Menu

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler

Karaciğer yağlanmasını önlemek için neler yapılmalı ? Karaciğer aşırı yüklendiğinde, yağ ve toksinleri etkin bir şekilde işleme yeteneği kaybedilir ve sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Karaciğer yağlanması bunlardan biridir.Karaciğer yağlanmasına ve Karaciğere iyi gelen besinler arasında bir çok faydalı besini sayabiliriz. Ancak Bazı besinler karaciğerdeki toksik atıkları temizleyerek karaciğer yağlanması sorununu azaltır. Karaciğeri doğal olarak temizlemenize yardımcı olur. Karaciğere iyi gelen besinlerden kastımız bu besinler olacak. Ayrıca, sağlıklı bir karaciğer için başka ipuçları da vereceğiz.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler Sağlık  lanmas karaci gelen besinler

Karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen sebzeler

Yapraklı sebzeler, karaciğeri korumak için vücuttaki pestisitleri, ağır metalleri ve kimyasalları nötralize ederken kan dolaşımından toksinleri uzaklaştıran klorofiller açısından yüksektir. Bu faydaları elde etmek için hardal yeşillikleri, karahindiba yeşillikleri, acı kabak, roka veya hindiba gibi meyve suyu, çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. Çörek otu sebzeleri kanserojenlerden arındırmak için karaciğer enzim üretimini artıracak glukozinolat içerir. Lahana, genel işlevini artırmak için karaciğerdeki detoksifıyan enzimlerin uyarılmasına yardımcı olabilir.

Karaciğere iyi gelen Meyveler

Greyfurt

Greyfurtun antioksidan ve C vitamini içeriği, karaciğerin doğal temizleme işlemlerini gerçekleştirmede yardımcı olur. Taze sıkılmış greyfurt suyunun tüketilmesi ayrıca vücuttaki kanserojen maddeler gibi toksinleri atmada yararlı olan karaciğer enzimlerini uyarmaya yardımcı olabilir.

Limon ve Narenciye

Narenciye, vücuda, içme suyu yoluyla vücuda giren toksik maddelerin sentezlenmesine yardımcı olan C vitamini bakımından zengin. Limon suyunu tüketmenin de karaciğer işlevini geliştirdiği söyleniyor.

Avokado

Bu meyve glutatyonda yüksek olup hasarı önlemek için karaciğerdeki toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

Yeşil çay

Yeşil çay, diyet işlevini geliştirirken karaciğerin işlevini iyileştiren katekin antioksidanları için son derece etkilidir.

Zeytin yağı

Soğuk preslenmiş yağlar, zararlı kimyasalları absorbe etmek için bir lipid tabanı sağlamak için kısmen tüketilebilir, böylece karaciğer aşırı yüklenmez. Kenevir, zeytinyağı ve keten tohumu yağı bu amaçla kullanılabilir.

Tüm  tahıllar

Kepekli tahıllar, vücudun daha etkili bir şekilde yağ metabolize etmesine yardımcı olan B-kompleks vitaminlerinde yüksektir. Bu da karaciğer dekonestansiyonunu ve işlevini geliştirecektir.

Havuç

Bu sebzeler, karaciğerin işleyişini uyarabilen beta-karoten ve flavonoidler bakımından yüksektir.

Ceviz

Bu kuruyemiş, karaciğerin doğal temizleme işlevini artıracak amonyak ve yüksek oranda omega-3 yağ asitleri ve glutatyonu detoksize edebilecek arginin asidi içerir. Fındık, bu faydalardan yararlanmak için sıvılaşıncaya kadar çiğnenmelidir.

Elma

Elmalar, sindirim sisteminde biriken toksinleri temizlemeye yardımcı olan pektin içerir, böylece karaciğer aşırı yüksek toksik yük yönetmeye zorlanmaz.

Sarımsak

Sarımsak vücudun toksinleri boşaltmak için kullandığı enzimleri içerir. Ayrıca karaciğer temizliği için kullanılabilen selenyum ve allisin de yüksektir. Zerdeçektik, karaciğer enzimlerinin işlevini geliştirir, böylece diyet karsinojenleri vücuttan çıkarmak daha kolaydır.

Karaciğer yağlanması sorunu için neler yapılmalı ?

Sağlıklı bir kilo verme

Obez insanların %30’unun karaciğer yara izi, karaciğer kanseri veya karaciğer yetmezliğine yol açabilen yağlı karaciğer hastalıklarından muzdariptir. Orta bölgede ekstra ağırlık taşırsanız, bu durumun gelişmesine katkıda bulunabilecek insülin direnci artabilir. Bir sürü antioksidan, lif ve vitamin içeren, düzenli olarak egzersiz yapan bir diyet yemek karaciğer sağlığını teşvik ederken karaciğer yağlanması sorununu gidermede yardımcı olacaktır.

Yumuşak gıdalardan kaçının

Moda diyetleri sıklıkla karaciğerinizi stres altına alabilecek kilo kaybı ve kazanım sabit bir döngüsüne neden olur. Çok kısa sürede çok miktarda kilo verebileceğinizi iddia eden ürünler sık ​​sık temel besin öğelerinden yoksundur ve onlara güveniyorsanız kötü sağlık sorunlarıyla karşılaşılmasına da göz yummuş olursunuz. Karaciğerinizi detoks veya temizlediğinizi iddia eden gıdalardan da kaçınmalısınız. Bu etkilere sahip olduğu kanıtlanan hiçbir diyet yoktur. Bunun yerine genel sağlık yararınıza olacak besleyici bir diyet arayın. Bu şekilde karaciğeri saran yağ tabakasını azaltabilirsiniz.

Yağ alımını azaltın

Yüksek kolesterol ve kan yağları karaciğer hastalığına bağlıdır. Genel yağ alımını düşürme ve doymamış yağlar tüketmeye odaklanma, bu sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Daha az alkol tüketin

Her gün 20 ml alkol veya 2 alkollü içecek tüketmek, karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer yağlanması konusunda alkolün etkisi fazladır. Kadınlar özellikle bu endişeye duyarlıdır. Gerekirse, alkol kullanımınızı azaltmanıza yardımcı olabilecek programlarla ilgili olarak doktorunuzla konuşun.

Sigarayı bırakmak

Sigara içilmesinin karaciğer kanseri riskine katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır. Sigara dumanı, karaciğerin sağlığını daha da etkileyebilecek bazı ilaçların toksisitesini arttırır.

Kullanılan gereksiz ilaçlar

Karaciğer yağlanması yapan sebepler arasında bazı ilaçların yan etkileri de gelmektedir. Özellikle karaciğer üzerinde yorucu etkiye sahip antidepresanlar bu konuda sabıkalıdır. Depresyon sorunu yaşıyor ve anksiyete ilaçları kullanıyorsanız karaciğer yağlanması konusundaki hassasiyetinizi doktorunuzla paylaşınız.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler Sağlık  lanmas karaci gelen besinler

Leave a Reply