Menu

İpek Kumaşlar Nasıl Temizlenir?

İpek kumaşlar en hassas kumaş türlerinden biridir. Bu nedenle kullanımı ve temizlenmesi özen ister. İpek kumaşlar uygun koşullarda temizlenmediği zaman özelliğini kaybeder. Bu nedenle ipek ve suni ipek kumaşların temizliği son derece önemlidir.

İpek kumaş çeşitleri

İpek ya da suni ipekten yapılmış kıyafetleriniz varsa mümkün mertebe kuru temizleme yapın. Böylece ipeğin ömrünü uzatmış olursunuz. İpek kumaşlarınızı temizlerken suyun sertliğine dikkat edin. Kireçli ve klorlu su ipeğin yapısına zarar verir. İpek elbiselerinizi temizlerken şebeke suyu kullanacaksanız suyu önce kaynatın. Sonra ipeklerinizi temizlemek için kullanın. İpek kumaşları çok sıcak su da yıkamayın. Sıcak su ipeği inceltir ve buruşmasına neden olur. İpek kumaşları yıkarken, su ne soğuk ne de sıcak el yakmayacak derecede ılık olmalıdır.

İpek ve suni ipek nasıl temizlenir?

Bu sorunun cevabını merak edenler makalemizi okumaya devam etsinler. İpek kumaşları yıkarken mümkün mertebe deterjan kullanmayın. Sabunda ipek liflerinin arasına gireceği için, sabunla yıkamakta pek tavsiye edilmez. Bebek şampuanı ile ipek kumaşlarınızı yıkayabilirsiniz.

İpek kumaşlarınızı yıkarken yapmamanız gereken şeylerden biri kumaşı çitilemektir. İpek kumaşlar çitilendiği takdirde kumaşın lifleri ayrılır. Kumaş kalitesini ve estetiğini kaybeder. Bu nedenle ipek kumaşları temizlerken çitilemeden temizlemelisiniz. İpek kumaşları duruladıktan sonra sıkmayın. İpekler sıkıldığı zaman, buruşur ve özelliğini kaybeder. İpek şalı kurutmanın en iyi yolu, oda içinde çamaşır askısının üzerine sermek olacaktır.

 

İpek Kumaşlar Nasıl Temizlenir? İlginç Bilgiler  temizlenir

Leave a Reply