Kedilerde tüy bakımı nasıl yapılır ?


Kasım 30, 2015

 

Kedilerde tüy bakımı ve fırçalama çok önemlidir. Sağlıklı deri ve tüy yapısına sahip olan kedilerin canlı ve parlak olan tüyleri deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda veya metabolizmayı etkileyen bir hastalığın varlığında mat, dağınık ve cansızdır. Ayrıca düzenli taranmayan ve bakımı yapılamayan kediler içinde aynı şey söz konusudur.

cat-hair-shedding
Normal bir kedinin yılda iki kez tüy değişim dönemi vardır ve bu dönemde belirgin olarak ölü ve cansız tüylerin yerini yeni, canlı ve parlak tüyler alır. Ancak ev kedilerinde bu tüy değişimini sürekli olarak görmek mümkündür. Bu nedenle düzenli olarak fırçalayarak ölü tüyleri toplamanız onun fiziki görünümüne büyük katkı sağlayacağı gibi kedilerin yalanarak temizlendiği göz önünde bulundurulduğunda gereksiz kıl yumaklarını yutması ve bağırsaklarda tıkanma gibi bazı problemlerin yaşanmasını önlemek amacıyla faydalı olacaktır.

hand-holding-pet-hair

Kedilerde Tüy sorunu

Kedilerde tüy sorunu ve fırçalama

Kedinizin kısa, orta veya uzun tüylü olması günlük fırçalama sayısı ve süresi konusunda önemli olduğu gibi fırça seçimi konusunda da önem taşır. Örneğin uzun tüylü bir kedinin günde en az iki kez fırçalanması ve uzun telli bir fırça seçimi gerektiği halde kısa tüylü bir kedi için günde bir kez ve lastik eldivenler ile yapılan tüy bakımı yeterli olacaktır.

e751f3af2d444031bbcb36c086e186ad

Dışkıda Kedi Tüyü

Kedinizi küçük yaşlarda fırçalamaya alıştırmanız ileri dönemlerde yaşanacak itirazların önlenebilmesi için yararlıdır. Çünkü çoğu kedi taranmaktan pek hoşlanmaz.

tumblr_na441fmprn1qk7skgo2_1280

Alternatif Çözüm Tüy Toplama Rulosu

Kedilerde tüy sorunu , Özellikle uzun tüylü bir kediye sahipseniz düzenli olarak günde 2-3 kez yapacağınız fırçalama işlemi ile ileride çözülmesi mümkün olmayan kıtıkların oluşmasını büyük ölçüde önleyeceği gibi özel olarak petler için üretilmiş tüyleri yumuşatarak kolay taranmasını sağlayan kozmetik ürünlerden yararlanarak veya pudra kullanarak zevkli tarama seansları geçirebilirsiniz.

Cat-Hair

Kedilerde Tüy Problemleri

Kedinizi fırçalarken, tüy yapısına uygun olarak seçilmiş bir fırça ile baş bölgesinden başlayarak kuyruğa doğru tüylerin yönüne uygun alarak fırçalamanız ve ölü tüyleri aldıktan sonra nemli bir bezle silmeniz onun tüylerinin daha düzenli ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

the-world_s-top-10-best-images-of-gift-wrapped-cats-2

Kedinizi günlük olarak fırçalarken kulak, göz ve deri kontrolü yanında ince ve sık dişli tarak kullanarak pire kontrolü yapmanız, oluşabilecek herhangi bir aksaklığı erken dönemde tespit ederek önlem alabilmeniz için de faydalıdır.


Kedilerde tüy bakımı nasıl yapılır ? haberine benzer haberler :

"Kedilerde tüy bakımı nasıl yapılır ?" yazısı hakkında yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Muratn Kurt Aralık 29, 2016

Şırnak şehirinde yaşıyorum. Eskiden buralarda az sayıdaki kütüphaneden araştırırdık bu bilgileri.