Menu

Kabızlığa ne iyi gelir ?

Kabızlığa ne iyi gelir ? Kabızlıkta öncelikle tavsiye edilen şey beslenme şeklini değiştirmektir. Dışkı yumuşatıcı gıdalar, lifli besinler kabızlıktan kurtulmak için alınması gereken besinlerin başında gelmektedir.

Kabızlığa ne iyi gelir ? Sağlık  gelir

Bebeğinizde kabızlık yaşıyorsanız bebeklerde kabızlık konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Annelerin kabusu , Doğum sonrası kabızlık hakkında yazı için ise burayı tıklayınız.

Kabızlık için Dışkı Yumuşatıcı Gıdalar

Kabızlıktan kurtulmak için ilaç kullanmak yerine başka bir yol da deneyebilirsiniz mesela dışkı yumuşatıcı besinleri tüketirseniz kabızlığa karşı önlem almış olursunuz hem de doğal yöntemlerle dışkı yumuşatabilir ve ilaçların yan etkilerine maruz kalmaktan kurtulursunuz. Kabızlık; genç yaşlı kadın erkek hemen  herkes için sinir bozucu bir durumdur. Yaşa bakılmaksızın her insanda ortaya çıkabilir tabi beslenme durumuna ve yaşam tarzına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Eğer tüketilen besinlerde yeteri kadar lif yoksa kabızlık heran gelişebilir. İnsanlarda çeşitli nedenlerle oluşan kabız, bağırsak iltihabı ve hazımsızlık gibi daha ciddi sorunlara neden de olabilir. Vücudumuz düzenli olarak yediğimiz yiyeceklerden yeterli miktarda lif almıyorsa kabızlık ortaya çıkar. Günümüzde yemeğin sağlıklı olması değil lezzetli olması ön plana alındığından dolayı bu tür rahatsızlıklar da artmaktadır. Kabızlığı önlemek için öncelikle lifli besinler tüketilmelidir ve günlük olarak ihtiyaç duyulan oranda su tüketimi aksatılmamalıdır. Kuru ve sert dışkıyı yumuşatmak için su içilmeli ve asitli içeceklerle su ihtiyacı giderilmemelidir. Uzun vadede kabızlığı önlemek için Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar tüketmenizi öneriyoruz.

 

Dışkı Yumuşatıcı Gıdalar

 

Dışkı orta kıvamda olmalıdır, sulu olması ishale çok sert olması da kabızlığa işaret eder. Dışkı orta yumuşaklıkta olduğunda vücudumuzdan ekstra yağ ve toksinler atılıyor demektir. Kabızlık bazen bazı zamanlarda ortaya çıkabilmesine karşın, insanlar bunu düzenli olarak yaşarsa altta yatan bağırsak mide hazım problemleri araştırılabilir.

Neler Kabızlığa iyi gelir ?

Meyve ve sebzeler Kabızlığa İyi Gelir

Eğer siz de sık sık kabızlık çekiyorsanız lif alımını sağlamak için  hemen çiğ sebze ve taze meyveleri tüketin. Meyve ve sebzeler diyet lifi için iyi bir kaynaktırlar, bu besinler hem sağlıklı hem organiktir ve  dışkıyı yumuşatacağından ve vücudunuzun nemini arttıracağından dolayı tercih edilmelidir.

 

Hangi Meyveler Kabızlığa İyi Gelir

 

Meyveler içinde Kabızlığa ne iyi gelir ? Kabızlığa iyi gelen meyveler şöyle sıralanabilir; erik, armut, yaban mersini, limon, guava, elma, çilek, portakal, üzüm, incir, papaya, ananas, şeftali ve kayısı gibi meyveler…

 

Hangi Sebzeler Kabızlığa İyi Gelir

 

Sebzeler içinde Kabızlığa ne iyi gelir ? Kabızlığa iyi gelen sebzelerin başında  brüksel lahanası, brokoli, lahana geliyor ikinci sırada , mısır, patates, kereviz, marul, bezelye, yeşil şalgam ve havuç kabızlığa iyi gelir. Bunların dışında bakliyat ürünleri de kabızlığa iyi gelir.  Çünkü bu besinler de yüksek oranda lif barındırırlar.

Diyetinize fasulye veya baklagiller eklediğinizde, kemikleriniz de güç kazanır kan akışı sağlıklı olmaya başlar.

 

Omega-3 Yağ Asitleri İçeren Taze Balıklar Kabızlığa İyi Gelir

 

Lif de barındıran ve bununla birlikte Omega-3 yağ asitleri barındıran taze balık tüketimi haftada 2 kez yapılmalıdır.

Bu kategoriye giren gıdalar arasında  kanola, tofu, somon, sardalya, ringa balığı, uskumru, keten tohumu ve ton balığı örnek gösterilebilir.

 

Kabızlığa ne iyi gelir ? Sağlık  gelir

Leave a Reply