Menu

Kornea aşınması nedir ?

Kornea aşınması nedir ? Göz küresinin büyük bir kısmı gözün iç kısmına koruma sağlayan orbital kemik olarak bilinen bir kemik yuvasıyla kaplıdır. Ne yazık ki gözlerinizin dışarı bakan dış kısmını koruyamaz. Bu çıkıntılı kısım gözünüzün göz bebeği ve irisi gibi gözünüzün diğer bölümlerini korumasına yardımcı olan, kornea adı verilen berrak bir doku tabakasına sahiptir.

Kornea aşınması nedir ? Sağlık nedir kornea

Bazen herhangi bir nedenden ötürü kornea üzerinde bir sıyrık ya da çizik olur. Bu durum kornea aşınması olarak bilinir ve eğer yara derin ise gözlerinizi etkileyebilir. Durum çocuklarda oldukça yaygındır ve genellikle kendiliğinden düzelir. Kornea hasarını önlemek için ne yapacağınızı ve tam olarak ne zaman doktorunuza başvuracağınızı da bilmeniz önemlidir.

Korneanın aşınmasına ne sebep olur?

Küçük yaralanmalar her an olabilir, ancak yine de kornea üzerindeki çizikler ciddi ağrıya neden olacaktır. Bu esas olarak korneanın yüksek duyarlılığından kaynaklanmaktadır. Bu sulu gözlere yol açacak ve ilk başta gözlerinizi açmada sorun yaşayacaksınız. Birçok şey kornea aşınmasına yol açabilir. Örneğin:

Gözdeki küçük parçacıklar

Yörünge kemik, gözünüzün çoğunu korur ve kirpikler ve göz kapakları da savunma sisteminin korunmasına yardımcı olur. Gözünüze bir şey girerse, korneaya zarar verebilir. Kum, toz, saman, böcek, odun talaşı, kağıt parçası veya başka herhangi bir şey de dahil olmak üzere bu tür maddeler gözünüze zarar verebilir.

Bir parçacığın gözünüze girdiğinde ve kornea üzerine geldiğinde gözünüz onu yıkamak için gözyaşları bırakacaktır. Bazen yabancı bir parçacık kaybolmaz ve olmasına rağmen korneanın yüzeyinde bir kesik veya çizik bırakarak kornea aşınmasına yol açar. Lenslerin, kimyasal tahriş edicilerin ve parlak ışıkların uygun olmayan kullanımı da sorun yaratabilir.

Kimyasal yaralanmalar

Kimyasallarla çalışanlar genellikle korneaya zarar verirler. Çamaşır suyu ve fırın temizleyicisi gibi evde kullanılan temizlik ürünlerinin yanlış kullanılması kornea yanıklarına neden olabilir.

Risk faktörleri

Aşağıdaki durumlarda korneal bir hasar meydana getirme olasılığınız daha yüksektir:

 • Uzun süre yapay UV ışığına veya güneş ışığına aşırı maruz kalma
 • Kontakt lenslerinizi aşırı kullanma ve iyi oturmamaları
 • Kuru gözler
 • Kirli veya tozlu bir ortamda çalışma

İşiniz metal üzerinde çekiç metali içeriyorsa, yüksek hızdaki parçacıkların gözünüze girmesini ve kornea zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Korneal aşınma nedir belirtileri nelerdir ?

Kornea aşınması nedir ? sorusuna yanıt vermiştik. Peki bu kornea aşınmasının belirtileri neler onlara bakalım. Korneanın aşınması korneanın işlevselliğini etkiler, bu nedenle görüşünüzle ilgili sorunları göreceksiniz. Ortam oldukça bulanıklaşacak ve odaklanmayı zor bulacaksınız. Bir yanma veya yanma ağrısı da korneanın aşınmasında sık görülen durumlardan biri olarak karşınıza çıkabilir.

Kornea aşınması nedir ? Sağlık nedir kornea

Kornea aşınmasının Diğer belirtiler şunlardır:

 • Işık hassasiyeti
 • Kan gölgesi veya kırmızı gözler
 • Göz kapaklarında şişme
 • Sulanmış gözlerle artan gözyaşıları
 • Yabancı cisim hissi

Kornea aşınması Ne zaman tıbbi yardım gerekir?

Çoğu kornea yaralanması birkaç gün içinde düzelir, ancak ağrı veya şişme birkaç gün içinde gitmezse doktorunuza danışmanız gerekebilir. Gözünüzde ‘görünmez’ bir şey olduğunu hissederseniz doktorunuza da gitmelisiniz. Gözünüze küçük bir parçacık veya sıçrayan bir parça görürseniz, doktorunuzdan kornea incelemenizi istemek önemlidir. Gözünüz parlak ışığa aşırı duyarlı olduğunda bir göz doktoruna görünmenizde fayda olacaktır.

Kornea aşınmasını nasıl önleyebilirim?

 

 • Ağrı ve şişme ile uğraşmaktan kaçınmak için, bir takım adımları atmanız ve başta bir kornea hasarından kaçınmanız daha iyidir.
 • Elektrikli el aletlerini kullanırken veya kimyasalları tutarken daima güvenlik gözlükleri takın.
 • Ultraviyole ışından gözlerinizi korumak için daima güneş gözlüğü takın.
 • Fırın ve drenaj temizleyicileri gibi ev temizleyicileriyle çalışırken daima dikkatli olun.
 • Tırnaklarınıza her zaman kesik bırakın ve gözlerinize zarar vermemek için çocuklarınız için de aynı şeyi yapın.
 • Gözlerinize kontak lens takarken daima dikkatli olun. Kullanmadan önce düzgün temizleyin.
 • Kontakt lenslerinizle asla uyumayın.

 

Görme yeteneğini geliştirmek mümkündür. Gözleriniz sizi dünyaya bağlayan ve ona yanıt vermenize yardımcı olan organdır, bu yüzden insan hayatı için çok önemlidir. Görme, insan vücudunun beş duyusundan biridir ve onunla ilgilenmezseniz, tamamen kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun nedeni çeşitli sorunlar olarak görülebilir. Göz yorgunluğu ve gerginlik, görme yeteneğinin azalmasına katkıda bulunan en önemli faktörlerden ikisidir. Diğer önemli faktörler maküla dejenerasyonu, katarakt, glokom, presbiyopi, yaş artışı vb. durumlardır.

Kornea aşınması nedir ? Sağlık nedir kornea

Görme yeteneğini geliştirme konusunda, gözlerinizi kaybetmemenizi sağlayacak birtakım tıbbi yolları düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, sağlıklı görme yeteneğini denemek için bazı basit yollar vardır.

Gözleriniz için göz egzersizleri

Sağlıklı görme elde etmenize yardımcı olmak için birkaç basit egzersiz yapmanız yeterlidir. Ellerinizin temiz olduğundan emin olmak için yıkayın ve gözlerinize herhangi bir mikrop bulaştırmayın.

İşaret parmağınızı göz hizasında tutun – aşağı yukarı gözünüzden yarım kol mesafesi kadar olsun. Sol işaret parmağınızı bunun 15 cm kadar arkasında tutun. Sabit bir hızda önce parmaklarınızdan birine sonra diğer parmağınıza bakın. Bunu bir dakika boyunca tekrarlayın.

Görme yeteneğini arttıran besinler

Görme yeteneğini geliştirme konusunda, sağlıklı bir diyet sağlıklı gözlere sahip olmanızı sağlayabilir. Tıpkı vücudunuzun gerektiği gibi çalışması için besin maddeleri gerektiği gibi gözleriniz için de doğru besin maddeleri gerekir. Görme yeteneğini arttırmak için mısır, havuç, badem, ceviz ve elma içeren sağlıklı ürünler tavsiye edilmektedir. Diyetiniz içerisinde mutlaka Omega 3 yağ asitleri olmalıdır, bu da ayrıca bol miktarda balık tüketmeniz gerektiği anlamına gelir.

Gözlerinizi yeterince dinlendirin

Gün içerisinde en az 8 saat uyuyun, böylece gün içinde düzgün çalışabilmesi için gözlerinizin dinlendirilmesi sağlanır. Gözleri olumsuz etkileyebileceğinden, bilgisayarları çok uzun süre kullanmayın veya televizyonu sürekli olarak seyretmeyin. Uykusuz bir şekilde okumakta, gözlerinize zarar verebilir.

Atmosfer ve çevre konuları

Gözlerinize iyi bakmak istiyorsanız, iyi bir ortamda yaşayın. Çevre önemli bir önem taşır çünkü pasif bir sigara içiciyseniz gözleriniz ciğerlerinizle birlikte de etkilenir. Sis, duman veya düzenli olarak sigara içen bir bölgeye yakın olmanız gözleriniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Kornea aşınması nedir ? Sağlık nedir kornea

Leave a Reply