. Görebildiniz mi aradaki farkı?

Evet. Ötücü kuşların hepsi de küçük kuşlardır.

 

Kuşların Ötüşü İlginç Bilgiler

Leave a Reply