Menu

James Cook kim ve nereyi keşfetti ?

james cook kimdir ? James cook nereyi keşfetti.  James Cook (Ceymis Kuk) 1728 yılında ingiltere’nin Yorkshire şehrinde doğmuştu. Bir işçi çocuğuydu. 13 yaşına gelince evden kaçıp denizciliğe başladı.

Önce ticaret gemilerinde çalıştı. Bir süre sonra. da donanmaya girdi, 30 yaşına geldiği zaman da kralın gemilerinde görevliydi. James Cook u dünyanın en önemli kaşiflerinden biri haline getiren olağanüstü bilimsel becerikliliği nasıl elde edebilmiş olduğunu kimse bilmiyor. Harita çizmekte büyük bir uzman olmuştu.

James Cook kim ve nereyi keşfetti ? İlginç Bilgiler  nereyi james fetti

James cook nereyi keşfetti

Bu yüzden 17-68 yılında Güney Pasifik’i keşfetmek için düzenlenen bir geziye James Cook da gönderildi. Magellan’dan beri birçok gemiciler Pasifik okyanusunu aşmışlardı. Ama çoğu bu büyük okyanusu Orta Amerika ile Filipinler arasından geçerek aşmışlardı. Bu yolun “kuzey ve güneyine doğru alabildiğine uzanan deniz bölgeleri hala heyecan uyandıran. sırlarla doluydu.

XVII. yüzyılda Tasman adındaki bir Hollandalı kaşif, Yeni Zelanda’yı, Tasmanya’yı ve Avustralya’nın batı kıyısınıı keşfetmişti. Fakat buralarla ilgili pek az bilgi toplayabilmişti. Örneğin Yeni Zelanda’nın iki adadan meydana geldiğini, Avustralya’nın ise başlı başına bir kıta olduğunu anlayamamıştı.

James cook nereyi keşfetmiştir

James cook nereyi keşfetti ?  Önceleri Yeni Zelanda’nın çevresinde dolanıyor ve kıyılarının bir haritasını çıkarıyordu. Sonra Tasman Denizini geçti ve Avustralya’nın doğu kıyısını keşfetti. Batı Avustralya’yı keşfedenler, burasının insanların yaşamasına elverişli olmayan kısır’bir ülke olduğunu söylemişlerdi.

Fakat James Cook, Doğu Avustralya’nın insanların yaşamasına elverişli olduğunu ve İngiltere’den gelmek isteyecek göçmenlerin buraya yerleşebileceklerini gördü. Yeni Güney Wales adını verdiği bu bölgede toprak verimliydi.

James cook nasıl öldü?

Yanaştığı körfeze Bitkili Körfez anlamına Botany Bay adını. verdi. James Cook, üzücü bir olay sonunda öldü. Hiç bir kaşif, yerlilere karşı, ondan daha iyi davranmamıştı.

Yerlilerin çoğu ona bir tanrı gözüyle bakıyorlardı. Böyle olduğu halde, hırsızlık yapan Hawai adası yerlileriyle çıkan bir kavga sırasında öldürüldü.

James Cook kim ve nereyi keşfetti ? İlginç Bilgiler  nereyi james fetti

Leave a Reply