Menu

Kedi mırıltısı faydaları

Kedi mırıltısı gücünü hiç hafife almayın bilim insanlarının, motor gürültüsünü andıran bu sihirli sese kesinlikle saygısı var.
Son araştırmalar, halinden memnun, mırıldayan bir kediyle bir arada bulunmanın insan sağlığına çeşitli biçimlerde faydalı olabildiğini doğruluyor. Yüksek tansiyonu düşürmek, stresi azaltmak, yalnızlıkla başa çıkmaya yardım etmek, hatta özgüveni güçlendirmek gibi. Amerika daki hanelerin yaklaşık yüzde 65inde evcil hayvanlar yaşıyor, ama hayvanlarımızın duygusal, fiziksel ve zihinsel sağlığımıza katkıda bulunma güçlerini daha yeni yeni keşfediyoruz. Bilim insanları aynı zamanda, kedilerin ve çok sevilen başka ev hayvanlarının, sahiplerinin hastalıklarla savaşmasına ve hayatın güçlükleriyle başa çıkmasına yardım eden özel iyileştirici güçleri olduğunu keşfediyorlar.

Kedi mırıltısı faydaları Haber  faydalar

Kedi mırıltısı nedir?

Veteriner Marty Becker, Ev Hayvanlarımn İyileştirici Gücü adlı kitabında, kedilerin sahiplerinin vücut kimyası üzerinde yarattığı etkileri açıklıyor. Becker’ın görüştüğü çok sayıda tıp uzmanından gelen araştırma bulguları, zaten içgüdüsel olarak hissettiğimiz bir şeyin gerçekten de biyolojik bir temeli olduğunu gösteriyor: Hayatlarını ev hayvanlarıyla paylaşmak ve onlarla olumlu ilişkiler kurmak, insanların sağlığına iyi geliyor. Örneğin, sadece kedinizi okşamanız bile, kan basıncınızın düşmesi için yeterli olabiliyor. Sherman, Connecticut’taki Veterinary Institute for Therapeutic Alternatives (Terapötik Alternatifler Veteri- nerlik-Enstitüsü) adlı araştırma merkezinin direktörü Dr. Allen Schoen, tüm meslek yaşamını hayvanların hayatlarımızı dönüştürme ve iyileştirme gücünü araştırmaya adamıştır. Schoen’e göre, kedi mırıltısı işitme sinirlerimizi uyarır ve duyularımızı sürekli bombardımana tutan mekanik gürültülerin arasında bize rahat bir nefes aldırır. Yalnızlık yaşayan ve bir dosta ihtiyacı olan hastalarına, evlerini evcil bir hayvanla paylaşmalarını tavsiye eden doktorlar bile var. Çünkü ev hayvanlarının, kanser gibi ciddi hastalıklarla savaşan hastaların yaşama tutunmasında gerçekten etkili olduğu artık biliniyor. Bakılması ve beslenmesi gereken bir hayvanın sorumluluğu, hasta insanlara kendilerine daha iyi bakma gücünü verebiliyor.

Kedi mırıltısı faydaları Haber  faydalar

Siz de kedi mırıltısı gücünden yararlanmak isterseniz, işte bunun üç kolay ve sağlıklı yolu:

*Her gün birkaç dakikanızı, sadece kedinizi seyretmeye, onu dinlemeye ve onunla konuşmaya ayırın.Bunları yaparken vücudunuz gevşemenizi sağlayan biyokimyasal maddeler salgılar.

*Kedinizi öylesine okşamayın. Onun gerçekten hoşuna gidecek bir iletişim şekli, size de iyi gelecektir.

*Kedinizle oyun oynamaya özel olarak zaman ayırın. Günün stresini üstünüzden daha kolay atabildiğinizi, daha rahat nefes aldığınızı ve daha fazla gülümsediğinizi fark edeceksiniz.

Arden Moore

Kedi mırıltısı faydaları Haber  faydalar

One Response

Leave a Reply