Menu

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kiraz, kırmızı meyveler grubundandır. Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden biridir. Kiraz lekesi dikkat edilmediği zaman suyu kumaşa ya da kıyafetlere geçebilir. Arkadaşlarınızın lekeyi görüp sizi üzecek ilginç sözler söylemesine üzülebilirsiniz. Kiraz lekesi zorlu lekelerden biridir. Kiraz lekesini çıkarmak için leke taze iken lekeye müdahale edin.

Kiraz Lekesi Çıkarmak

Beyaz kumaşlardaki kiraz lekesini çıkarmak için amonyak kullanabilirsiniz. Amonyak iyi bir leke çıkarıcıdır. Bir kovanın içine biraz ılık su koyun. Sonra içine bir çay bardağı kadar amonyak koyun. Hazırladığınız suyun içine, kiraz lekesi olan kumaş ya da kıyafetinizi koyun. Bir gece ıslattıktan sonra makinenin ön yıkama programını ayarlayıp güzelce yıkayın.

Kiraz lekeli olan beyaz kumaşlar için amonyak kullandığınız gibi çamaşır suyu da kullanabilirsiniz. Ancak çamaşır suyu bir takım kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle çocuklarınızın kıyafetini yıkarken çamaşır suyu kullanmamak sağlık açısından önemlidir. Kiraz lekesini çamaşır suyu ile temizlemek isterseniz, bir kovanın içine yine biraz ılık su koyduktan sonra biraz çamaşır suyu ilave edin. Hazırladığınız suyun içine lekeli kıyafetleri koyup bir gece bekletin. Makineye atıp ön yıkama yapın. Kiraz lekesinden eser kalmayacaktır.

Kiraz lekesi nasıl çıkartılır, kiraz lekesini çıkarmak zor mudur, kiraz lekesini çıkarmak için başka neler kullanılabilir diye merak edenler için, kiraz lekesini alkol ile de çıkarılabilirsiniz. Kiraz lekesinin üzerine bir miktar saf alkol dökün. Biraz beklettikten sonra lekeyi sabunla iyice ovalayarak yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar? İlginç Bilgiler  lekesi leke çıkarma yöntemleri

Leave a Reply